Téma dne
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Misi Mezinárodní agentury pro atomovou energii do Záporožské jaderné elektrárny komplikuje ostřelování, elektrárna odstavila reaktor

  Ukrajinské síly podle ruského ministerstva obrany provedly výsadek u města Enerhodar, v jehož blízkosti se nachází Záporožská jaderná elektrárna, a zaútočilo na ně ruské letectvo. Obě strany se obvinily z provokací, jejichž cílem je inspekci znemožnit.

21:33

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Včera 21:46

Datař: U stran vládní koalice se mluví přinejmenším o nevýhře. Skutečným poraženým je ale levice

Komunální volby skončily a hlasy jsou sečtené. Začala povolební jednání a v některých městech se už dokonce tvoří nové koalice, které jsou často překvapivé pro celostátní vedení jednotlivých stran. Co z počtu sečtených hlasů vyčetli datoví novináři? Jaký typ kampaně měl největší úspěch a co čeká senátory, kteří se dostali do druhého kola?

Před čtyřmi dny 21:56

V Evropské unii se začíná diskutovat o novém návrhu sankcí proti Rusku

Co by mohl obsahovat? A jak dál EU a NATO reagují na vyhlášení částečné mobilizace v Rusku a snahu připojit okupovaná území k Rusku? Moderuje Martina Mašková

Před pěti dny 22:15

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu ráno vyhlásil částečnou mobilizaci

V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se prý snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace, která se dotkne ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začíná podle něj platit ihned. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua armáda povolá v rámci mobilizace 300.000 rezervistů. Je to první mobilizace v Rusku od druhé světové války.

Před šesti dny 23:10

Vláda bude jednat o rozpočtu

Nejsou v něm ale zahrnuté mimo jiné výdaje za cca 200 miliard na energokrizi. Ani příjmy na tato opatření. Do jednání o nejdůležitějším zákonu roku vnesla tvrdou kritiku Národní rozpočtová rada, podle které jsou veřejné finance bez navýšení příjmů a snížení výdajů neudržitelné.

Před týdnem 21:27

Ukrajinská protiofenzíva pokračuje

Armáda, podle svých slov, včera vytlačila ruské síly z několika dalších obcí v Charkovské, Doněcké a Luhanské oblasti na východě země. Tamní dosazení lídři se teď snaží urychlit referenda o připojení k ruské federaci. Vedle tohoto aktuálního dění pokračuje na osvobozeném území v lese u města Izjum na severovýchodě Ukrajiny odkrývaní hrobů obětí ruské invaze. Exhumovaných bylo zatím přes 170 těl. Je to ale jen část ostatků, které se tam nacházejí. Moderuje Šárka Fenyková.

Před týdnem 21:56

Britové se dnes rozloučí se zesnulou královnou Alžbětou II

Co se odchodem královny změní pro Brity? A pro další země Commenwealthu? Jaký aktuální vliv a autoritu má Británie v zahraničí? A jakou pověst měla v dějinách? Moderuje Martina Mašková

Před týdnem 22:02

Jak jsou v českém prostředí vnímány komunální a senátní volby - jaký význam jim lidé přikládají v dobách klidných a v dobách turbulentních, jakou prožíváme?

Projeví se v komunálních volbách současná situace kolem zdražování potravin a vysokých cen energií? Slyší lidé v krizi více na rychlá a snadná řešení i při vědomí toho, že taková většinou neexistují, nebo jsou špatná? Moderuje Renata Kropáčková

Před týdnem 21:47

Jakubský z Hospodářské komory: Nejistota na trhu je velká. Není jasné, na koho se pomoc dostane

Vláda včera schválila podporu podnikům s velkou energetickou náročností. Těch se totiž netýká zastropování cen schválené v pondělí. Na kompenzace bude vyčleněno 30 miliard korun, podniky o ně budou moci žádat od začátku listopadu. Svaz průmyslu a dopravy podporu vítá, obává se ale, že pomoc nebude pro mnoho firem dostatečná.

Před týdnem 21:51

Generál Macko: Zima nebude přát velkým mechanizovaným operacím. Ukrajina tak bude ve značné výhodě

Rusko údajně začalo ustupovat i z ukrajinského Záporoží. Informace o úspěchu ofenzívy proti ruské armádě hlásí Ukrajina. Podle ní ovládá Kyjev už téměř celou Charkovskou oblast. Co to může znamenat pro další vývoj na frontě? Jak to ovlivňuje situaci v Rusku a mění se tím přístup mezinárodního společenství?

Před 2 týdny 22:28

Vláda se v pondělí v podvečer mimořádně sešla, aby rozhodla o maximální ceně elektřiny pro domácnosti, veřejný sektor a firmy

Opatření má odběratele podržet v době strmého růstu cen energií. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli řekl, že částka pro domácnosti musí být stanovena tak, aby pomohla. V případě firem uvedl, že je situace složitější. Doufá v to, že jakákoliv forma podpory velkým firmám bude i pro podnikatele, malé a střední firmy. Moderuje Šárka Fenyková