Host Dne na Moravě
17. duben 2023

Poslechněte si podcast: Miroslav Patrik z ekologického spolku Děti Země: Ropáky jsme zpočátku brali jako recesi

Zdeněk Truhlář se ptá jednoho ze zakladatelů ankety Ropák roku na reakce oceněných, jak se anketa vyvíjela v čase, ale také na samotný smysl této v jádru negativní ceny. Poslechněte si rozhovor s Miroslavem Patrikem z organizace Děti Země.

17:39

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Setkání se zajímavými hosty, aktuální dění na jižní Moravě očima odborníků i aktérů.

Web

Před dvěma dny 12:15

Stromem roku může být sulíkovská lípa i katalpa od vily Stiassni, rozhodnutí závisí na hlasujících

Jihomoravské stromy mezi dosavadními vítězi ankety Strom roku jasně dominují. Nyní se rozhoduje o tom, kdo získá titul v dalším roce. Tradičně nejvíc nominovaných jsou lípy a buky, ale objevují se i ovocné stromy, jak připomněla v pořadu Host Dne na Moravě koordinátorka hlasování Kateřina Bolečková. V těchto dnech finišuje první část veřejného hlasování letošního ročníku.

Před dvěma dny 15:25

Tomáš Proksa získal ocenění za recyklaci vody. Přes 80 % jsme schopni použít znova, vysvětluje

„Udržitelnost je pro mě to, když něco můžu použít znovu nebo toho použiju jen nezbytně nutné množství. Oba body projekt recyklace vody splňuje,“ říká v rozhovoru inovátor Tomáš Proksa.

Před čtyřmi dny 14:32

Udržitelné chování by mělo být jakýmsi dobrým mravem, myslí si ředitelka ekologického institutu

Český rozhlas se připojuje k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje. Právě téma udržitelnosti probere Zdeněk Truhlář s ředitelkou Ekologického institutu Veronica Yvonnou Gaillyovou. Zaměří se na to, jak se Česká republika posunula v rámci udržitelnosti od revoluce

Před čtyřmi dny 16:17

Serial Killer se vrací na místo činu. S Finskem nás spojuje černý humor, říká Kamila Zlatušková

Hostem pořadu Den na Moravě je Kamila Zlatušková, ředitelka brněnského Televizního institutu a taky zakladatelka festivalu seriálů Serial Killer. Přehlídka, která začíná 19. září, se zaměřuje na tvorbu střední a východní Evropy. Šestý ročník se odehraje v brněnských divadlech a klubech a také v sídle institutu v Dominikánské ulici.

Před pěti dny 15:28

Ekolog Jan Moravec: Nejlepší způsob, jak pozemek ochránit, je ho koupit

Chránit zajímavá a cenná místa naší krajiny – to je cíl kampaně a současně veřejné sbírky s názvem Místo pro přírodu. Letos běží už dvacet let. Na počátku byla myšlenka, že nejlépe ekologové mohou vzácné lokality ochránit tak, že je získají do vlastnictví. Na nákupy ale nebyly peníze, a tak se zrodil nápad vybrat je od podobně smýšlejících lidí.

Před týdnem 18:05

Ovlivňovali rozvoj kultury, vzdělanosti, obchodu. O řeckých stopách na Moravě s publicistou Francem

Festival Babylonfest představuje v Brně do 16. září národnostní menšiny. V rámci 16. ročníku festivalu se uskutečnila beseda s názvem Žijí mezi námi. Jedním z besedujících byl také překladatel a publicista s řeckými kořeny Aristid Franc, který připomněl historii Řeků na našem území.

Před týdnem 16:20

Od motorky po tank. Ve Vyškově testují veškerou armádní techniku pozemního vojska

Vyškovský závod Vojenského technického ústavu obstarává náročné testování veškeré armádní techniky před tím, než je nasazena k použití v české armádě. Testy se týkají vozidel, zbraní i výstroje.

Před týdnem 15:33

Šéf brněnských tepláren: Kotel na štěpku ceny znovu sníží, už za dva roky

Teplárny Brno sníží cenu tepla dodávaného domácnostem. Do budoucna slibují další pokles, potvrdil ve vysílání Českého rozhlasu Brno jejich generální ředitel Petr Fajmon.

Před 2 týdny 17:50

Nástup do školy jako krizové období? Je to změna, která s sebou nenese jen negativní zážitky

„Nástup dítěte do školy znamená přechod z jedné vývojové fáze do druhé. To, že toto období nazýváme krizové, neznamená, že se v něm děje něco špatného,“ říká psycholožka Zuzana Masopustová.

Před 2 týdny 17:01

Ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser: Snažíme se dělat most mezi tradicí a tím novým

Národní divadlo Brno odstartuje oficiálně novou sezónu 7. září. Přinese celkem 18 premiér, ale také řadu drobnějších projektů, přednášek a výstav. To vše by rád ředitel Martin Glaser nabídnul, aniž by zdražoval vstupné nebo ohrozil uměleckou kvalitu.