Sousedé
NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: Minout Prahu. 12 německých spisovatelů a spisovatelek se nechá inspirovat českými krajskými městy

Brněnské nakladatelství Větrné mlýny oslovilo 12 současných německých spisovatelů. Každý z nich stráví jeden měsíc v jednom z českých nebo moravských krajských měst. Do konce roku pak odevzdá povídku tímto městem inspirovanou.

12:47

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před týdnem 14:21

Ústí nad Labem na jaře a v létě roku 1945 ve vzpomínkách pamětníka

Hlavním a jediných tématem druhých květnových sousedů je 80. výročí od konce 2. světové války. Jednak si uvádíme několik česko-německých akcí, které se konají právě u příležitosti této události. Například česko-německé putování podél Labe a návštěv míst spojených s válkou s názvem Řeka naděje, anebo setkání českého a německého studentského bigbandu.

Před 2 týdny 15:00

Školáci z Chříče se seznamují s historií soužití Čechů a Němců ve společném státě

V prvním květnovém vydání Sousedů jsme se vydali na Plzeňsko, do areálu pivovaru v obci Chříč, který funguje na bázi sociálního podniku. Pivovarský areál, kde je mimo jiné také muzeum každodennosti, spravuje sdružení Propolis, jenž také provozuje školu.

Před 3 týdny 15:01

Výstava o významných ženách z Čech v Chemnitz. V Horní Lužici mají novou cyklostezku pro gravelbiky

V Chemnitz v galerii Nichts v kulturním domě Artur byla 15. dubna zahájena výstava s názvem Místa ženské paměti mezi Saskem a Prahou.

18. duben 2025 11:38

Ve Stubaiských Alpách stojí Teplická chata. Financoval ji teplický průmyslník Theodor Grohmann

Osobností výročí týdne je tentokrát průmyslník a mecenáš Theodor Grohmann. Narodil se 27. dubna 1844 ve Cvikově v rodině textilního průmyslníka Karla Grohmanna – muže, který do Čech přinesl tajemství barvení příze na červeno.

11. duben 2025 14:44

O životě německé menšiny v Tisé. Funkcionalistický architekt Hans Richter se narodil na Šluknovsku

Tentokrát si povídáme s panem Alfrédem Bauerem z Tisé na Ústecku, dalším potomkem neodsunutých českých Němců. Dozvíme se nejen, proč Bauerovi mohli zůstat v Čechách, ale také o jejich sžívání se s českou většinou, o pískovcových skalách, o podobě hraničního pásma do roku 1961 nebo o tom, jak užitečná je v pohraničí znalost němčiny.

4. duben 2025 14:43

Karlovarská Paměť národa má nového ředitele. Medailonek c. a k. dvorního fotografa Carla Pietznera

Už dva roky funguje v Karlových Varech pobočka Paměti národa – organizace, která zachycuje vzpomínky obyvatel České republiky. Novým ředitelem pobočky se stal Jaroslav Vyčichlo. Pozvali jsme si ho k mikrofonu, abychom se zeptali na činnost organizace zejména s ohledem na německou menšinu.

28. březen 2025 14:46

Solnohrad je hlavní město Solnohrad!

Také tentokrát si představíme jeden z osudů příslušníků německé menšiny, a to opět v chebském nářečí. Zpovídaný pan Roman Kirch ze Skalné je důkazem toho, že nositeli tohoto dialektu nejsou zdaleka jen senioři.

21. březen 2025 14:22

Labská cyklostezka v Sasku-Anhlatsku slaví 30 let. Proč mají Němci rádi hrad Oybin

Mezinárodní veletrh cestovního ruchu Holiday World, který se minulý víkend konal v Praze, byl tentokrát zaměřen na cykloturistiku. Na výstavišti v Letňanech probíhal zároveň veletrh For Bike.

14. březen 2025 14:11

České spisovatelky v německém exilu. Nejdéle soužící ministr zahraničí NDR se narodil v Aši

Exilová literatura je významnou součástí české literatury 20. století. Minulý týden se v pražském domě německy hovořících autorů uskutečnila přednáška Lucie Antošíkové z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd na téma: Emigrace jako výzva a odpověď. Československé spisovatelky a hledání vlastního hlasu.