Pro a proti
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Poradce premiéra: Rýsuje se dohoda na zastropování cen elektřiny v ČR na 200 eur za megawatthodinu

Evropská rada ministrů pro energetiku bude v pátek v Praze jednat o návrhu Španělska celounijně zastropovat ceny elektřiny. „Byl bych rád, kdyby nejpřísnější opatření vznikla na evropské úrovni. Obávám se ale, že tam vzniknou jen mírnější řešení,“ míní poradce premiéra a ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Pokud říkáme zastropovat, musíme říct i to, kdo dorovná cenu mezi realitou a umělou realitou zastropovaných cen,“ míní analytik společnosti Natland Petr Bartoň.

23:49

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Před čtyřmi dny 23:55

Vláda po týdnech váhání zavádí do praxe plošná opatření, která mají lidem ulevit od drahoty

Pomůže taková pomoc překonat všem nejhorší dobu a co nejrychleji uzdravit českou ekonomiku? Nebo plošná pomoc, která nenutí lidi šetřit, naopak povzbudí inflaci a návrat do doby blahobytu - pokud je to vůbec ještě reálné - oddálí o řadu let? Pozvání do debaty přijaly místopředsedkyně poslanecké sněmovny z pirátské strany Olga Richterová a ekonomka a bývalá zástupkyně Česka u Světové banky Jana Matesová. Moderuje Lukáš Matoška.

Před pěti dny 24:02

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu ohlásil mobilizaci asi 300 tisíc rezervistů a pohrozil Západu použitím jaderných zbraní

Den předtím oznámily Ruskem kontrolované nebo okupované regiony na Ukrajině referenda o připojení k Ruské federaci. Nastal zlomový bod v konfliktu na Ukrajině? Předznamenal Vladimir Putin vyhlášením mobilizace porážku Ruska nebo naopak ochotu vést válku za každou cenu? A jak vážně brát Putinovu hrozbu jaderným útokem? Debatovat budou bývalý ministr zahraničí, sociální demokrat Lubomír Zaorálek a předseda sněmovního bezpečnostního výboru, občanský demokrat Pavel Žáček. Moderuje Karolína Koubová.

Před šesti dny 23:56

Zástupci byznysu žádají vládu, aby i pro velké firmy zastropovala ceny energií tak, jak to udělala pro maloodběratele

Slíbená státní podpora ve výši 30 miliard korun je podle nich nedostatečná. Je v možnostech státu zvýšit míru podpory velkým podnikům, aniž by to v důsledku poškodilo českou ekonomiku a příčilo se legislativě Evropské unie? Debatovat budou prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a senátor TOP09 (člen senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu) Herbert Pavera. Moderuje Karolína Koubová.

Před týdnem 23:50

Vláda po týdnech váhání zastropovala ceny energií mj

pro domácnosti, obavy ve společnosti ale přetrvávají a organizátoři chystaných demonstrací už oznámili, že je nehodlají zrušit. Je současná míra nespokojenosti ve společnosti adekvátní bezprecedentní energetické a ekonomické krizi, v jaké se nyní nacházíme? Co protivládní protesty vypovídají o stavu české společnosti a ochotě jednotlivce nést spoluzodpovědnost za zemi? Pozvání do debaty přijali sociolog Stanislav Biler a historik a publicista Jan Urban. Moderuje Karolína Koubová.

Před týdnem 24:08

Poslanci zdravotního výboru přerušili projednávání návrhu, který by umožnil očkování proti covidu a také proti chřipce v lékárnách a u zubařů

Zlepšilo by to proočkovanost obyvatelstva? Nebo by vakcinace u lékárníků a stomatologů naopak snížila kvalitu a bezpečnost očkování a podkopala důvěru veřejnosti v něj? Otázky položí Karolína Koubová viceprezidentovi České lékárnické komory Martinovi Kopeckému a předsedovi České vakcionologické společnosti (Jana Evangelisty Purkyně) Romanu Chlíbkovi.

Před týdnem 23:57

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil chce, aby v České republice vznikl přísně regulovaný trh s marihuanou

Pomohla by legalizace konopí v prevenci a kontrole užívání této lehké drogy? Nebo se osvědčil současný prohibiční přístup? Debatovat budou Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, člen ODS, a ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Moderuje Karolína Koubová

Před týdnem 23:56

Minimální mzda by měla být podle rozhodnutí Evropského parlamentu do dvou let navázaná na průměrnou nebo mediánovou mzdu, což by ji v České republice nyní zvedlo asi o čtyři tisíce na zhruba 20 tisíc korun

Mají podniky v čase ekonomické a energetické krize prostor na zvyšování mezd? Nebo je právě vzhledem ke všeobecnému zdražování nutné pracovníkům zajistit spravedlivou odměnu? A co by zvyšování mezd udělalo s inflací? Zeptáme se pirátského europoslance Mikuláše Peksy a viceprezidenta Hospodářské komory Radka Jakubského (ředitele společnosti Proma Reha, výrobce nemocničních lůžek). Moderuje Karolína Koubová.

Před týdnem 23:59

Vztah Británie k bývalým koloniím nikdy rovný nebude, odmítá pokračování Commonwealthu historička

Smrt britské královny Alžběty II. a nástup krále Karla III. probouzí otázky o budoucnosti monarchie a Commonwealthu. Dává vazba bývalých kolonií na britskou korunu dnes smysl? A udrží nový král Společenství národů pohromadě?

Před týdnem 23:30

Tempo růstu cen podle čerstvých dat Českého statistického úřadu po 13 měsících zpomalilo, výjimkou jsou ale potraviny, které i v srpnu nadále zdražovaly

Má vládní koalice účinný recept na snížení cen potravin? Pomohlo by zastropování cen základních potravin nebo snížení daně z přidané hodnoty? Otázky položí Lukáš Matoška místopředsedkyni Českomoravské konfederace odborových svazů Radce Sokolové a exministrovi zemědělství, nyní členovi sněmovního zemědělského výboru občanskému demokratovi Petrovi Bendlovi.

Před 2 týdny 23:56

Bendl: Zastropování cen potravin k jejich zlevnění nepovede. Byl by to faul českému zemědělství

Vláda rozhodla o zastropování cen elektřiny i plynu, opozice a odbory ale požadují, aby zastropovala i ceny potravin. „Máme téměř nejnižší mzdy v Evropě a nejvyšší inflaci. Je potřeba řešit i zastropování cen potravin i s ohledem na zachování zdraví lidí,“ říká místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová. „Kdybychom je zastropovali, omezujeme šanci lidí si v oblasti zemědělství a produkce potravin i vydělat,“ reaguje poslanec Petr Bendl (ODS).