- Podcasty
- Pro a proti

Poslechněte si podcast: Vyšší poplatek za pohotovost nepomůže, víc lidí si pak bude volat rychlou, varuje Gajdůšková
Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS vrátil do hry úvahy na zvýšení poplatku za pohotovost v nemocnicích. Pomohlo by s přetížeností pohotovostí a odradilo pacienty, kteří je zneužívají? „Když jsou věci levné, tak se zneužívají,“ říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. 1. viceprezidentka Svazu pacientů Alena Gajdůšková (ČSSD) je přesvědčena, že poplatky žádný přínos nikomu nepřinesou.
Pro a proti
Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.
K sudetoněmeckému sdružení zůstaňme obezřetní, míní Macinka. Jejich snahy jsou nezištné, říká Herman
Prezident Petr Pavel sklidil kritiku svého předchůdce Václava Klause a části opozice za to, že poděkoval předsedovi Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi za zlepšení česko-německých vztahů. Je Pavlovo ocenění na místě?
Posílit práva poškozeného v trestním řízení? Kde je msta, vzniká další zlo, varuje advokát Vlk
Soud po 13 letech podmínečně propustil dva ze čtyř žhářů z Vítkova. Rodina, kterou napadli, s rozhodnutím nesouhlasí. Měla by se posílit práva obětí při rozhodování o trestu? „Ano měla,“ míní advokátka Klára Kalibová, zakladatelka neziskové organizace In Iustitua. „Až změníme filozofii přístupu k tomu, co chceme od trestu, můžeme kvalifikovaně říci ano, nebo ne. Ze zkušeností ale vím, že tam, kde je msta, vzniká jenom další zlo,“ říká advokát Václav Vlk z Unie obhájců.
Zestátnění části ČEZu? Vedlo by to ke konci pražské burzy, varuje ekonom
Vláda před několika dny schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, který otevírá cestu k zestátnění energetické skupiny ČEZ. Je potřeba kvůli energetické soběstačnosti restrukturalizovat a rozdělit ČEZ na státní a soukromou část? „Určitě ne,“ míní ekonom společnosti Capitalinked Radim Dohnal. „Je to účelné. Nemusí se to týkat plné kontroly ČEZu, ale přinejmenším strategických částí,“ reaguje energetický analytik Jiří Gavor.
Výpočty odborářů jsou poplašná zpráva, říká Nerudová. Vycházíme z reality života, obhajuje je Samek
Odboráři tvrdí, že kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku průměrná rodina s jedním dítětem přijde ročně o 152 800 korun. Vláda i někteří ekonomové tato čísla odmítají jako nadsazená. „Ty výpočty nejsou správné a pochybuji, že je dohromady dával ekonom, protože jsou v nich hrubé nesrovnalosti,“ v Pro a proti říká ekonomka a bývalá předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek na správnosti čísel ale trvá.
Krátkodobě firmy mohou mít problémy, ale dlouhodobě se i jim zvýšení daní vyplatí, věří Nový
Vláda se chystá zvýšit daně firmám. Odůvodňuje to tím, že jim stát v období epidemie a energetické krize pomohl a že je čas na oplátku státu pomoci s veřejnými financemi. Zhorší konsolidační balíček konkurenceschopnost českých firem? Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj věří, že ano a negativně ovlivní i aktivity zahraničních investorů. Miloš Nový (TOP 09) vnímá negativní dopady balíčku jen jako krátkodobé.
Delší povinná školní docházka se státu vyplatí, míní Gazdík. Kontraproduktivní, namítá ředitel školy
Zrušení deváté třídy na základní škole a povinné dvouleté studium na škole střední. Tak chce ministr školství Mikuláš Bek (STAN) modernizovat vzdělávací systém. „Nebude to ku prospěchu věci. Na středních školách ta myšlenka velké nadšení nevyvolává,“ říká místopředseda Unie školských asociací Jiří Nekuda. „Jsme v době, kdy musíme změnit obsah vzdělávání. Pakliže uvažujeme o prodloužení povinné školní docházky, teď je ten správný čas,“ myslí si poslanec Petr Gazdík (STAN).
Farmaceutické firmy odmítají plán ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP09 , aby měly povinnost držet zásoby léčiv až na dva měsíce
Zabránil by ministerstvem zamýšlený postup výpadkům léků, nebo by problém ještě prohloubil a léčiva zdražil? A jak do budoucna zajistit celoevropský dostatek léků? Diskutovat budou náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček a výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel. Moderuje Karolína Koubová.
V případě výpadku získáme čas pro zajištění léčiv z jiných zdrojů, hájí Válkovu novelu jeho náměstek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chystá novelu, která by nařídila farmaceutickým firmám povinnost držet dvouměsíční skladové zásoby léků. Zabrání úprava výpadkům v dodávkách léků na českém trhu? „Nezajistí dostupnost všech léků, ale zkrátí dobu nedostupnosti a zlepší obecně přístupnost léčiv pro pacienty,“ říká náměstek ministra Jakub Dvořáček.
Pokud chceme zachovat české vinařství, měli bychom mít daně jako v Unii, míní daňový poradce
Vinaři ještě nemají ohledně nezdanění vína vyhráno. Vláda s nimi bude podle premiéra Petra Fialy (ODS) ještě jednat. Měla by zůstat spotřební daň na tzv. tichá vína nulová? „Určitě neměla. Jsou tady fiskální důvody a je to nespravedlivé vůči ostatním producentům v agropotravinářské vertikále,“ míní Tomáš Maier z České zemědělské univerzity. „Z hlediska konkurenceschopnosti v rámci EU by i naši vinaři měli mít spotřební daň nulovou,“ oponuje daňový expert Michal Jelínek.