Dopolední host
21. září 2022

Poslechněte si podcast: Mimořádná okamžitá pomoc, přídavky na dítě. Příspěvky od státu mohou pomoci lidem ve finanční tísni

Stále více lidí se kvůli zdražování ocitá ve finanční tísni. Ministerstvo práce a sociálních věcí pro ně připravilo speciální příspěvky. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice o nich mluvila ředitelka odboru nepojistných sociálních a rodinných dávek Kateřina Jirková.

27:44

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Před dvěma dny 28:16

Nebourat, radši prorazit díru do zdi. Za rodinný dům, který vznikl z menších staveb, dostali cenu

Není potřeba neustále stavět nové domy, když už jich tolik zajímavých stojí. V to věří manželé Barbora a Jiří Weinzettlovi, kteří za přestavbu čtyř drobných venkovských staveb v Trhových Svinech v ucelený domov získali hlavní ocenění České ceny za architekturu. Porota vyzdvihla velkorysost, střídmost, ale i respekt k původní stavbě a materiálům. Výsledkem je rodinný dům s neopakovatelnou atmosférou, v němž nyní architekti žijí.

Před třemi dny 23:56

„Všelék“ z bylin, opia a zmijí užívali lidé po tisíciletí. Dnes z něj zbylo slovo dryák. A víčka

Byl jednou jeden starověký král a ten smíchal ořechy, fíky, sůl a routu, čímž vytvořil základ legendárního léku. Lidé ho pak v různých obměnách používali dlouhá tisíciletí. Až moderní doba ho zavrhla. O tom svědčí hanlivé slovo dryák, které nám po theriaku zbylo.

Před čtyřmi dny 23:09

Energie čtyřikrát dražší. Bez zastropování by ceny byly ještě mnohem vyšší, říká člen svazu družstev

Ceny energií neustále rostou a dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat i v následujících letech. Nezbývá než hledat úsporná řešení. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice to potvrdil Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev.

Před pěti dny 30:41

Rodiče vychovávají a prarodiče rozmazlují? Tak by to být nemělo, říká lektorka kurzů

Renata Švestková je maminkou dvou dospívajících dětí, které se jí postaraly – jak sama říká – o tu nejlepší školu rodičovství. K dětem měla vždy vřelý vztah, od mládí s nimi například jezdila na tábory. Teď o práci s dětmi přednáší na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity, také je mimo jiné lektorkou kurzu Silní rodiče – silné děti.

Před šesti dny 34:02

Domácí oltář pro tajemné obřady? Překvapivé nálezy odkryli archeologové na stavbě dálnice

Mezi lidmi panuje představa, že co je staré, to leží hluboko pod povrchem Země. Pokud se ale archeologové pohybují v místech, kde od doby pravěké už nebylo nic jiného nežli pole, nebo pokud se nejedná o údolí, kam by se postupně usazovaly půdní splachy, může se stát, že tisíce let stará pohřebiště nebo sídliště nacházejí hned pod ornicí.

Před týdnem 34:08

Nejúspěšnější hendikepovaný cyklista světa Jiří Ježek ukončil kariéru a studuje sportovní diplomacii

Jiří Ježek je šestinásobným paralympijským vítězem, stejný počet titulů má i z mistrovství světa. Čtyřikrát ovládl celkové pořadí Světového poháru a v roce 2013 zahajoval jubilejní ročník Tour de France, kde si zajel časovku proti zdravým jezdcům. Dnes se nejúspěšnější hendikepovaný cyklista světa věnuje sportu už jen rekreačně, ale také studijně.

Před týdnem 26:42

Patří k němu škrcení i páky, ale brazilské jiu-jitsu je bezpečný a chytrý sport, říká trenér a lékař

Na jihu Čech žijí pouze tři nositelé hnědého pásu v brazilském bojovém umění jiu-jitsu. Jedním z nich je Ivo Faflík z Českých Budějovic. Ten dokázal skloubit dvě zdánlivě nesourodé disciplíny. Ve volném čase je zápasníkem, v práci praktickým lékařem.

Před týdnem 27:49

Dobrovolník našel v domově pro seniory i životního přítele. Za svou práci pro charitu dostal cenu

Dlouholetý člen Dobrovolnického centra Diecézní charity České Budějovice Vladislav Štrejn je jedním z devíti lidí, kteří získali Cenu Charity za rok 2022. Převzal ji v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, což vnímá velice symbolicky. „To místo mě moc potěšilo. Řekl jsem si: Ano, budeš v katedrále, která je ověnčená českou historií, je to symbol české státnosti. Tenhle pocit ve mně silně zazněl,“ říká.

Před týdnem 33:31

Panenská příroda, ale dráty na dohled. Demokracie není samozřejmost, připomíná kniha Jiřího Šestáka

Covidová proluka mu dala prostor psát. To, co kdysi rozepsal, divadelník, politik a pedagog Jiří Šesták v roce 2021 dokončil a vydal. Teď už má v tisku volné, retrospektivní pokračování knihy Cesta jinam.

Před 2 týdny 24:28

Na první úrodě si pochutnaly myši. I tak je mladý pár, který vyměnil pražský byt za farmu, spokojený

Ona vystudovala architekturu, on IT komunikaci a hudební produkci. Přesto se Tereza Chroňáková a Jakub Pešek nakonec pustili do soukromého hospodaření. Po vzoru maličkých rodinných farem ze západu Evropy vytvořili hospodářství na 75 arech v Libějovických Svobodných Horách. První sadbu si ještě předpěstovali v obýváku v Praze. Potom už se ale přesunuli do jihočeského Pošumaví a mají za sebou úvodní sezónu i s komunitním prodejem.