12. březen 2022

Poslechněte si podcast: Milovník muzikálu Ladislav Županič spolupracoval s Clintem Eastwoodem

V rodném Prostějově byl idolem paní a dívek, protože zpíval s kapelou a hrál u ochotníků. Ladislav Županič je milovník muzikálu v jeho poctivém a zároveň mistrovském pojetí. Kolik z jeho temperamentu můžeme přičíst jihoslovanským předkům? Jak se přihodilo, že se začal pracovně setkávat s Clintem Eastwoodem? A proč tak rád cituje Kantovu větu, že „náhoda je koneckonců Bůh“?

42:38

Stříbrný vítr

Vydává: Český rozhlas

Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.

Web

Před šesti dny 39:12

„Na zdejší svět se dívám trochu jinak.“ Poslední rozhovor novináře Zdeňka Velíška na Dvojce

Ve věku 89 let zemřel Zdeněk Velíšek, ikona zahraničního zpravodajství České televize, rytíř francouzského Řádu umění a literatury a do roku 2012 také jeden z pravidelných komentátorů pořadu Jak to vidí... Ve svém posledním rozhovoru na Dvojce z listopadu loňského roku se svěřil s tím, proč práci pro Českou televizi považuje za poslání nebo proč se o české kultuře dozvěděl nejvíc právě ve Francii.

Před šesti dny 42:18

Knihkupec Vratislav Ebr: Jak se lišila realita od představy, že si bude v obchodě klidně číst?

Svého času vedl Vratislav Ebr jedno z nejznámějších knihkupectví v Praze. Jak moc se lišila realita od představy někdejšího učně, že si bude v obchodě celé dny klidně číst? Kdy přišel na to, že veškerá práce za pultem je vlastně divadlo? A poodhalí nám zdroj svého nebývalého optimismu, tak obdivuhodného u člověka, jehož životní počátky provázely dramatické okolnosti? Moderuje Jitka Novotná.

Před týdnem 42:14

Jaká metoda ho při psaní vyvede ze slepé uličky? Odpovídá spisovatel Ondřej Neff

Spisovatel, novinář, fotograf a vizionář Ondřej Neff prozradí detaily svého prvního a posledního pokusu s dronem. Přiblíží, jak si představit ozbrojené příměří, které vládlo mezi ním a maminkou Vlastou. Proč v jeho vzpomínkách na tatínka, slavného literáta, významně figurují přírodní vědy? A odtajní nám osvědčenou metodu, která ho při psaní vždy vyvede ze slepé uličky?

Před 2 týdny 45:45

Alfred Strejček: Co se odehrává v jeho barvitých snech?

Na zázraky nevěřím, ale spoléhám na ně, říká herec, recitátor, vášnivý milovník života Alfred Strejček. Jak dokázal s takovou statečností přijmout onemocnění a vnímat ho jako neznámou horu hodnou zdolání? Kdo byla okouzlující dívka, která v jeho snu vystoupila z květiny a uvedla Freda do stavu bezbřehé zamilovanosti? A co se v jeho dosud krásných a barvitých snech odehrává dnes?

Před 3 týdny 41:56

Božidara Turzonovová: Co ji přimělo napsat práci o Cyrilu a Metodějovi?

Co ji uprostřed četných aktivit přimělo vrhnout se na doktorandské studium a napsat práci o Cyrilu a Metodějovi? Jak vzpomíná na Božskou Emmu a pana režiséra Krejčíka? A kdy pochopila, že herectví se zrodilo proto, abychom my lidé porozuměli sobě samotným?

21. květen 2022 39:42

Etnolog Mnislav Zelený: Co bychom měli převzít od domorodých etnik Amazonie?

V dětství ho bavil orientační běh. Časem přestal potřebovat kompas i mapu. O síle intuice, přirozených instinktech a významu sepětí s přírodou vypráví etnolog a publicista Mnislav Zelený. Proč je potřeba přivádět děti k prožitkům bolesti? Co dalšího bychom měli převzít od domorodých etnik Amazonie? A kdy pochopil, že většina lidí na světě je dobrá?

14. květen 2022 40:59

Spisovatelka Marie Formáčková: Proč se my Češi tak shazujeme, ačkoli jsme zdatní a chytří

Novinářka, spisovatelka a pedagožka Marie Formáčková umí překvapit, třeba svou vášní pro rovnice a sudoku. Čím ji inspirovala přítelkyně Helena Růžičková? Co se jí v novinařině příčí? A řídí se důsledně receptem na dlouhověkost od Zity Kabátové?

9. květen 2022 40:58

Fotograf Jan Saudek: Proč z domova odstranil zrcadla?

„Je dobré žít dlouho a přijít k rozumu, což se mi podařilo poměrně nedávno,“ říká fotograf Jan Saudek, který zanedlouho oslaví 87. narozeniny. Proč ze svého současného domova odstranil zrcadla? Jak by si ho v ideálním případě měly pamatovat vlastní děti? A kdy si přiznal, že zatímco se ve fotografii snažil říkat pravdu, ženám lhal?

3. květen 2022 39:51

„Nepodaří se v životě všechno.“ Bilanční i vtipný rozhovor Radima Uzla s Jitkou Novotnou

„Sexu a fotbalu v této republice rozumí úplně každý. Já teda fotbalu ne,“ glosoval Radim Uzel svým typickým zvučným hlasem zkušeného ochotníka v roce 2016. Poslechněte si jeho bilanční rozhovoru s Jitkou Novotnou o sexuologii i peripetiích vztahů mezi mužem a ženou z jeho vlastní zkušenosti. Radim Uzel se v audiozáznamu zpovídá i ze své vášně pro kuchyň.

30. duben 2022 42:35

Jak nachází společnou řeč a humor s vnoučaty a dětmi vůbec? Odpovídá herečka Pavlína Filipovská

Profesionalita, péče o mateřštinu, k tomu vlídnost a hřejivá pohoda provázejí práci Pavlíny Filipovské. Kde a s kým si dopřává duševní lázně? A co jí našeptává Stříbrný vítr, hra, ve které debutovala na jevišti a která k ní svou poetikou promlouvá dodnes?