Stříbrný vítr
12. březen 2022

Poslechněte si podcast: Milovník muzikálu Ladislav Županič spolupracoval s Clintem Eastwoodem

V rodném Prostějově byl idolem paní a dívek, protože zpíval s kapelou a hrál u ochotníků. Ladislav Županič je milovník muzikálu v jeho poctivém a zároveň mistrovském pojetí. Kolik z jeho temperamentu můžeme přičíst jihoslovanským předkům? Jak se přihodilo, že se začal pracovně setkávat s Clintem Eastwoodem? A proč tak rád cituje Kantovu větu, že „náhoda je koneckonců Bůh“?

42:38

Stříbrný vítr

Vydává: Český rozhlas

Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.

Web

Včera 42:59

Proč je těžké mít v cizině opravdové přátele? Odpovídá spisovatelka a průvodkyně Pavla Smetanová

Celou polovinu svého dosavadního života strávila na malebném ostrově Korfu. Tady se provdala a vychovávala své děti. Spisovatelka, bloggerka a turistická průvodkyně Pavla Smetanová. K čemu ji přivedly odvaha, kuráž i jistá naivita? Co bylo hezké a co netradiční na dětství v rodině pana faráře? A proč je tak těžké mít v cizině opravdové přátele?

Před týdnem 44:23

Zpěvák Jiří Štědroň. Od koho se naučil přistupovat k práci s nadhledem a odvahou?

Sám je až překvapen, jakými zákrutami se ubíral jeho profesní život. Jiří Štědroň je známý především jako zpěvák a herec. Od koho se naučil přistupovat k práci s nadhledem a odvahou? Jak se projevuje jeden z jeho nejvýraznějších povahových rysů, totiž přebujelá sebeironie? A opravdu čeká, až zavolají z Hollywoodu?

Před 2 týdny 55:12

Jak sháněli léky za železnou oponou? Odpovídá docentka Věra Vávrová

Docentka Věra Vávrová se celý život věnovala péči o děti s těžkým a svého času značně neprobádaným onemocněním, s cystickou fibrózou. Jak s kolegy sháněli léky a podporu k léčbě tak vzácné choroby v zemi za železnou oponou? Kdy uplatnili důvtip, improvizaci a vynalézavost? A z čeho se paní docentka raduje dnes, ve svých 94 letech?

Před 3 týdny 41:23

Rusista a novinář Libor Dvořák. Co ho vedlo k překladu Vojny a míru bez objednávky od nakladatele?

Rusista a novinář Libor Dvořák je vám dobře známý z médií, kam se uchýlil tak trochu z nouze. Od kdy ví, že jazyk a literatura za okupaci ani válku nemohou? Jaká touha či idealismus ho přivedly k překladu Vojny a míru, aniž by měl konkrétní objednávku od nakladatele? A čím Libora Dvořáka fascinuje epocha Gorbačovovy Perestrojky?

5. listopad 2022 33:46

Spisovatelka Viktorie Hanišová přibližuje traumata na pozadí rodinných událostí

Už její prvotina, Anežka, sklidila vynikající ohlas. I v dalších knihách přibližuje spisovatelka Viktorie Hanišová traumata na pozadí rodinných událostí. Kdy ona sama pochopila, jak užitečné je šetřit při výchově potomků slovem NE? Snaží se krotit rebelství, které má odjakživa v nadměrné dávce v krvi? A jak to vypadá, když psaní prokládá zpěvem?

29. říjen 2022 45:15

Výtvarník Jiří Anderle. Náruživý bubeník a ctitel každé životní vteřiny

Jiří Anderle, mistr grafik a maleb, slova mluveného i psaného, náruživý bubeník a ctitel každé životní vteřiny. Proč se drží Hrabalova moudra, že je třeba ‚tlumit svůj lesk‘? Kdo je malířem jeho duše? Kde byla tvorba v čase, kdy se loučil se ženou, která ho provázela téměř 70 let? A co se dozvěděl o lásce ve svém druhém manželství?

24. říjen 2022 43:45

„V životě mě nikdy nemrzely prohry.“ Zemřel dirigent Libor Pešek

V neděli 23. října 2022 ve věku 89 odešel Libor Pešek, dirigent Českého národního symfonického orchestru. Působil i v Holandsku nebo v Anglii jako dirigent Královského symfonického orchestru v Liverpoolu. V bilančním rozhovoru na Dvojce z roku 2017 vzpomínal na toto období, porovnával jednotlivé národní mentality a svěřil se také, proč ho tolik fascinuje téma smrti. Jaký byl jako dítě? Proč se nakonec nestal pilotem? Poslechněte si.

15. říjen 2022 43:03

Dětský neurolog Vladimír Komárek. Jak jeho volbu ovlivnil děda, který dokázal rozesmát každé dítě?

Do praxe vstupoval se zkušenostmi dětské sestry, sanitáře na chirurgii i ošetřovatele na psychiatrii. Dnes profesora Vladimíra Komárka známe jako špičkového dětského neurologa, který čtvrt století vedl motolskou kliniku a také zastával funkci děkana lékařské fakulty. Jak jeho profesní volbu ovlivnil děda, vrchní číšník, který dokázal rozesmát každé dítě? Čím připomíná epilepsie detektivku? A od kdy pan profesor ví, že hladit je potřeba?

8. říjen 2022 42:30

Fotografku Zuzanu Mináčovou uhranul svět kinematografie

Drobná a kurážná žena s fotoaparátem, která dlouhá léta patřila k tvářím karlovarského filmového festivalu. Zuzana Mináčová oplývá i po devadesátce úžasnou vitalitou. Čím ji tak uhranul svět kinematografie i výtvarné fotografie? Co se naučila od italských kolegů? A kolik úsilí vložila do jedné občanské iniciativy, za kterou se jí obec Kamenice odvděčila velkolepou výstavou jejích velkoformátových snímků?

1. říjen 2022 55:01

Michal Prokop. Když vstoupí na pódium, jeho nasazení vás strhne

Umí kultivovaně diskutovat o věcech veřejných, osvědčil se jako státní úředník, ovšem když vstoupí na pódium, jeho nasazení vás strhne. Tím spíš, že Michal Prokop už není z nejmladších. Jak se dopracoval přes období anglicky zpívajícího interpreta do své současné tvůrčí polohy? Kdy si připadal společensky prospěšný? A které situace miloval jako moderátor?