Pro a proti
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Šabatová: Miloš Zeman dlouhodobě provokoval v situacích, kdy mohl mlčet. Chtěl rozdělovat společnost

Podle bleskového exklusivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas si Miloš Zeman za téměř deset let svého prezidenství vysloužil od občanů při hodnocení jako ve škole známku 3,55. Je to spravedlivé hodnocení? „Nic není ideální, ani Miloš Zeman. Dal bych mu dvojku,“ říká sociálnědemokratický politik a ministr několika vlád Zdeněk Škromach. „Nebudu hodnotit známkami. Nedostál tomu, co slíbil na začátku,“ míní bývalá ombudsmanka a disidentka Anna Šabatová.

24:51

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Dnes 23:54

Do poslanecké sněmovny míří protikorupčními organizacemi kritizovaný vládní návrh zákona o ochraně tzv

whistleblowerů. Návrh nepočítá s anonymními podněty a s nahlašováním přestupků. Pomůže navržená ochrana oznamovatelů v boji s korupcí? Přiměje nebo naopak odradí lidi oznámit protiprávní činnost? Otázky pro předsedu pirátských poslanců Jakuba Michálka a předsedu sněmovního klubu občanských demokratů Marka Bendu. Ptát se bude Lukáš Matoška.

Včera 24:07

Armáda si musí nejdřív ujasnit, co potřebuje, ne měnit věci ze dne na den, žádá poslanec Růžička

Česká armáda se podle náčelníka Generálního štábu armády České republiky Karla Řehky musí kvůli ruské agresi na Ukrajině připravit na válku velkého rozsahu. Dokáží ale naši vojáci připravované investice například do nových stíhaček, vrtulníků a tanků využít efektivně a smysluplně?

Před čtyřmi dny 23:58

Ať si producenti masa platí zavádějící a neúplné kampaně sami, kritizují Zelení projekt Žeru maso

Kampaň „Žeru maso“ Agrární komory, kterou čtyřmi miliony korun spolufinancuje ministerstvo zemědělství, naráží na kritiku pro údajnou jednostrannost. Vyvrací kampaň mýty o konzumaci masa, nebo manipuluje informace ohledně dopadů vegetariánských alternativ na zdraví a životní prostředí?

Před pěti dny 23:57

Fotbalové asociace sedmi evropských zemí na šampionátu v Kataru prohrály svůj boj o duhovou pásku "One love", kterou chtěli fotbalisté při utkáních podpořit práva tamních LGBT Plus lidí

Pásku obléct nesmějí. Je pokrytecké od Evropanů kritizovat stav lidských práv v Kataru? Nebo je naopak kritika této arabské země na místě a mohla by tamní lidskoprávní situaci zlepšit? Pozvání do debaty přijali ředitelka české pobočky Amnesty International Linda Sokačová a hlavní analytik Hospodářských novin Martin Ehl. Moderuje Karolína Koubová.

Před šesti dny 24:12

Přímá volba prezidenta funguje dobře. Lidé mají to, co si zvolili, říká poslanec Michálek

Přímá volba prezidenta podle některých zbytečně posiluje funkci prezidenta, a tak oslabuje parlamentní demokracii. Druzí zase soudí, že je lepší, když hlavu státu vybírají přímo občané, ne zákonodárci. Co ukázalo posledních deset let s přímo volenými prezidenty?

Před týdnem 23:58

Mělo by Česko vyhostit ruského velvyslance? Ano a mělo se to stát už dřív, míní poslanec Kolář

Poslanecká sněmovna označila režim v Rusku za teroristický. V usnesení odsuzuje hlavně rozsáhlé útoky na civilisty nebo energetickou infrastrukturu na Ukrajině. Nastal čas, aby Česko vyhostilo ruského velvyslance?

Před týdnem 23:56

Odměňovat manžele za věrnost? Podporu si zaslouží všechny formy rodin, věří senátorka Šípová

Udělovat cenu za věrnost dlouholetým manželům navrhují senátorky Daniela Kovářová a Jitka Chalánková. Jejich návrh tuto středu bude projednán v Senátu. Jaký signál by takovým oceněním vyslala horní komora parlamentu společnosti?

Před týdnem 24:32

České vlády už několik let ignorují klimatickou krizi, zlobí se inciativa Univerzity za klima

Vysokoškolští studenti v Praze stávkovali a pochodovali za klima, podle nich vláda pro jeho ochranu nedělá dost. Je namístě kritika klimatických aktivistů?

Před týdnem 23:50

Snižme represe za nakládání s drogami podle jejich škodlivosti, žádá drogový expert Mravčík

Je spravedlivý rozsudek 8 let vězení pro polské manžele, kteří obchodovali s nápojem peruánských šamanů, ayahuascou? Hosté Pro a proti se shodují, že soud při vynesení verdiktu nepochybil, ale zákon, podle kterého postupoval, nebere v potaz změny, které společnost i věda ve vztahu k omamným látkám učinily v posledních dekádách.

Před 2 týdny 24:17

Zkrácení délky rodičovské je v zájmu dítěte a výhodné je i pro stát, míní ekonomka Zapletalová

V délce rodičovské dovolené je Česko se čtyřmi roky na prvním místě v Evropě. Podle Národní ekonomické rady vlády by její zkrácení o rok snížilo výdaje státu o 5 až 7 miliard ročně. „Rodičovská dovolená by měla zůstat ve stávajícím rozsahu. Jedná se i o zdravý vývoj dítěte,“ míní předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. „Bylo by dobré, kdyby stát sjednotil rodičovskou dovolenou na tři roky,“ říká ekonomka z CERGE-EI Lucie Zapletalová.