Nejezte blbě!
Sezóna 120. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Milí gastronauti, vítejte!

Jsem Pavel Maurer a vítám vás u mého nového podcastu Nejezte blbě! Možná si pamatujete na moje glosy na Radiožurnálu nebo jste navštívili náš Prague Food Festival. Anebo jenom chcete přijít na chuť dobrému jídlu. Já vám budu pravidelně každý měsíc servírovat svoje glosy, také si zvát zajímavé hosty na rozhovory o jídle, pití, gastronomii a hlavně také o životě. Prostě abyste ani vy nejedli, nepili a pokud možno nežili blbě.

00:53

Nejezte blbě!

Vydává: Pavel Maurer

Podcast Pavla Maurera. O jídle i životě. Prostě abyste nejedli, nepili a nežili blbě. Každý měsíc uslyšíte oblíbené gastro glosy i rozhovory se zajímavými hosty. Sledujte https://maureruv-vyber.cz/

Web

Sezóna 1Epizoda 1313. červenec 2022 46:38

Ivan Chadima: Muž, který stoloval s Princem Philipem

V USA jej řadili mezi nejlepší hoteliéry na světě. Four Seasons, Ritz Carlton, UN Plaza…Rozhovor s jedním z největších odborníků na gastronomii a hotelnictví o tom jak to chodí u nás i jinde, o tom, co si myslí personál o svých hostech, o profesionalitě, o “hře na ni”. Unikátní vyprávění muže, který byl během své kariéry velmi blízko lidem ja např.: Margaret Thatcher, Ivana Trump nebo Jan Tříska. Vždy vtipný a v pohodě. Stolovat a povídat si s ním je vždy unikátní!

Sezóna 1Epizoda 121. červen 2022 55:36

Vladimír Železný: Rozhovor téměř o všem

Zakladatel TV Nova, politik, novinář, galerista, fotograf, vlastník významného vinařství Tanzberg. Co možná nevíte o muži, který se proslavil třeba slavným programem “Volejte řediteli”? Má břitký, osobitý a vyhraněný postoj k mnoha společenským i odborným tématům. Některé z jeho názorů na současné problémy našeho světa probereme i v našem unikátním podcastu. Gastronomii nevyjímaje.

Sezóna 1Epizoda 1118. květen 2022 07:04

Vůně

Aroma, zápach, pach, ódér, smrádeček či naopak vůně? To je u jídla a pití asi vůbec jedna z nejdůležitějších věcí! Když si čichnete k jídlu a nevoní vám - dáte si takový pokrm pak do úst? Sníte něco co vám smrdí? Já tedy ne! Naopak, když něco voní libě - člověk prostě začne samovolně slinit a jeho chuťové pohárky jsou jako na trní!

4. květen 2022 49:38

Hanka Zemanová a její Rytmus roku: Rozhovor s nejznámější biokuchařkou v naší zemi

Jak vypadá běžný den a vůbec celý rok nejslavnější české biokuchařky a spisovatelky? O důležitých rytmech našeho života, o vztahu k přírodě, k rodině a k planetě. Rozhovor s mojí milou přítelkyní o "světě bio", o tom, jak nevědomky míjíme vynikající plevel kolem nás, o tom, proč vydala před lety svou první knihu "Biokuchařka", která v naší zemi poprvé pořádně představila svět bio. A hlavně o poslední knize “Rytmus roku”, která má přes 530 stran a Hanka ji psala přes tři roky.

Sezóna 1Epizoda 920. duben 2022 10:52

Vodní příběh z Expa Dubaj 2022

Představení unikátního vynálezu českého pavilonu na Expu v Dubaji - jak získat v poušti vodu díky vzduchu a slunci. Jak zavlažit horký písek a vytvořit oázu zeleně. A také vyprávění o tom, jak je možné, že slaná voda je dobrá pro některé zemědělské plodiny a ryby?

Sezóna 1Epizoda 86. duben 2022 38:52

Co si myslí číšník?

Marcel Rabik, číšník a sommeliér patří k těm co "obsluhovali anglického krále" a možná i "habešského císaře"! Pracoval v zahraničí a pak mnoho let ve Francouzské restauraci Art Nouveau v Obecním domě v dobách její největší předcovidové slávy. Dokáže skvělý servis pro "pány i kmány". Jsem rád, že jej pár let znám, a ještě k tomu vaše nadšené facebookové reakce a přání poslechnout si právě jeho názory na gastronomii, chování hostů, zákulisí práce číšníka - to vše mi dalo velkou motivaci a inspiraci pro tento rozhovor.

Sezóna 1Epizoda 723. březen 2022 09:55

Hovězí

Představte si, že miliarda Indů začne jíst posvátné hovězí maso. Kde ho vezmou? I bez toho bude biftek stále dražší a dražší pro nás všechny. Příběh hovězího masa v devíti minutách.

9. březen 2022 48:02

AAA (Alena Antonovičová Arhuacos)

Alena Antonovičová je výtvarnice, ale pro mne především “ambasadorka” kolumbijských indiánů Arhuacos, kterým již několik let pomáhá zachránit jejich území a také zhodnotit jejich práci. Kávu od nich z vysokých hor ze Sierra Nevada de Santa Marta piju moc rád, myslím na to, jak ji sbírají ručně, že je to prakticky jediný zdroj jejich obživy. Chutná mi a také jsem poctěn, že mohu svým douškem kávy alespoň trošku pomoci tomuto bohulibému projektu. Alena vám povypráví víc!

Sezóna 1Epizoda 523. únor 2022 13:11

Alkoholik

Sbormistr Bohumil Kulínský a kameraman Mirek Čvorsjuk byli moji blízcí přátelé. Už nejsou pár let mezi námi. Když jsem psal tuto “alkoholickou glosu”, myslel jsem na sebe i docela dost na ně oba. Pokusil jsem se neodborně, ale o to s větší upřímností popsat - co tohle téma vlastně znamená?

Sezóna 1Epizoda 49. únor 2022 11:43

Nepodceňujte mraženou zeleninu!

Mnoho expertních výzkumů potvrzuje, že v zimě, když není sezóna některých potravin, je nutričně i vitamínově někdy lépe sáhnout po mraženém, kvašeném nebo někdy i konzervovaném zboží. Únorové jahody, "právě vylovené" ryby z dalekých moří a další tzv. kvalitní čerstvá ovo-zel jsou občas trochu "diskutábl."