Seriál Radiožurnálu Sport
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Milena Duchková: Olympijská medailistka z Mnichova se po emigraci prosadila jako zubařka

Milena Duchková v disciplíně skoky z desetimetrové věže se stala pod vedením trenérky Marie Čermákové olympijskou vítězkou na LOH 1968 v Mexiku, mistryní Evropy z roku 1970, stříbrnou olympijskou medailistkou na LOH 1972 v Mnichově a vicemistryní světa z roku 1973. Při olympijských hrách v Mnichově jí bylo teprve dvacet let, zároveň studovala zubní lékařství, které postupně dostávalo přednost. Po emigraci do Kanady v roce 1980 pracovala jako zubařka a už za mořem zůstala.

01:41

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Včera 01:40

Film Zátopek: Snímek věnovaný sportovnímu i životnímu příběhu jednoho z největších světových atletů

Stejně jako dominoval Emil Zátopek na atletických oválech, tak film Zátopek ovládl v březnu ceny Český lev. Z třinácti nominací získal osm cen, včetně té za nejlepší film, režii a herce v hlavní mužské roli. Tu ztvárnil Václav Neužil, který se kvůli roli Zátopka musel pustit do tvrdé a dlouhodobé atletické přípravy. S tou mu pomáhal reprezentační trenér Jan Pernica. Fyzickou a technickou průpravou musela projít i herečka Martha Issová, která si ve filmu zahrála Zátopkovou.

Před dvěma dny 04:07

Přesah manželů Zátopkových i mimo sportovní dění byl obrovský

Emil Zátopek při svém premiérovém maratonském startu dokončil výjimečný olympijský hattrick a i díky výkonům na Hrách v Helsinkách 1952 je stále i téměř dvaadvacet let po smrti sportovní celebritou. Na jeho památné výkony se i po letech dívá celý svět. Uctívá ho i současný šéf světové atletiky Sebastian Coe. Jeho výkony, ale i celkový přesah mimo sportovní oblast cenil například i šéf Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Před čtyřmi dny 02:05

Dana Zátopková žila sportem i po konci profesionální kariéry. Fungovala jako trenérka

Ještě před koncem kariéry si Dana Zátopková udělala trenérskou školu při Fakultě tělesné výchovy a otevřela si tak zadní vrátka. Od roku 1964 vykonávala pozici trenérky. Olympijská vítězka v hodu oštěpem žila sportem i po skončení kariéry a finančně podpořila i několik atletických klubů. Zároveň byla i vyhlášenou filantropkou. Jejím životním krédem bylo udělat během dne něco hezkého a držet pohodu kolem sebe, aby se s lidmi z okolí dokázala bavit v pozitivním duchu.

Před pěti dny 03:17

Čím se legendární běžec živil po skončení aktivní kariéry?

Poslední závod běžel Emil Zátopek ve Španělsku v roce 1958 a stylově na závěr kariéry vyhrál. A jaké byly jeho další kroky po skončení aktivní kariéry? Zůstal v armádě, kde měl na starost fyzickou připravenost vojáků. Následně pracoval v podniku Stavební geologie. „Musel jsem dělat u lopaty, nic zlého, pracovali jsme na výzkumných vrtech a v dolech. Fyzická práce mi nikdy nevadila,“ vzpomínal s úsměvem na tváři Zátopek na aktivity, kterým se mimo běhání věnoval.

Před šesti dny 05:28

Jaký byl společný život Dany a Emila Zátopkových?

Zprvu o sobě ani nevěděli, že závodí na stejném stadionu. Na akci v Bratislavě už si ale padli do oka a zjistili, že se narodili ve stejný den - 19. září 1922. Řeč je o Daně a Emilovi Zátopkových. Postupně v jejich životě docházelo i k úsměvným situacím. To třeba když Zátopkův velitel Ingr byl otec Dany. „Vojenská služba má všemožné řády a předpisy, ale nikde se člověk nedočte, co má člověk říct, když chodí za dcerou velitele,“přidává historku legendární běžec Emil.

Před týdnem 03:31

Atletka Dana Zátopková: Začínala s házenou, ale proslavila se v oštěpařském sektoru

Věděli jste, že prvním sportem Dany Zátopkové byla házená? V roce 1949 se v dresu Slovácké Slavie dokonce stala mistryní Československa. Po olympiádě v Londýně se vše ale změnilo. „Nejdřív jsem nevěděla, zda jsem víc házenkářka nebo atletka. V Londýně mě nadchla krásná olympijská atmosféra a od té doby jsem začala atletiku brát vážně," vzpomínala slavná oštěpařka. A vyplatilo se, že si vybrala královnu sportů, protože krátce držela i světový rekord v hodu oštěpem.

Před týdnem 04:25

Sektor hostí na pražské Letné: Baníkovci a jejich masivní fandění

Fotbalový stadion v Praze na Letné hostil v minulosti řadu důležitých mezinárodních zápasů, a tak by měl být na příjezd početné skupiny fanoušků vybavený. Jaká je současnost a realita při ligovém utkání, to zjišťoval náš reportér Jaroslav Plašil při natáčení dalšího dílu seriálu ze sektorů pro hosty. A vybral si k tomu jeden z nejexponovanějších duelů v nejvyšší domácí soutěži Sparta versus Baník. Seriál "Na výjezdu" je po krátké odmlce zpět ve vší parádě.

Před týdnem 03:43

Emil Zátopek: Nezlomný dříč, který vstoupil mezi světové vytrvalecké legendy

Vytrvalec Emil Zátopek je považován za jednoho z nejslavnějších sportovců všech dob, přitom v úplných začátcích se k běhu úplně nehrnul, dokonce i "simuloval" s bolavým kolenem. Při Běhu Zlínem, kde skončil na druhém místě zjistil, že ho běh baví a přihlásil se do tamního atletického oddílu. Zátopek nebyl talent od přírody, ale nezlomnou vůlí a nevídanou dřinou se dostal až na absolutní vrchol. Zlatý hattrick zkompletoval na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952.

Před týdnem 02:04

Nejčastější účastník finále play off? Pražská Sparta

Poslední extraligový titul slavili hokejisté Sparty v roce 2007. Od té doby na triumf Pražané čekají a letos v dubnu ve finále play off nestačili na Oceláře Třinec a skončili těsně pod vrcholem. Pro Spartu to bylo čtvrté prohrané finále v historii klubu. Zároveň je klub z Holešovic nejčastějším účastníkem bojů o zlato. Podaří se Spartě s novým trenérem Pavlem Paterou ukončit patnáctileté čekání na mistrovský titul?

Před týdnem 04:52

Vsetín kraloval v extralize v letech 1995 až 1999. Získával jeden titul za druhým

Pamatujete si vítěznou éru hokejového Vsetína? Na přelomu tisíciletí byl klub z Valašska hodně dominantní. Je také jediným týmem, který dokázal vyhrát nejvyšší domácí soutěž jako nováček. A od roku 1995 do roku 1999 neměl klub v extralize konkurenci a vyhrával jeden titul za druhým. Až po pěti triumfech v řadě se museli vsetínští hokejisté spokojit se stříbrnými medailemi po finálové porážce se Spartou.