- Podcasty
- Seriál Radiožurnálu
Poslechněte si podcast: Michal Žabka: Dostal do filmu Čtyřlístek, teď chystá podle komiksů seriál o Rychlých šípech
Režisér Michal Žabka překonává výzvy. Zfilmovat Čtyřlístek zkoušelo už několik tvůrců. „Věděl jsem od samého začátku, že vstupuju na tenký led. Do té doby byl jeden pokus natočit Čtyřlístek jako večerníček, a ten skončil po 3 dílech. Z nějakého důvodu to celé skončilo a od té doby se toho každý bál a už si na to nikdo netroufl. Tak jsem si říkal, zkusíme to,“ popisuje Michal Žabka. „Se Čtyřlístkem děláme třetí věc, tak to asi funguje a bude to snad pokračovat dál,“ usmívá se.
Seriál Radiožurnálu
Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.
Devítiletá Polyna už je v Havířově jako doma. Českým spolužákům pomáhá s matematikou
Nadějné devítileté ukrajinské gymnastky Polyny se ujal sportovní klub v Havířově. Její matce se tam povedlo sehnat byt a ve vedlejší obci i práci. Ze zakřiknuté dívky se během pár měsíců vyklubala upovídaná holka, které je všude plno – na trénincích i ve škole. U tabule vyniká v hodinách matematiky.
Larysa si našla práci i přátele v šicí dílně. Na Ukrajině šila gymnastické dresy pro dceru Polynu
Devítiletá gymnastka Polyna si docela rychle zvykla na nový sportovní oddíl i na to, že pro české kamarádky je prostě Polča. A její matka si už našla práci v šicí dílně, kde se vyrábí sportovní dresy. Může tam zajistit skromné živobytí pro všechny své tři dcery.
Pro menší děti je Polča vzor, chtěly by cvičit jako ona, říká trenérka mladé ukrajinské gymnastky
Na první trénincích cvičila Polyna sama a ostatní děvčata netušila, jak se s ní mají bavit. Stačilo pár týdnů a všechno je jinak. V tělocvičně už všechny malé gymnastky běhají spolu, smějí se a Polyně říkají Polča.
Díky sportu děti tolik nevnímají dění na Ukrajině, popisuje Polynina maminka
Larysa a její tři dcery se přestěhovaly do bytu v Havířově. Byt mají zařízený, dcery chodí do školy a pokročily i s češtinou. „Polyna chodí v čtvrtou třídu a já v druhou třídu,“ hlásí školní aktivity nejmenší Ema.
Na Ukrajině vyhrávala gymnastické soutěže. Teď devítiletá Polyna trénuje v havířovském klubu
Rodina malé ukrajinské gymnastky Polyny našla po útěku kvůli ruské agresi dočasné bydlení v Ostravě. A devítiletá dívenka začala trénovat v havířovském klubu. „Myslím, že se vyrovná našim patnáctiletým holkám,“ popisuje trenérka Lucie Hýžová, která na mladou ukrajinskou gymnastku dohlíží.
Lidé jsou vděční, když nemusíte a stejně pomáháte, popisuje dobrovolník z Lužice rok po tornádu
Ze začátku pomáhaly tisíce, teď už jen pár posledních mohykánů. Jak dlouho bude obnova vsí poničených tornádem ještě trvat? „Předtím se říkalo 10 let, teď to vidím tak ještě pět,“ odhaduje Vítězslav Vejmelka, jeden z dobrovolníků, který se do Lužice a Moravské Nové Vsi v posledním roce v podstatě přestěhoval. Kolik střech opravil ani nedokáže spočítat. „Vidíte ty lidi, jak jsou potom spokojený. Ty lidi jsou prostě vděčný: vědí, že nemusíte a že to stejně děláte,“ těší jej.
S dary na účet bychom neměli žádné starosti, lituje starosta sbírky na opravu Stebna po vichřici
Rok po ničivé vichřici je Stebno na Lounsku opravené i díky sbírce města Kryry, pod které spadá. „Kdyby nám ty prostředky chodily jako dary na účet města, tak jsme dneska neměli vůbec žádné starosti,“ lituje však sbírky zpětně starosta Kryr Miroslav Brda. „Každý si myslel: hele, dostali peníze, tak nám je musí dát. A tím to udělal taky poměrně dost zlé,“ dodává. Obyvatelé Stebna z ní mohli získat od 30 do 200 tisíc korun, podle opozice však měli mít nad penězi více kontroly.
Lidi neutekli, budují to znovu. Bude to tu stejné, možná hezčí, věří majitel hospody z Hrušek
Hrušky na Břeclavsku byly první vesnicí, kam tornádo před rokem na své ničivé cestě po jižní Moravě dorazilo. „U každého domku byly zahrady, keře, stromy. Naproti byl park, teď tam není ani stromek,“ říká smutně Jaroslav Bradávka, který v Hruškách vlastnil hospodu Dolní krčma. Ta se nyní musí také od základu budovat. „Doufám, že žízeň budou mít lidi pořád,“ směje se spolumajitel Jiří Škrabal. „Snad to bude dobré,“ věří.
Místo vinobraní bylo střechobraní, vzpomínají vinaři z Mikulčic
Vinařům Maradovým tornádo poničilo rodinný dům i vinařství. „V podstatě jsme si neplánovaně udělali rekonstrukci všech našich nemovitostí v jednom roce. Škoda byla sedm milionů, ale co, přežili jsme,“ usmívá se s nadhledem Petr Marada. „Když si na to dneska vzpomenu, říkám si, že teď už udělám vinobraní kdekoli a kdykoli,,“ popisuje vinobraní v bojových podmínkách po řádění tornáda. Katastrofa ale přinesla podle vinaře kromě respektu z nálad počasí taky lepší sousedské vztahy
Vitráže v kostele restaurujeme podle fotografií, popisuje sklář v Moravské Nové Vsi
V Moravské Nové Vsi se do kostela poničeného tornádem vrací vitrážová okna. „Nechali jsme si dohledat fotografie, které znázorňují stav vitráže před poškozením, takže máme dokumentaci k tomu, abychom dali dohromady celou kresebnou část i složení figurálních výjevů postav,“ popisuje Miloslav Sviták. „Malování na sklo je velice složité řemeslo, je to opravdu kumšt. Nemůžete se dopustit žádné chyby, protože se to tam nedá napravit,“ vysvětluje.