Interview Plus
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Michal Vašečka, slovenský sociolog

Slovensko prochází na začátku nového školního roku politickou krizí. Po ministrovi hospodářství Richardu Sulíkovi podali demisi i další ministři za jeho stranu SaS. Vláda Eduarda Hegera ale chce dále pokračovat jako menšinová. Zvládne oslabený kabinet těžký podzim, během kterého bude muset řešit drahé energie a inflaci?

26:08

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Včera 26:15

Hledáme obětního beránka a část společnosti ho vidí v uprchlících z Ukrajiny, míní politolog Gregor

Desítky tisíc lidí v den státního svátku v několika českých městech demonstrovaly proti vládě. Organizátoři žádají předčasné volby, dojednání dodávek plynu z Ruska nebo zastavení údajně plánovaného ředění národa uprchlíky z Ukrajiny. „To je výrok, za který by se v 90. letech nemuseli stydět nacisté a rasisté, kteří patřili oprávněně na okraj společnosti a byli opovrhováni. Mě mrzí, že tyto hnusné výroky slýcháme na Václavském náměstí,“ konstatuje politolog Miloš Gregor.

Před třemi dny 25:47

Kalousek: Rozpočtová politika vlády je nejméně odpovědná v historii. To si nedovolili ani komunisti

Vláda připravila návrh státního rozpočtu pro příští rok, který počítá se schodkem ve výši 295 miliard korun, Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) je rozpočet solidární a protikrizový. „Vládní politici říkají, že je vysoký, protože máme válku a ceny energií letí nahoru. Ale on je vysoký především kvůli rozpočtovému populismu,“ míní exministr financí a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Před čtyřmi dny 26:50

Host Andreas Pieralli

Moderuje Lukáš Matoška

Před týdnem 26:50

Martin Jahn, člen představenstva Škody Auto

Vláda zastropovala ceny energií pro maloodběratele a velkým firmám nachystala kompenzace. Bude to klíčovým podnikům stačit? Jak se s vysokými cenami energií vypořádá tuzemský automobilový průmysl? 

Před týdnem 25:11

Lukáš Dyčka, vojenský analytik

V Rusku by měla začít částečná mobilizace, kterou vyhlásil prezident Vladimir Putin. Jak dlouho potrvá povolat ruské záložníky? Kolik jich je a kdy by se mohli dostat na frontu? Opravdu si Kreml pomůže, když na Ukrajinu vyšle další vojáky? Neukázal nedávný úspěch ukrajinských obránců, kterým se za pár dní podařilo vyhnat okupanty od Charkova, že jsou problémy ruské armády daleko hlubší? Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 26:21

Nejhůř se k civilistům v Izjumu chovali proruští separatisté, popisuje zvláštní zpravodaj Dorazín

Ve městě Izjum na východě Ukrajiny dál vyzvedávají těla z hromadného pohřebiště nalezeného potom, co se z oblasti narychlo stáhly ruské okupační jednotky. „Hrobů je tam 445 a nacházejí se další, ale v některých je více lidí, takže je pravděpodobné, že počet obětí bude vyšší než 445. Plus 17 vojáků z masového hrobu,“ přibližuje zpravodaj Martin Dorazín, který se přímo z místa vrátil.

Před týdnem 26:18

Miroslav Zámečník, ekonom, bývalý člen Národní ekonomické rady vlády

Vláda postupuje v boji s rostoucími energiemi správně, ale pomalu, upozorňuje českoamerický ekonom Jan Švejnar. Proč je tak zásadní, jak rychle vláda reaguje? Dalo by se plánované zastropování energií vylepšit? Pokud ano, jak? Moderuje Lukáš Matoška.

Před týdnem 26:43

Putinova legitimita je přímo úměrná víře Rusů v neporazitelnost ruské armády, míní politolog Duleba

Ukrajinská armáda před týdnem překvapivě rychle získala zpět část Charkovské oblasti, kterou ruští okupanti dobývali několik měsíců. „Ukrajinskému velení se podařil husarský kousek. Ukazuje to, že mají převahu v živé síle a na některých místech i v technice. Myslím, že něco podobného můžeme očekávat i na dalších částech fronty,“ konstatuje politolog Alexandr Duleba.

Před 2 týdny 26:13

Mats Braun, politolog z Metropolitní univerzity Praha

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová uznala porážku ve volbách, podala demisi a umožní pravici, aby se pokusila sestavit vládu. Pravicový blok vynesly k vítězství obavy Švédů o bezpečnost podpořené růstem násilí v některých městech. Přijde Švédsko o pověst tolerantní a zároveň bezpečné země? Moderuje Jan Bumba.

Před 2 týdny 26:07

Filip Nerad, evropský analytik ČRo

Česká vláda od 1. listopadu zastropuje ceny elektřiny a plynu pro domácnosti, veřejné instituce a živnostníky. Velkoodběratelům poskytne dotaci v celkové výši 30 miliard korun. Jak se tento plán doplňuje s plány Evropské komise? Které evropské státy postupují v pomoci občanům a firmám aktivněji a které vyčkávají?