- Podcasty
- Stříbrný vítr

Poslechněte si podcast: Michal Prokop. Když vstoupí na pódium, jeho nasazení vás strhne
Umí kultivovaně diskutovat o věcech veřejných, osvědčil se jako státní úředník, ovšem když vstoupí na pódium, jeho nasazení vás strhne. Tím spíš, že Michal Prokop už není z nejmladších. Jak se dopracoval přes období anglicky zpívajícího interpreta do své současné tvůrčí polohy? Kdy si připadal společensky prospěšný? A které situace miloval jako moderátor?
Stříbrný vítr
Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.
Proč ráda obléká tanečníky, prozradí módní návrhářka Tatiana Kovaříková
Módní návrhářka Tatiana Kovaříková se do svých klientek snaží vcítit, nechá je odejít až ve chvíli, kdy jim oděv dokonale padne a sluší. Napadlo ji už při návštěvách Mezinárodního tanečního festivalu v rodném Ústí nad Labem, že by jednou ráda oblékala tanečníky? Co všechno s její fantazií svede nádherná látka? A kdy pochopila, že méně je více?
Který ze svých tvůrčích nápadů považuje za nejbláznivější, prozradí textař a producent Ivan Rössler
O půvabech rozhlasového vysílání nebo zákonitostech televizní zábavy vypráví publicista, textař, producent a organizátor Ivan Rössler. Jak se v mládí vyrovnal se zákazem studií? Čím v rozhlasových začátcích nazlobil Zdeňka Svěráka? A který ze svých tvůrčích nápadů považuje dodnes za nejbláznivější?
Zemřela operní hvězda Soňa Červená. Ať mě nikdo neopěvuje, přála si
V neděli 7. května zemřela ve věku 97 let herečka a operní pěvkyně Soňa Červená. Jakou cenu zaplatila za bezmeznou touhu po svobodě? A kolik místa ve svém životě vyhradila pro lásku? Poslechněte si archivní rozhovor se ženou s velmi střízlivým vztahem k věcem i citům, která byla 1. ledna 2020 hostem Jitky Novotné v pořadu Stříbrný vítr na Dvojce.
Vytopil jsem kostel naftou, vzpomíná na své začátky kněz Karel Satoria
Římskokatolický kněz Karel Satoria strávil deset let ve Francii, v jednom z nejpřísnějších řeholních řádů. Po čem se mu u trapistů stýskalo? Dá se na klášter pohlížet jako na pracoviště? Co se můžeme naučit od mnichů, jejichž profesí je prý život sám? A jak malému Karlovi jeho dobrý a milující tatínek dopomohl k pochopení pojmu Bůh-Otec?
Anna Fodorová: Studium psychoterapie mi pomohlo pochopit vztahy v rodině
Psychoterapeutka, výtvarnice a spisovatelka Anna Fodorová vypráví o své mamince, spisovatelce Lence Reinerové. Dokáže se ztotožnit s její větou, že se člověk nesmí litovat? Proč tak ráda učí klienty v terapii vyprávět nově vlastní životní příběhy? A jak se jí samotné žije v příběhu, který postrádá tváře a doteky předků?
Kardiolog Petr Neužil. Za léta praxe neztratil nic ze své lidskosti a hlubokého zájmu o pacienty
Ačkoli je jeho medicínský obor plný inovací a konkurence, kardiolog prof. Petr Neužil neztratil za léta praxe nic ze své lidskosti a hlubokého zájmu o pacienty. Jak to, že se právě Na Homolce provádějí mnohé převratné záležitosti? Jak to, že si taková světová prvenství nechají uniknout třeba Američané? A kdy na profesora Neužila stíhají dosednout múzy?
Dana Němcová, mluvčí Charty 77, matka sedmi dětí. V roce 2014 si s ní o životě povídal Jaromír Ostrý
Dana Němcová, jedna z nejvýraznějších osobností československého disentu, zemřela 11. dubna. Byla jednou z prvních signatářů a později i mluvčích Charty 77. Vystudovala psychologii, stala se matkou sedmi dětí. Čelila výslechům, domovním prohlídkám. Směla pracovat jen jako uklízečka a domovnice, byla i ve vězení. V pomoci a obraně lidských práv pokračovala i po revoluci. V roce 2014 si s ní ve Stříbrném větru povídal o životě Jaromír Ostrý.
Které části života by si Věra Martinová zopakovala a co by udělala jinak?
Svou profesi miluje bezvýhradně – tedy až na to cestování. Kytaristka a zpěvačka, proslulá především jako interpretka country či folku, Věra Martinová. Proč by si mnohé ze života chtěla zopakovat a leccos by dělala úplně jinak? Jak se potkala se spoluhráči, kteří jí nedovolí stárnout? A od kdy věří, že když člověk o něco poprosí, tak to opravdu dostane?
Proč začal uprostřed oslnivé americké kariéry jezdit do válek? Odpovídá fotograf Antonín Kratochvíl
„Když fotím, je mým úkolem dát hlas sužovaným lidem,“ říká čtyřnásobný držitel World Press Photo Antonín Kratochvíl. Co ho kdysi – jako uprchlíka, bezdomovce – odvedlo od myšlenek na sebevraždu? Proč začal uprostřed oslnivé americké kariéry jezdit do válek? A kdy pochopil, že vrásky dělají člověka?
Kdyby přestala existovat média, vybrala bych si řemeslo, říká moderátorka Marcela Augustová
Kdyby přestala existovat média, asi bych si vybrala řemeslo, říká moderátorka Marcela Augustová, proslulá svou vášní pro sport. V dětství ovšem také psala básničky, hrála divadlo a bavila se s hororovou marionetou. Jakou změnu vnesla do života Marcely Augustové vnučka? Proč je její zahrádka lehce zanedbaná? A za čím se ráda vrací do rádia?