Vizitka
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Michal Novotný: Národní galerie nemůže dělat výstavy jako v Tate, musí jít vlastní cestou

„Zdá se, že je autentické, ale ono je sestříhané a zinscenované. Takhle dnes funguje intimita,“ říká ředitel Sbírky moderního a současného umění v Národní galerii Michal Novotný o videu na výstavě Intimita jako vzdor. Změny v pojetí intimity, ale i solidarita a umění, na které se nenahlíží pouze přes jeho podobu, ale i kontext vzniku, je jeho dlouhodobým tématem. Ve Vizitce s Markétou Kaňkovou mluvil o vnímání galerie očima veřejnosti a způsobech vystavování moderního umění.

49:49

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Před čtyřmi dny 49:26

Badatelka Karla Hartl: Vítězslava Kaprálová je mojí životní obsesí

„Vítězslavu Kaprálovou bych zařadila nejen do české moderny, ale přímo do české avantgardy. Svou dobu předběhla v řadě hudebních ohledů. Melodie uměla nádherně podtrhnout neotřelými harmoniemi, její hudbu mohu poslouchat i po pětadvaceti letech zas a znova,“ říká o v Brně narozené umělkyni Karla Hartl, zakladatelka torontské The Kapralova Society. Odkaz umělkyně i mýty s ní spojené probrala ve Vizitce s Renátou Spisarovou.

Před pěti dny 48:02

Petr Tyc: Studenti konzervatoře Duncan centre jsou osobnosti, zapracovat ale musíme na odvaze

„Mám rád skvělý, čistý tanec. Ze scény se sice vytrácí, ale já to naprosto chápu. Je správné, že v současnosti se tanec propojuje s výtvarným uměním nebo divadlem,” říká ředitel konzervatoře Duncan centre Petr Tyc. Jaká byla jeho cesta do vedení školy, která má kořeny vycházející z jiných principů než je dril, disciplína a dokonalé provedení? I o tom mluvil ve Vizitce s Kristýnou Frankovou.

Před šesti dny 49:10

Michal Škoda: Nejsilnější momenty mi přinášejí místa spojená s architekturou

„Poslední tři roky mám v ateliéru zase hlínu. Několikrát jsem se ten materiál pokoušel použít, ale nefunguje mi to,“ říká výtvarník, kurátor a muž celoživotně spjatý s jižními Čechy Michal Škoda. Keramiku vystudoval na střední škole, od poloviny 90. let ale pod vlivem architektury a prostoru pracuje převážně se dřevem, deskami a papírem. Jeho objekty a kresby je možné aktuálně vidět na výstavách v Praze a Hluboké nad Vltavou. Do Vizitky jej pozvala Hana Slívová.

Před týdnem 49:57

Hyperrealista Adam Kašpar: Mojí prací je poznávání krajiny, obrazy jsou jen obal

Do lesa chodil meditovat, ale došlo mu, že je škoda před přírodou zavírat oči. Absolvent AVU Adam Kašpar přírodu studuje, žije a realisticky maluje – ať už na plátno, anebo do deníkových knih. V minulosti se naučil runové písmo, kterým deníkové zápisy šifroval. O svém vztahu k Bohu, k městu i krajině mluvil ve Vizitce, kam ho pozval Aleš Spurný.

Před týdnem 46:20

Jan Vondráček: Kdyby se major Alexejev kál, popřel by celý svůj život

Už od dětství měl Jan Vondráček rád Jiřího Suchého. K přijímačkám na konzervatoř přišel s jeho monologem, který ale také odříkal jeho hlasem. Tato parodie u komise neprošla, divadlo tak Vondráček začal studovat až o několik let později na DAMU. Vojnu, ale i rodinné prostředí, hlasové a herecké dovednosti a také vztah k roli majora Alexejeva, za kterou je letos nominován na Thálii, reflektoval ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.

Před týdnem 48:55

Saša Střelcová: Hudební vzdělávání dokáže pohnout s problémy společnosti

Plantlovers: Neviditelná botanika městského prostředí. Tak se jmenuje kniha, kterou své sedmileté bádání v oblasti rostlin a jejich vztahu k člověku a městskému prostoru završilo duo Alexandra Střelcové – Julien Antih alias Haenke.

Před týdnem 48:40

David Klimeš: Nejhorších scénářů se můžeme vyvarovat, jen když je známe

„Skládám vedle sebe střípky a ukazuji, jak spolu věci souvisí. Můj úkol je jednou za dva tři dny nabídnout souhrn dění v politice a říct, co by se z toho mohlo vyklubat,“ říká David Klimeš o své pozici komentátora ekonomicko-politického dění. V čem je mu blízká osobnost prezidenta Masaryka a jaké dovednosti by měl mít nový prezident či prezidentka? Proč je pro redakce důležité mít silné editory a jak dnes média vnímají jeho studenti? Mluvil o tom s Markétou Kaňkovou.

Před 2 týdny 44:35

Klára Wang Tylová: V sílu duchů věří na Tchaj-wanu téměř každý

Jsou milí, ale uměření, disciplinovaní, trvdě pracují a nedávají příliš najevo emoce. Tak o Tchaj-wancích mluví novinářka Klára Wang Tylová, která své zkušenosti a pocity ze života na Tchaj-wanu přenesla do knihy Ostrov duchů. V šesti příbězích odlišných hrdinů píše o hledání – a taky o tom, jak v tom lidem mohou pomoci duchové. Do Vizitky ji pozvala Markéta Kaňková a společně mluvily nejen o knížce, ale také o tchaj-wanské kultuře a jazyce.

Před 2 týdny 44:53

Michal Zahálka: Amatérské divadlo nesvazují plány, na dění reaguje pružněji než profesionálové

Michal Zahálka je vystudovaný divadelní vědec, v současné době se ovšem věnuje zejména překládání textů pro divadlo a o divadle z francouzštiny a angličtiny. O českých převodech francouzského klasicistního dramatu psaného rýmem alexandrín, který ho před lety zaujal při sledování Moliérova Misantropa, dělá doktorát. Do světa se zakrátko vydá jím přeložená muzikálová encyklopedie. Jak ve Vizitce řekl Ondřeji Cihlářovi, do českého prostředí by mohla přinést nové impulzy.