Osobnost Plus
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Michal Miovský, profesor, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze

"Sám jsem s adiktologií začínal tak říkajíc z druhé strany barikády ? měl jsem problémy nejen s alkoholem...," říká muž, který to se zkoumáním závislostí nakonec dotáhl až na profesora. Proč u nikotinu neuvažujeme o hospitalizacích podobně jako například u alkoholu? Co říkají závislosti o fungování lidského mozku? A může se během války vytvořit bojovníkům návyk na adrenalin a na napětí? Moderuje Barbora Tachecí.

26:13

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Michael Rozsypal hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Dnes 26:16

Tomáš Klvaňa, expert na Ameriku a pedagog na New York University v Praze

Už řadu let jezdí za lidmi, kteří se na Kubě postavili proti vládě, a říká o nich, že jsou opravdovou kubánskou elitou. Teď o nich vydává knihu KUBA: stručné dějiny konce. Co jsou kubánští disidenti schopni v tuto chvíli dělat? Jak řešila Kuba covid? A jak moc dnes Kubu využívají Rusové? Moderuje Barbora Tachecí.

Včera 26:27

Pro Ukrajinu děláme tak pět procent toho, co bychom mohli a co jednou uděláme, říká novinář Moláček

„Mnozí, kteří hlásali dezinformační narativy ohledně covidu-19, teď hlásají úplně stejně dezinformační narativy o válce na Ukrajině,“ tvrdí novinář z Deníku N Jan Moláček. „Férově musím dodat, že ne všichni. Protože jsou vědci nebo i laici, kteří nepřešli na tuto novou tematiku a zůstali věrní své původní. Ale týká se to naprosté většiny ,antivaxerské‘ scény,“ dodává v Osobnosti Plus.

Před čtyřmi dny 26:02

Greenfluencerka: Většina tvrzení fast fashion značek o jejich udržitelnosti jsou lži a vágní fráze

O udržitelnost v módním průmyslu se dnes už starají i známé fast fashion značky. Anebo jde jen o greenwashing, lživé kampaně značek, jejichž produkce má závažné sociální a environmentální dopady? „Ročně vyrábíme 100 až 150 miliard kusů oblečení, z toho 30 procent se nikdy neprodá,“ říká greenfluencerka Natália Pažická.

Před pěti dny 26:24

Přemýšlejte, než někoho označíte za zlo. Až jednou přijde, nikdo vás neuslyší, nabádá marketér Horák

„Česko je pořád velice střízlivá a fajn země,“ myslí si odborník na politický marketing a spisovatel Jakub Horák. Odpovídá tak na otázku, jestli je naše politická kultura jiná než jinde. „A pokud jde o středo a východoevropský prostor, nejsme na tom nijak špatně,“ dodává s tím, že například o Slovensku by to stejné neřekl.

Před šesti dny 26:43

Jsem systematik a puntičkář. Kdo bude moderovat Události, zatím neřeším, říká ředitel ČT Souček

Nově zvolený generální ředitel České televize Jan Souček chce ve zpravodajství uvádět informace do kontextu. „Udělám pro to všechno, ale ČT je obrovská zaoceánská loď, kde když začnete otáčet kormidlem, změny poznáte až po čase,“ říká v Osobnosti Plus. „Jednou z dominant mého projektu je důraz na aktuální publicistiku, na aktuální publicistické formáty.“

Před týdnem 26:21

Filozof by neměl být hlavní mravokárce a společnost vychovávat, míní filozofka Matějčková

Poslanci ve Sněmovně překročili další metu „slušného chování“ – padají ostrá slova i nadávky. Má o jejich kultuře rozhodovat jen volič? Nebo by je měla nějak „umravňovat“ veřejnost? „Nemyslím, že by filozof měl být hlavním mravokárcem a společnost snad i vychovávat,“ tvrdí filozofka a dnes i novinářka Týdeníku Echo Tereza Matějčková, donedávna pravidelný host podcastu Plusu Čekání na prezidenta.

Před týdnem 25:58

Putin dělá z Ruska Severní Koreu. Musíme nádor zlikvidovat, než metastazuje, říká analytik Votápek

Setkání severokorejského a ruského diktátora hodnotí bývalý český generální konzul v Petrohradu a zahraničně-politický analytik Vladimír Votápek jako slabost ruské strany. „Když prezident Vladimir Putin vstupoval do úřadu, byl vítaným členem G8, shromáždění nejvýznamnějších ekonomik a politiků světa. Teď je členem nějaké čtyřky, kdy se může scházet leda tak s Kim Čong-unem, s Alexanderem Lukašenkem a případně se může ještě ,kamarádit‘ s Íránem. To je dost velký sešup.“

Před týdnem 26:09

Úkolovat literaturu je trošku nebezpečné, myslí si spisovatelka Kateřina Tučková

Napsala Žítkovské bohyně, Vyhnání Gerty Schnirch a naposledy Bílou Vodu. Na první pohled to může vypadat, že Kateřina Tučková vyhledává hlavně ženská témata vytlačovaná na okraj společnosti. „Nikdy to nebylo tak prvoplánové, že bych pátrala po tématu, které by zvedlo ze židlí českou společnost. Naopak je to hodně niterní proces, protože si ta témata našla mne,“ říká v Osobnosti Plus.

Před týdnem 26:03

Spolu s drony a bombami „letí“ na Ukrajinu i ruský hackerský útok, popisuje IT odborník

„Máme zprávy z Ukrajiny, podle kterých kyberútoky kopírují kinetickou válku. To znamená, že když dochází k ruskému útoku na ukrajinský cíl spadající do kritické infrastruktury – například letos v zimě na rozvody elektrické energie – a letí tam střely s plochou dráhou letu a íránské drony, dochází i ke kyberútoku, který má zvýraznit dopad útoku kinetického,“ říká odborník na kyberbezpečnost Tomáš Flídr v Osobnosti Plus.

Před týdnem 26:11

Svoboda slova u nás není ohrožena, říká Gruber, nový ředitel české Amnesty International

„Mou vizí je, aby rezonovala témata, která jsou pro nás klíčová. Obecně jde o téma politických vězňů, úzce spojené se základními lidskými právy na svobodu projevu a vyjádření svého názoru. V lokálním kontextu považuji za důležité lobbovat za změnu definice znásilnění v zákonech,“ říká nový ředitel české pobočky Amnesty International Pavel Gruber, bývalý šéf Lékařů bez hranic.