Interview Plus
11. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Kaczyński je v Polsku nepopulární. Opozice má po letech šanci odstavit ho od moci, říká analytik

Polsko čeká souboj dvou bývalých premiérů. V nedělních volbách proti sobě nastoupí vládní konzervativci Jaroslawa Kaczyńského a opozice vedená Donaldem Tuskem. „Opozice volby označuje za nejdůležitější od pádu komunismu. Je to proto, že po osmi letech má reálně šanci odstavit Právo a spravedlnost (PiS) od moci. Nemyslím si ale, že to tak vnímá většina polské společnosti,“ uvádí analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška.

25:56

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Dnes 26:27

Adéla Gjuričová, historička, politoložka a ředitelka Ústavu pro soudobé dějiny

Odbornou veřejnost, učitele i mnohé rodiče nedávno vzrušila debata o učebnici Soudobých dějin připravená historiky z Ústavu pro studium totalitních režimů. Proč se nedokážeme shodnout, co a jak by se měly učit děti o soudobých dějinách? I když máme hned několik akademických pracovišť, které se moderními dějinami zabývají? Moderuje Jan Bumba.

Včera 24:22

Řešit rýmu na pohotovosti je frustrující. Systém musí vyhovovat i lékařům, říká ředitel nemocnice

Nemocnice se chystají na omezení neakutní péče, od pátku totiž víc než šest tisíc nemocničních lékařů přestane sloužit dobrovolné přesčasy. Protestují tak proti změnám zákoníku práce a systému odměňování ve zdravotnictví. „Systém je třeba nastavit kompromisně, aby to vyhovovalo lékařům ohledně množství přesčasů a zároveň nedošlo k rapidnímu propadu kvality a objemu péče,“ zdůrazňuje ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček.

Před dvěma dny 26:23

Peněz je ve školství i zdravotnictví dost, problémem je decentralizace, míní ekonom Mertlík

Česko má za sebou největší stávku odborů za posledních 30 let. Podle ekonoma Pavla Mertlíka ale ve skutečnosti proběhly dvě stávky, kdy Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) využila podstatně mohutnějšího protestu učitelů, kteří měli konkrétní a jinak zacílené požadavky. „Obsahu té stávky rozumím, ale nemyslím si, že existuje jednoduché řešení problémů českého školství,“ uvádí v Interview Plus.

Před třemi dny 26:33

Rukojmí jsou pro únosce komodita. Hamás si chce výměnami zlepšit reputaci, říká expert

Izrael a teroristické hnutí Hamás pokračují ve výměně unesených rukojmí za odsouzené palestinské vězně – za každou jednu osobu unesenou do Gazy putují na svobodu tři Palestinci. „Izrael je v nevýhodné pozici, protože si v minulosti vytvořil precedent na masivní ústupky v situacích, kdy jsou zadržováni jeho občané,“ upozorňuje odborník na terorismus a vyjednávání s únosci Adam Dolnik.

Před čtyřmi dny 25:34

Argumenty proti euru jsou iracionální a emotivní, tvrdí ministr pro evropské záležitosti Dvořák

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) si myslí, že přijetí eura není pro Česko prioritou a není prý nutné stanovovat datum pro vstup do eurozóny ani v případě, že začneme plnit Maastrichtská kritéria. Proti tomu se ale ozvali i někteří členové vlády: „Česko teď má hodně starostí, ale myslím, že některé z nich by se podařilo rychleji a líp řešit přijetím eura,“ namítá ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

Před týdnem 26:03

Fico by rád napodobil Orbána. Jeho cílem je koncentrovat moc, upozorňuje politolog Mesežnikov

Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že přerušuje veškerou komunikaci s několika médii. Jejich novináři jej obviňují z toho, že nechce odpovídat na kritické otázky. „Je to součást nového přístupu Roberta Fica k vládnutí, které se vyznačuje politickým revanšismem a zasahuje základy demokratického zřízení,“ soudí slovenský politolog Grigorij Mesežnikov.

Před týdnem 26:14

Šok, radost i deprese. Psychický stav zajatců prochází po propuštění různými fázemi, míní psycholog

Hamás by měl v pátek začít propouštět rukojmí unesené při teroristickém útoku na Izrael 7. října. Pro rukojmí i přeživší bude nastalá situace psychicky náročná. „Je tam mnoho neznámých. Nevíme, v jaké situaci jsou zadržováni, v jakém jsou ti lidé stavu. Je to obrovská zátěž na psychiku,“ říká psycholog se zaměřením na krizová řízení a mimořádné události Štěpán Vymětal.

Před týdnem 26:21

Argentinci zažili krach a milují bizár. Proto mají prezidenta, který se radí se psy, míní novinářka

Argentinci si v prezidentských volbách zvolili kandidáta, který se vymyká veškerým obvyklým standardům. Excentrický libertarián Javier Milei mimo jiné slíbil, že vyhodí do povětří centrální banku a v kampani vystupoval s motorovou pilou coby symbolem, jak drastické budou jeho škrty. „Stát přirovnává k pedofilovi a občany k dětem připoutaným pouty k plotu a natřené lubrikantem. Je opravdu velmi barvitý,“ doplňuje spisovatelka a novinářka Markéta Pilátová.

Před týdnem 26:42

Zmrazení ruského majetku je z naší strany aktem sebeobrany, zdůrazňuje ministr Lipavský

Rusko nesmí nakládat s majetkem, který má v Česku. Zařazení ruské státní agentury spravující nemovitosti na sankční seznam podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) povede k tomu, že peníze z pronájmu nebudou Rusové moci využívat k vraždění na Ukrajině. Nejobtížnější prý bylo najít správnou právní cestu, aby sankce nezrušil soud: „Ta práce není jednoduchá i proto, že je to nová problematika. Neexistují precedenty, podle kterých bychom mohli postupovat,“ vysvětluje.

Před týdnem 25:44

Důchodci mají mít zajímavý životní standard, ale bez třetího pilíře to nepůjde, vysvětluje poslanec

Dnešní čtyřicátníci by měli jít do důchodu později, ale se zaručenou minimální výší penze od státu. Takový je plán Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na reformu důchodového systému. „Je to velmi důležitá část refomy, ale není celá. Protože bez změn třetího pilíře to nestačí,“ upřesňuje poslanec Viktor Vojtko (STAN).