Interview Plus
7. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Polská vládní strana hraje na protiukrajinské nálady. Po volbách ale spory vyšumí, míní analytik

Polsko patří od začátku ruské agrese k nejvýznamnějším podporovatelům Ukrajiny, v poslední době se ale mezi oběma spojenci objevily spory, které se minulý týden řešily na úrovni velvyslanců a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij vyzval k uklidnění emocí. „Myslím, že je za tím určitá hra polské vládní strany před podzimními parlamentními volbami. Zjišťují, že se jim vyplatí hrát na protiukrajinské nálady,“ míní analytik Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška.

25:24

Interview Plus

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.

Web

Dnes 26:13

Fico se chce zapsat do dějin. Tmelem koalice budou trestní stíhání, míní novinář Němeček

Bývalý trojnásobný slovenský premiér Robert Fico bude po volebním vítězství sestavovat novou vládu. Uspěl s ostrou kampaní, ve které mimo jiné prohlašoval, že ukončí vojenskou pomoc Ukrajině. „Pro mnoho Slováků znamená Fico stabilitu a konec chaosu. Končící koalici vládnoucí v letech 2020 až 2023 skutečně provázely velké rozbroje a podrazy,“ komentuje novinář Tomáš Němeček.

Před třemi dny 25:52

Dorazín: Ukrajinci se nebojí, že by válku sami nevydrželi, ale že pomoc ze Západu začne slábnout

Před ukrajinskou armádou je další zima, která zpomalí pozemní operace. „Rusko bude více spoléhat na terorizování civilního obyvatelstva a poškozovat kritickou infrastrukturu,“ předvídá zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín. Jak silná je ukrajinská únava a zklamání ze stále nekončící války? A jak se vyvíjí situace na frontě?

Před šesti dny 26:16

Stát by měl proti placeným spolupracovníkům Ruska přitvrdit, míní bezpečnostní analytik Máca

Podle Bezpečnostní informační služby ruský agent v Česku platil vysoké částky za šíření propagandy, která se týkala války na Ukrajině, a využil k tomu i veřejně známé osobnosti. „Není to žádné překvapení. Podobný případ byl odhalen na Slovensku, kde tajná služba natočila vojenského přidělence ruské ambasády s redaktorem jednoho z proruských webů, jak mu předává peníze. Bylo jasné, že se to děje i u nás,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Roman Máca.

Před týdnem 26:09

Pirátka Klusová: Sexistickým urážkám čelí každá žena bez ohledu na vzhled. Nesmíme to ignorovat

Reakce uživatelů sociálních sítí na kandidátní listinu Pirátské strany pro volby do Evropského parlamentu svou hrubostí a hloupostí překvapila i dlouholeté pozorovatele. Namísto programu se u Zuzany Klusové řeší velikost poprsí a někteří uživatelé jsou přesvědčeni, že nabídku dostala jen díky tomu, jak vypadá. „Za 10 let v politice jsem si na tohle už zvykla. Ale není to v pořádku a měli bychom se snažit, aby tomu další generace žen už nebyla vystavována,“ uvádí kandidátka.

Před týdnem 25:57

Stát bobtná a vláda místo slibovaných úspor zvyšuje daně, kritizuje konsolidační balíček Hrnčíř

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny odmítl prakticky všechny opoziční návrhy na změny v tzv. konsolidačním balíčku. Předlohu čeká závěrečné čtení ve Sněmovně a ministr financí by rád, kdyby vše bylo schváleno do poloviny října. „Celý ten konsolidační balíček je v podstatě daňový balíček. Kromě silniční a srážkové se zvedají prakticky všechny daně a vláda plánuje v příštích dvou letech vytáhnout z domácností a firem 73 miliard,“ upozorňuje poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

Před týdnem 24:43

Kreml hledá příležitost, jak vycouvat z války. Vyčkává velkou změnu na Západě, míní ruský expert

Po roce a půl od začátku války na Ukrajině se fronta pohybuje jen minimálně, Rusko ale stále deklaruje cíl dobýt a denacifikovat celou zemi. „Vědí, že to není příliš realistické. Ale v Kremlu chápou, že nejlepší, co teď můžou udělat, je čekat a doufat. Vyčkávat, zda nedojde k nějaké velké změně buď v Evropě, nebo ve Spojených státech,“ míní ruský novinář a odborník na tajné služby Andrej Soldatov.

Před týdnem 25:42

Markéta Pekarová Adamová: Iluze už jsem v politice ztratila. Ale dokud mám ideály, tak v ní budu

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) už téměř dva roky řídí Poslaneckou sněmovnu. Co si myslí o politické kultuře? Nevadí jí, že se jejím prostřednictvím jednotliví poslanci vzájemně uráží?

Před týdnem 25:26

Nejsme nic exotického. Snažím se vysvětlovat, že židovství je úplně normální, říká česká rabínka

Obyvatelé Česka přikládají náboženství obecně mnohem menší důležitost než lidé v jiných zemích. Přesto se ve společenských debatách rádi odvoláváme na židovsko-křesťanské kořeny evropské kultury. Co o nich ale vlastně víme a jak atraktivní je pro mladé Evropany judaismus? „Židovství u nás lidi velice zajímá, zároveň toho o něm neví dost a chtěli by se dozvědět víc,“ soudí Kamila Kopřivová, která na sociálních sítích získala popularitu jako Rabínka v zácviku.

Před 2 týdny 25:25

Populisté na vzestupu. Už Masaryk věděl, že bez rovnosti nefunguje demokracie, připomíná Přibáň

Krajně pravicové strany v Evropě posilují. Není výjimkou, že se jejich podpora pohybuje kolem 20 procent. Sociolog Jiří Přibáň připomíná, že poprvé se pravicoví populisté dostali k moci v Rakousku už v roce 2000: „Nárůst je postupný, je to souhra okolností: reakce na globalizaci, růst nerovností a ztráta sociálních a ekonomických jistot. To vše nahrává populismu, který se vymezuje proti demokracii,“ uvádí.

Před 2 týdny 25:49

Firmy měly vyšší zisky než náklady, všechno zaplatil zákazník, říká centrální bankéř Holub

Inflace v České republice dosáhla v srpnu 8,5 procenta. V meziročním srovnání sice klesá, ale stále výrazně snižuje kupní sílu obyvatel a znehodnocuje úspory. „Ukazatel meziroční inflace je velmi setrvačný. Meziměsíční vývoj cen se ale výrazně uklidnil, a pokud to bude pokračovat, během několika měsíců se dostaneme k inflačnímu cíli dvě procenta,“ věří člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub.