Vizitka
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Michal Lang: Jak být opravdový? Bolí to, hercům rveme nervovou soustavu z těla, pak ji dáváme zpět

„Chtěl jsem k nám dostat polské režiséry, ale nevěděl jsem, zda je na to soubor připravený. Fyzické divadlo, které přinesl Jan Klata, nás nakonec výrazně posunulo,“ říká ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang. Ve Vizitce s Markétou Kaňkovou mluvil i o svých rockových začátcích, iniciačním angažmá v Ústí nad Labem, o filmu inspirovaném hrou ruského disidenta Šenderoviče anebo o tom, proč je podle něj dnešní doba tak moc ovlivněna normalizačním přemýšlením.

35:22

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Včera 45:52

Varhanice Katta: Vždycky jsem chtěla dostat varhany na alternativní scénu

Registry a manuál – tato slova, která spíš než k hudbě odkazují ke slangu opravářů v autoservisu, má ve slovníku varhanistka, skladatelka a zpěvačka Kateřina Chroboková alias Katta. Varhany se dlouhodobě snaží představovat coby moderní instrument a miluje koncertování na místech se silným geniem loci. Ve Vizitce s Markétou Kaňkovou ale mluvila i o tom, jaké zážitky si odnesla z norského festivalu Olavsfest, kde hrála hned po Björk.

Před dvěma dny 42:41

Architektka Kateřina Vídenová: Dva roky promýšlet jeden dům? Větší smysl dává práce s komunitou

O stromech v ulicích – to je prozatím nejnovější počin architektky Kateřiny Vídenové, která v této knize shromáždila osmnáct úhlů pohledů na téma, proč je u nás ve veřejném prostoru stále tak málo vzrostlé zeleně. S Ondřejem Cihlářem ve Vizitce ale nemluvila jen o motivaci ke vzniku knížky, jejich rozhovorem se jako zelená nitka táhlo téma ekologie, práce s komunitami a „drobné“ architektury, která dokáže věci relativně rychle měnit k lepšímu.

Před třemi dny 45:22

Milan Maur: Bravurní technika mi nestačí, vizuální umění chápu jako cestu k poznání

„Občas zmatkuju, že v dnešní vřavě ty mé tiché věci zanikají. Jenomže já se nepředělám, nemůžu začít svým uměním křičet,“ říká vizuální umělec Milan Maur, jenž od 80. let sleduje přírodní rytmy a cykly, které pak vizuálně zpracovává. Proto se rozhodl, že za našetřené peníze koupí stavební pozemky a bude je „napřímo“ vracet přírodě – bažinám, žabkám, zajícům. S Markétou Kaňkovou ve Vizitce mluvil ale i o tom, proč mu přestalo stačit být bravurním kreslířem.

Před týdnem 47:48

Filozofka Alice Koubová: Podlehnout strachu znamená rezignovat na životní sílu

Matematika, filozofie, divadlo – to jsou disciplíny, které propojuje osobnost Alice Koubové. Tématem performativity se nezabývá jen ve filosofii, ale i po praktické stránce, aktuálně nejčastěji s tanečnicemi a autorkami Miřenkou Čechovou a Markétou Vacovskou. „Performance si může hrát s hranicí mezi sebeprezentací a imaginací. Když jsme si vědomi pravidel, můžeme je narušovat, tahat z nich kreativní složky a posouvat se tak dál,“ řekla ve Vizitce Markétě Kaňkové.

Před týdnem 45:20

Režisér Oběti Michal Blaško: Zajímalo nás, jak se zachová většina, když soudí spor mezi menšinami

„Zkraje války na Ukrajině se zvedla tříměsíční vlna solidarity. Pak ale začaly stoupat ceny energie, většina lidí se unavila a začala měnit názor. Když před třemi týdny zveřejnil na Facebooku distributor trailer našeho filmu Oběť, většina z komentujících se ptala, proč točím o Ukrajincích, koho to zajímá,“ říká režisér Michal Blaško. I o tom, jak válka změnila čtení jeho filmu o sporu mezi dvěma menšinami, mluvil ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.

Před týdnem 58:54

Ředitelka Filharmonie Brno Kučerová: Orchestr je fascinující, v chaotickém světě je založený na řádu

„Se členy orchestru si netykáme, ale samozřejmě si povídáme. Vím, co se v které rodině děje, jaké má kdo problémy,“ říká Marie Kučerová, šéfka Filharmonie Brno čítající 112 hudebníků. Milovnice polštiny a vystudovaná historička a hudební vědkyně stojí v čele této instituce deset let jako vůbec první žena. Jedním z jejích cílů je, jak řekla ve Vizitce Renátě Spisarové, dotáhnout ke zdárnému konci stavbu nového koncertního sálu.

Před 2 týdny 42:12

Úkol pro marimbu 21. století? Přiblížit se výrazem klavírní hře, říká hudebník Ladislav Bilan jr.

„Nemyslel jsem si, že v České republice je možné vydat se na dráhu sólového hráče na marimbu. Ale když jsem na studiích v Belgii viděl, jak na ni spoluhráči cvičí deset hodin denně, šel jsem po tom a vsadil na to úplně všechno,“ říká olomoucký rodák Ladislav Bilan junior. V osmadvaceti má diář plný na dva roky dopředu, ovšem čas na Vizitku si udělal. Krátce po návratu z koncertování v Holandsku jej vyzpovídal Michal Bureš.

Před 2 týdny 47:24

Střihač Jakub Hejna: Jak se pozná dobrý filmový střih? Když nechá diváka přemýšlet i odpočinout

Manželské etudy, Mallory, René, Zkáza krásou, Forman vs. Forman, Katka, Dukla 61, Božena nebo Fair Play – to je jen malý výsek filmů a seriálů, které stříhal letos šestačtyřicetiletý Jakub Hejna. Vnuk scénografa Josefa Svobody, milovník krajiny Šluknovského výběžku a také občasný režisér mluvil s Markétou Kaňkovou ve Vizitce i o tom, jak jako malý kluk v dědově nepřítomnosti kraloval jeho ateliéru.

Před 2 týdny 39:06

Ibra Ibrahimovič: Zničená krajina je zrcadlem člověka. Zajímá mě, čeho všeho je schopen

Ibra Ibrahimovič má z otcovy strany kosovsko-albánské kořeny, po mamince je pak Severočech – narodil se na konci 60. let nedaleko Litvínova. Na stojní průmyslovku jezdil z Litvínova tramvají do Mostu, ovšem už ve třinácti se rozhodl, že živit se bude fotografováním. Odmítl jít na vysokou školu a hned po maturitě si půjčil na nový fotoaparát. Do Vizitky jej Ondřej Cihlář pozval v souvislosti s vydáním objemné tematické knihy Střepy severních Čech.