Můj dům studio
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Michal Kunc: Vytvořit z domu domov jde snadno, když víte, jak na to

Co všechno rozhoduje o úspěšném projektu domu? Dá se i v moderním interiéru s uměleckými ambicemi vytvořit prostředí s pozitivním emotivním nábojem? Do jaké míry mají velké prosklené plochy vliv na vnitřní klima? Hostem Můj dům studia je architekt Michal Kunc.

34:28

Můj dům studio

Vydává: Můj dům

Podcast o bydlení, architektuře a stavbě rodinného domu

Web

Před šesti dny 17:18

Proč stoupá obliba pórobetonu? Skýtá ideální stavební vlastnosti

Pórobeton je velmi oblíbený stavební materiál pro své ideální vlastnosti. Práci s ním zvládne i poučený laik a manipulace s ním je poměrně jednoduchá. Proč se pórobetonu říká Ytong a v čem je toto pojmenování zavádějící, objasňuje odborný redaktor Petr Kotek.

Před 2 týdny 25:48

Gabriela Kaprálová: Rekonstrukce zemědělské usedlosti na moderní bydlení

Velmi zajímavé venkovské stavení najdeme v těsné blízkosti vyhledávaného středověkého hradu. Můžeme ho nazvat třetím domem pod skálou, protože je třetím pokračováním rekonstrukce unikátní zemědělské usedlosti na moderní vícegenerační bydlení a rekreaci. O průběh proměny jsme si povídali s architektkou Gabrielou Kaprálovou, autorkou rekonstrukce.

14. únor 2023 45:37

Roman Pommer: Jak vybrat dobrého obkladače a jak obklady správně udržovat

Na webových stránkách Cechu obkladačů ČR je desatero, podle kterého lze vybrat dobrého obkladače. A jedno z pravidel zní, pokud má obkladač čas přijít hned druhý den, což se někdy může stát, protože mu zrovna vypadne nějaká práce, nesmí přijít a hned začít obkládat. Takového okamžitě vyhodit, říká v Můj dům studiu prezident Cechu obkladačů ČR Roman Pommer.

26. leden 2023 32:13

Pavel Podruh: Jak se žije v celoročně soběstačném domě

Poblíž Vyššího Brodu vznikl v minulých letech zcela unikátní soběstačný dům, který je celoročně nezávislý na energetických sítích. Jeho autorem je Pavel Podruh, který dokázal, že fotovoltaika za správně nastavených podmínek může dávat dostatek energie i v zimních měsících.

19. leden 2023 21:00

Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín

Vysoké ceny plynu a elektřiny vedou mnoho majitelů rodinných domů k opětovnému spalování tuhých paliv. Jakou roli v tom hraje dobře připravený a servisovaný komín? Jak má vypadat správně provedený komín? A k jakým chybám nejčastěji dochází při instalaci komína? Dalším hostem Můj dům studia byl ředitel Asociace pro optimalizaci komínů a spalování APOKS Ing. Walter Sodomka.

12. leden 2023 38:19

Libor Soukup: Kamna umožňují nezávislost na elektřině a plynu

Vzhledem k vysokým cenám plynu a elektřiny se lidé opět vracejí k topidlům na pevná paliva, především ke dřevu. Kromě radosti z finančních úspor zažíváme i příjemný pocit z otevřeného ohně. Jak se od sebe jednotlivá topidla na tuhá paliva liší? Nejen o tom v Můj dům studiu mluví Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR.

5. leden 2023 33:01

Aleš Gadlina: Jak se staví dům v prudkém severním svahu

Aleš Gadlina se věnuje stavbě rodinných domů dvě desítky let a jasno má v mnoha ohledech. Například, že nikdy nešetří při zakládání budovy ve složitém terénu, a také nenavrhuje interiéry, protože – jak sám říká - nemá cit pro barvy jako mají ženy. S jakým problémem se musel potýkat při stavbě domu, který je celý orientovaný na sever a ještě ke všemu se potýká s dvanáctimetrovým převýšením? Více v dalším díle Můj dům studia.

5. leden 2023 25:37

Michal Blažek: Jak správně naplánovat rozvody vody v domě

Rozvodům vody se v domech obvykle nevěnujeme až s takovou razancí jako třeba vytápění nebo technologiím řízené výměny vzduchu. Přitom je to stejně důležitá součást plánování a výstavby jako cokoliv jiného. Oprava špatně provedených rozvodů vody totiž bývá obtížná, ne-li nemožná. Hostem Můj dům studia je Michal Blažek, technik vytápění firmy REHAU.

22. prosinec 2022 09:15

Štěpán Ciprýn: Kolik stojí vlastnictví domu

Pokud vlastníte nějakou nemovitost, nejspíš už víte, že se k tomu váže i povinnost platit určité poplatky. Je jich poměrně hodně a některé si stanovují sami obce. Jaké to jsou poplatky a jaké lhůty se k nim vážou prozradí v Můj dům studiu advokát Štěpán Ciprýn.

15. prosinec 2022 17:13

Jakub Hergezel: Proč pro stavbu rodinného domu použít systém Ytong?

Tvárnice Ytong jsou známý a oblíbený stavební materiál. Jednoduchá a lehká tvárnice je vyhledávaná pro svou nízkou hmotnost a snadnou manipulaci i při stavbě rodinných domů. Vyrábí ji firma Xella. Kromě Ytongu nabízí stavebníkům ještě další materiály, například tvárnice Silka nebo izolační desky Multipor. Přednosti těchto materiálů jsme rozebrali s Ing. Jakubem Hergezelem, projektovým manažerem společnosti Xella.