Protonoví bojovníci
Epizoda 151. červen 2023

Poslechněte si podcast: Michal Civáň: Pro své tělo jsem udělal vše. A stále se mu snažím pomáhat.

Chuť je pro someliéra základním pracovním nástrojem a Michalu Civáňovi hrozilo, že o ni kvůli rakovině krční mandle přijde. Během své léčby přijalo tělo nadšeného cestovatele 33 dávek ozařování, což je nejvyšší možný počet. Poslechněte si jeho příběh i to, jaká může být cesta do PTC pro pacienty se Slovenska.

26:02

Protonoví bojovníci

Vydává: Jan Musil, Ondřej Neufus

Protonové centrum a Seznam.cz přináší podcast Protonoví bojovníci. Jedná se o projekt, který má obrovský úkol – ukázat, že s nemocí se musí bojovat a že se dá vyhrát. Moderátor Honza Musil každý týden představí zajímavé hosty, kteří se s rakovinou utkali. Někteří jako pacienti, někteří jako lékaři a další stáli nemocným po boku, i když přišly těžké chvíle. Tak se pojďme dát do toho.

Web

Epizoda 16Před dvěma dny 28:47

Petr Maxmilián Husák: Je důležité si říct: „Pořád jsem tady, pořád mám naději a musím bojovat.“

Bojovník s velkým B. Tak by se dal popsat Petr Maxmilián Husák, spisovatel a komentátor zaměřující se na české novodobé dějiny. Rakovina mu cestu zkřížila v podobě několikacentimetrového nádoru na mozku. V podcastu přibližuje svou cestu, ale nahlíží také do budoucnosti. Nezapomíná ani na důležitost duševního zdraví, jehož den připadá na 10. říjen.

Epizoda 1424. květen 2023 26:36

Věra Bajajová: Nejtěžší pro mě bylo smířit se s tím, že při ozařování možná přijdu o zrak. Díky protonu vidím.

Onkologické onemocnění, které začalo rýmou a které si vyslechne zhruba jeden člověk z milionu. Takové potkalo Věru Bajajovou, a to v době, kdy léčbu rakoviny podstupovala její dcera. Ve 12. díle Protonových bojovníků mluví o 23. prosinci, kdy si diagnózu vyslechla, i o tom, kde se jí daří nacházet energii.

Epizoda 1318. květen 2023 28:03

Lenka Střítežská: Člověk kolem sebe vidí rakovinu a najednou ji má on sám. A co teď?

Porazila rakovinu prsu a po celou dobu léčby se ještě starala o dospívajícího autistického syna. Prošla si také těžkostmi v pracovním i osobním životě. O tom všem i o průběhu jejího onemocnění, jak v sobě našla sílu bojovat nebo s jakým přístupem se setkala v nemocnici, promlouvá v prvním díle Protonových bojovníků Lenka Střítežská.

Epizoda 1211. květen 2023 26:37

Veronika Galušková: Jsme průvodci procesem léčby a snažíme se být i psychickou oporou.

Úspěšná manažerka se stala tak trochu náhodou vedoucí klientského servisu a péče o pacienty v PTC. V dalším dílu Protonových bojovníků Veronika Galušková přibližuje náplň svého zaměstnání a mluví o hlubším smyslu, který jí práce s onkologicky nemocnými pacienty dává. Dozvíte se také, jaký dopad na člověka má, když denně poslouchá smutné lidské příběhy.

Epizoda 114. květen 2023 27:01

Alexandra Haas: Měla jsem pacienta, který se na každou dávku své toxické léčby těšil. Představoval si, jak nádor zabíjí.

Před zahájením kariéry studovala na lékařské fakultě Masarykovy univerzity, v současnosti pokračuje na Univerzitě Karlově. Lékařka Alexandra Haas považuje neustálé vzdělávání se za součást své práce. Věnuje se hlavně rakovině prsu a plic – ta je mimochodem u mužů i žen jedno z nejčastějších onkologických onemocnění, které je u 70 % pacientů diagnostikováno pozdě. Kromě tohoto dílu Protonových bojovníků se více dozvíte také na prevenceproplice.cz.

Epizoda 1027. duben 2023 30:22

Milada Kerndlová: Dokud dýcháte, dokud tady jste, tak je naděje.

Ví, jaké to je, když rakovinou onemocní blízký. Ví, jaké to je, když této zákeřné nemoci někdo z rodiny podlehne. Ví, jaké to je, rakovinou sama onemocnět. To vše se dá říct o Miladě Kerndlové, velké bojovnici, které tato nemoc opakovaně zasahuje do života. Stále si však uchovává pozitivitu a naději, kterou také šíří kolem sebe.

Epizoda 920. duben 2023 30:28

Jiří Kubeš: Nejtěžší je pacientům sdělovat špatné zprávy tak, aby měli stále naději.

Jako primář už za dobu svého působení v PTC pomohl tisícovkám lidí. Jiří Kubeš se zaměřuje především na onkologická onemocnění hlavy, krku a prostaty. Ve druhém díle Protonových bojovníků rozebírá předpoklady dobrého lékaře, důležitost prevence nebo dědičnost. Vzpomíná také, jak se rozhodl zasvětit svůj profesní život protonové léčbě.

Epizoda 813. duben 2023 26:16

Andrea Pásztorová: Naše pacientky jsou velice spolupracující, vděčné a pozitivní –⁠ práce s nimi mě baví.

V osmém dílu podcastu Protonoví bojovníci přibližuje svou práci radiační onkoložka Protonového centra. Andrea Pásztorová se specializuje na karcinom prsu. Mluví o důležitosti prevence i vlivu stresu a psychiky na vznik onemocnění. Dozvíte se také, proč se většina pacientek v PTC léčí s levým prsem a jaké je riziko tohoto onemocnění u mužů.

Epizoda 76. duben 2023 29:03

Jiří Roubínek: Chlapi pláčou taky. A kdo říká že ne, je pokrytec.

Diagnózu „rakovina prostaty“ si vyslechl před deseti lety. Dnes už o sobě Jiří Roubínek říká, že se cítí dobře, a užívá si života. Poslechněte si jeho upřímnou zpověď, ve které mluví i o strachu ze ztráty mužství nebo pocitech a emocích, které léčbu provází.