Osobnost Plus
4. leden 2023

Poslechněte si podcast: Geograf Romacov: Kolem Putina je tak 12 lidí, se kterými konzultuje. Sám se ale nikdy zákony neřídí

„S největší pravděpodobností platí to, co víme o Rusku obecně: zdaleka to není tak úžasné, jak Rusko tvrdí, ale zdaleka to není ani takový průšvih, jak bychom si přáli,“ nastiňuje stav režimu Vladimira Putina politický geograf Michael Romancov. Válka má přesto řadu negativních dopadů na ruské elity i společnost. „Je vidět, že se válka nedaří, Rusové mají obrovské ztráty na životech, na technice, což je něco, co se dostane i dovnitř společnosti a nějak tam rezonuje.“

26:17

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Včera 26:28

Člověk v tísni: Mladí ví o manipulativnosti sítí. I tak jsou pro ně ale hlavním zdrojem informací

Projekt Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni dlouhodobě pomáhá vyučujícím, žákům a studentům ve výuce mediální gramotnosti. Studentské prezidentské volby v nedávné době ale ukázaly, že mezi názory středoškoláků na politiku jsou velké rozdíly: Andreje Babiše by zvolilo necelých tři a půl procenta pražských gymnazistů, ale zhruba polovina učňů v Ústeckém kraji.

Před dvěma dny 26:18

Sociolog Linek: Nový prezident Pavel by neměl denně chodit do médií a komentovat štěbetání politiků

Sociolog a politolog ze Sociologického ústavu AV ČR Lukáš Linek tvrdí, že ani volba prezidenta českou společnost nerozdělila. „Rozdělenou společnost si představuji úplně jinak, téměř před začátkem občanské války,“ uvažuje. „To bylo Rakousko, Německo mezi válkami nebo například Severní Irsko. To byly konflikty navázané na sociální viditelné charakteristiky: na etnicitu, jazyk, náboženství. Jsou politizované, přenášejí se mimo politiku a ovlivňují chování lidí,“ vysvětluje.

Před třemi dny 25:54

Je až nemravné a neetické, jak levné tady byly energie, míní ekonom Hnát

„Finanční sankce dopadly na Rusko drtivě. Zejména, když se podíváte na čísla o přímých zahraničních investicích, které nesou technologie a které ekonomika typu Rusko potřebuje,“ tvrdí ekonom a prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze Pavel Hnát. Dodává, že informace o poklesu ruské ekonomiky o čtyři procenta jsou v mnohém zkreslené.

Před čtyřmi dny 26:54

Válka na Ukrajině není žádný historický zlom ani konec dějin, domnívá se historik Šedivý

Historik z Ústavu českých dějin FF UK Ivan Šedivý se domnívá, že evropská pomoc Ukrajině není dostatečná. „Buďme rádi, za to, co je, ale mělo by se dělat víc,“ říká v Osobnosti Plus. „Ruská agrese není ale historickým zlomem. Spíš tady bylo po roce 1989 zvláštní období, kdy jsme si mysleli, že postsovětské Rusko je jednou pro vždy vyřízeno a že se jím dál nemusíme zabývat.“

Před pěti dny 26:49

Politolog Jelínek: Vnitřní kvas v ANO bych nepřeceňoval. Babiš z voleb rozhodně neodchází oslabený

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš prohrál finále prezidentských voleb. Co bude s ANO dál – oslabí, nebo posílí rekordním počtem voličů? „To je velká otázka i pro mě, protože podstatná informace z voleb je, že voliči Babišovi neutíkají. Ti, kteří pro něj hlasovali, a ti, kteří hlasovali pro hnutí ANO, jsou mu dál věrní. Rozdíl je v tom, že se v prezidentských volbách dokázali pospojovat voliči všech ostatních protikandidátů,“ odpovídá politolog a politický komentátor Lukáš Jelínek.

Před týdnem 26:03

Mateřství necítím jako svou primární roli. Věda mě přitahuje víc, prozrazuje mladá vědkyně Šimková

V roce 2020 u nás bylo 40 procent absolventů doktorského studia, ale profesorek jen 15 procent a jen sedm procent žen bylo ve vedoucích pozicích ředitelek vědeckovýzkumných institucí. „Je to stejné jako ve všech ostatních odvětvích – a ve všech různých vedoucích pozicích, kde plošně pozorujeme snížené procento žen oproti mužům. A je to rozhodně kvůli mateřství,“ říká mladá biochemička z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Adéla Šimková.

Před týdnem 26:46

Kdybych měl Putina soudit, zasloužil by si odnětí svobody, říká odborník na mezinárodní právo

Může být Vladimir Putin nějakým mezinárodním tribunálem vůbec kdy odsouzen? „To je otázka, kterou dostávám velmi často a říkám, že odpověď je mnohovrstevnatá. Jedna z vrstev je, že záleží, za jaký zločin by případně byl souzen, protože zločiny podle mezinárodního práva nejsou jen to, o čem se nejčastěji mluví – genocida, válečné zločiny, zločiny proti lidskosti –, ale také zločin agrese,“ naznačuje Milan Lipovský, odborník na mezinárodní právo.

Před týdnem 26:11

Psycholog Ptáček: Psychopat v politice? Predátor, který čte chování kořisti a zaútočí na nejslabší

Prezidentská předvolební kampaň je podle klinického psychologa Radka Ptáčka nebývale ostrá, a to včetně nechutných vzkazů, které dostávají od lidí Andrej Babiš i Petr Pavel. „V první řadě je to osobní malost. Protože jestliže si dostatečně nevážíte sebe sami, potřebujete si to nějak kompenzovat. A nejlíp tak, že někoho urazíte,“ říká. Svou roli v tom mají i situační faktory. „Takže ten člověk vidí, že to ,jede‘ a může se skrýt v davu, protože ten je úplně nejlepší.“

Před týdnem 26:50

Putinova vystoupení už postrádají šťávu. Je to starý neúspěšný muž, míní expert na Rusko Šír

Po 11 měsících ruské agrese na Ukrajině Západ podle odborníka na Rusko a postsovětský prostor Jana Šíra pochopil, že nic jiného než porážka klid v Evropě nezaručí. „A možná mír nezaručí ani tato porážka – je ale nezbytnou podmínkou, aby mohl nastat,“ říká v Osobnosti Plus.

Před týdnem 26:55

Válka nás dokázala spojit, v prezidentské kampani společnost naopak dělí, míní politoložka Hesová

Shovívavost vůči Rusku, která se projevuje voláním po rychlém míru, podle politoložky Zory Hesové zatím utichla. „Naštěstí už není slyšet z těch nejvyšších míst – alespoň zatím. To odpadlo spolu s Milošem Zemanem, který ho používal až do minulého února. Dnešní volání po míru je trošku jiné, protože asi všichni chápeme válku jako agresi. Někdy se tedy interpretuje jinak, a to podle toho, co čtete a vnímáte za média. Je to ale debata, která je nesmírně důležitá,“ dodává.