Host Dopoledne pod Ještědem
8. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Mgr. Jan Zrnovský, advokát

Téma: Rodinné právo. Noční můrou rodičů, kteří se rozcházejí, je výživné na děti. V mnoha případech bývá částka, která má zajistit určitou sociální úroveň sporná. Jak se počítá výživné na děti, co vše zahrnuje a co se do výživného započítává, nejenom to probereme hodinu před polednem s advokátem Janem Zrnovským.

17:18

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Včera 19:15

Vysíláme živě hodinu před polednem z Kittelova muzea v Krásné na Jablonecku Faust Jizerských hor nebo ďáblův doktor

Pod těmito jmény najdeme výjimečného ranhojiče a lékaře Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela, který žil v 18 století na jižní straně hřebenu Černé Studnice v tehdejším Šumburku, který dnes známe pod názvem Krásná. Od našich průvodců se dozvíme řadu legend a pověstí a pozveme naše posluchače na adventní akce.

Před třemi dny 18:50

Jan Marek - tiskový mluvčí Generali Česká pojišťovna

Téma: Pojištěné vánoce. Elektrické vánoční osvětlení, hořící svíčky na adventním věnci a další světelné ozdoby jsou v tomto čase příjemnou součástí našich domovů. Při špatné manipulaci a nepozornosti se však můžou stát příčinou požáru. Na co bychom si měli při nákupu těchto dekorací dát pozor, jak je to s přetěžováním prodlužovaček a proč bychom neměli světelné dekorace nechat svítit po celé dny, to vše probereme s Janem Markem, tiskovým mluvčím Generali Česká pojišťovna.

Před šesti dny 13:53

Jak se dřív slavila Barbora a co bylo Kristydle? To nám přiblížila etnografka Vladimíra Jakouběová

V předvánočním čase si zdobíme naše domovy svícny, adventními věnci nebo betlémy. A jaké zvyky v tomto období dodržovali naši předkové? To bylo téma pro Ivetu Kalátovou a jejího hosta, etnografku Vladimíru Jakouběovou.

Před týdnem 17:14

Lenka Čápová, vedoucí útulku Archa

Téma: Živé dárky pod stromečkem. Zakrslého králíka, štěně nebo kotě. To jsou v předvánočním čase častá přání dětí. Jak se na takové živé dárky pod stromečkem dívá Lenka Čápová, vedoucí útulku Archa v Liberci, to se dozvíme hodinu před polednem. Také se seznámíme se současnými obyvateli útulku, a připomeneme si, jak postupovat v případě zaběhnutého nebo nalezeného psa.

Před týdnem 12:28

Návštěva v útulku Archa v Liberci

Téma: Živé dárky pod stromečkem. Zakrslého králíka, štěně nebo kotě. To jsou v předvánočním čase nejčastější přání dětí. Jak se na takové živé dárky pod stromečkem dívá Lenka Čápová, vedoucí útulku Archa v Liberci, to se dozvíme hodinu před polednem. Také se seznámíme se současnými obyvateli útulku, a připomeneme si, jak postupovat v případě zaběhnutého nebo nalezeného psa.

Před týdnem 16:57

Nejvíc tepla z rodinného domu utíká přes střechu, upozorňuje specialista. Co dělat, aby neuteklo

Nedostatečná izolace, nevhodné těsnění oken, nebo nesprávné používání termoregulace, vedou ke zbytečnému úniku tepla z našich domovů. Na možná řešení jsme se zeptali energetického specialisty Martina Jindráka.

Před týdnem 17:57

Kristýna Mertlová, majitelka seznamky Tvoje láska

Téma: Jak se seznámit a nespálit se. Online seznamka je pro některé osamělé lidi jedinou šancí, jak najít přítele nebo přítelkyni. Ať už na celý život, nebo jen na občasná setkání a trávení společného času. S majitelkou seznamky Kristýnou Mertlovou si povíme, jak při online seznamování uspět, na co si dát pozor, i jak si ochránit své soukromí.

Před týdnem 17:23

Michaela Valterová - knihovnice a certifikovaná lektorka paměti I

stupně. Téma: Trénujeme paměť. Pamatovat si jména a tváře, místo v parkovacím domě, kde máme auto, nebo při rozhovoru udržet myšlenku. Na to vše existují nejenom jednoduché triky, ale i trénování paměti. Jak na to, to nám prozradí hodinu před polednem Michaela Valterová, knihovnice a certifikovaná lektorka paměti I. stupně.

Před 2 týdny 16:42

Kateřina Radoušová - dermatoložka

Téma: Když nás trápí kůže. Mezi nejčastější onemocnění kůže patří ekzémy, akné a psoriáza, neboli lupénka. A právě na tato postižení kůže, na příznaky a léčbu se zaměříme hodinu před polednem s dermatoložkou Kateřinou Radoušovou.

Před 2 týdny 12:33

Jsme na návštěvě v Ptačím domě ve Vítkově

Sojky, straky, krkavce, ale také papoušky a další cizokrajné ptactvo najdeme nedaleko Chrastavy, v malé obci Vítkov u pana Ondřeje Deliše. Hodinu před polednem se projdeme rozsáhlým ptačím královstvím, a vypravíme se i na pastviny za divokými koníky.