Mozaika
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Mezinárodní festival Divadlo Plzeň uzavře inscenace Dmitrije Krymova Fragment

Fragment třetího dějství z Čechovových Tří sester tvoří základ inscenace, kterou uvidí v neděli návštěvníci Mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni. Scéna požáru inspirovala ruského režiséra Dmitrije Krymova, který žije od Putinovy invaze v New Yorku, k volné variaci na toto dílo – inscenaci nastudované s litevským souborem Klaipédos Dramos Teatras pod názvem Fragment.

06:06

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Dnes 13:20

Roztáčíme kola! Automatické mlýny v Pardubicích dnes začínají novou etapu své existence

Víc než 110 let stojí v Pardubicích nad řekou Chrudimkou první z pardubických staveb Josefa Gočára. Monumentální areál Automatických mlýnů, které architekt navrhl pro bratry Winternitzovy, pracovaly do roku 2013, kdy v nich byl ukončen provoz. A dnes, po 10 letech, místo znovu ožívá.

Dnes 05:24

Dům umění – cesta k nové architektuře

Ostravě na cestě k velkoměstu v době první republiky a jejímu nejznámějšímu starostovi Janu Prokešovi je věnován nový seriál Mozaiky. Tématem druhého dílu je Dům umění, jehož výstavu Jan Prokeš inicioval.

Dnes 05:41

Nová radnice – monumentální projekt vzbuzující kontroverze

Prvorepublikový politik, redaktor, milovník i sběratel umění a podporovatel stavby moderní architekty a také nejznámější ostravský starosta Jan Prokeš doposud zůstával mimo zájem historiků i veřejnosti. Mozaika mu věnuje nový seriál, a stejně tak Ostravě na její cestě k velkoměstu. V první díle se zaměříme na Novou radnici, kterou se podařilo Janu Prokešovi prosadit navzdory politické opozici.

Dnes 05:55

Sjezd moravských bibliofilů v Ostravě v době první republiky

Prvorepublikový starosta Ostravy Jan Prokeš miloval výtvarné umění, divadlo, rád četl a podporoval rozmach bibliofilství. A právě bibliofilství je věnován třetí díl seriálu inspirovaném monografií o Janu Prokešovi. Zavítáme do Domu umění Otravy, kde se konal 4. sjezd moravských bibliofilů.

Dnes 05:51

Kuboexpresionistické krematorium jako nové duchovní centrum

Kuboexpresionistické krematorium v centru městského hřbitova Ostravy představovalo pokus vytvořit nové duchovní centrum moderní republikánské společnosti. To je téma šestého a závěrečného dílu seriálu věnovaného prvorepublikovému starostovi Ostravy Janu Prokešovi a Ostravě na její cestě k velkoměstu.

Dnes 06:06

Hornický dům a palác Moravskoostravské spořitelny

Hornický dům a palác Moravskoostravské spořitelny jako dva příklady prvorepublikových reprezentativních budov Ostravy, které měly poukázat na architektonickou i urbanistickou vyspělost města. To je téma pátého dílu seriálu věnovaného prvorepublikovému a také nejznámějšímu starostovi Ostravy Janu Prokešovi a Ostravě na její cestě k velkoměstu.

Dnes 05:35

„Prokešovec“ jako sociální bydlení

Prvorepublikový politik, redaktor, milovník a sběratel umění a podporovatel stavby moderní architekty a také nejznámější ostravský starosta Jan Prokeš usiloval o zlepšení životní úrovně obyvatel Ostravy. Čtvrtý díl seriálu o této osobnosti a Ostravě na cestě k velkoměstu je věnován projektu sociálního bydlení, objektu zvanému „Prokešovec“.

Včera 05:20

Film Hadí plyn nastavuje zrcadlo evropskému kolonialismu i migrační krizi

Etablovaný divadelní režisér David Jařab přichází po třinácti letech s novým filmem. Jmenuje se Hadí plyn a v jeho pozadí stojí novela Josepha Conrada Srdce temnoty. „Román mě oslovil svou nejednoznačností. Není jednoduché ho uchopit, ale zároveň se dokáže naformátovat do jiného času,“ vysvětluje. V roce 2011 knihu adaptoval pro divadlo, ale měl pocit, že s tématem ještě není hotov. Proto teď vypouští Hadí plyn.

Před dvěma dny 16:25

Od populárního blogu na divadelní prkna. Žena filmového kritika doputovala do Studia Palm OFF

Anonymní blog nazvaný Žena filmového kritika si získal nejen popularitu mezi čtenáři, jeho knižní vydání bylo dokonce oceněno Magnesií Literou. A podle něj teď vznikla v pražském Divadle pod Palmovkou popkulturní groteska o úskalích manželského soužití obyčejné ženy s intelektuálem.

Před třemi dny 15:54

Podzimní JazzFestBrno otevře koncert Ondřeje Pivce s projektem Greatest Hits 4000

Norská kapela Jaga Jazzist, český Concept Art Orchestra, či spojení předního amerického big bandu Clayton-Hamilton Jazz Orchestra se zpěvákem Danem Bártou nabídne podzimní část celoročního festivalu JazzFestBrno. A odstartuje ho za týden – v úterý 3. října v brněnském Divadle Husa na provázku hráč na hammondovy varhany, skladatel, producent a držitel Grammy Ondřej Pivec