13. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Některé školy musí cizincům zajistit intenzivní kurzy češtiny

Filmové producentky Aleny Vandasové se zeptáme na její rusínské kořeny. A přineseme rozhovor s populárním chorvatským spisovatelem Miro Gavranem. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.

23:31

Mezi námi

Vydává: Český rozhlas

Magazín o národnostních menšinách v Česku, ve kterém seznamujeme nejenom s výjimečnými osobnostmi, ale i s jejich kulturními tradicemi a činností jejich spolků.

Web

Před dvěma dny 23:55

Sociální a právní služby pro uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny

Jak vzniklo Radio Ukrajina v Praze. Příběh vědce řeckého původu Alexandra Knápka. Připravila Tajana Mančalová a moderuje Ilona Zasidkovyčová.

Před týdnem 23:57

Před více než 20 lety přijela z Lvova do Prahy, dnes ukrajinská lékařka pomáhá uprchlíkům

Rozhovor s Olegem Orlovem, členem Rady Mezinárodní organizace Memoriál, která je v Rusku zakázaná. Chorvatka Lidija Kovařik, ředitelka Muzea iluzivního umění, prozradí, jestli se jí životem v Praze splnil sen. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Lidija Stevanovič.

Před 2 týdny 23:36

O skupině pražských Bělorusů Prague Support Team, která pomáhá Ukrajině

O novém dokumentárním filmu "Věčný úsměv Dany Němcové" nebo rozhovor s profesorem Štěpánem Rakem. Pořad připravila Tajana Mančalová, slovem provází Lidija Stevanovič.

Před 3 týdny 23:30

S bosenským lékařem, uprchlíkem, který je chirurgem v Praze, autorem knihy „Sarajevská princezna“

Pozve vás do galerie Rampa v Ústí nad Labem, kde probíhá výstava „Ukrajina ještě nezemřela!“, a zavítá na oslavu Velikonoc Bulharské pravoslavné obce. Pořad připravila Tajana Mančalová, moderuje Tomáš Pilát.

23. duben 2022 24:01

Rozhovor s historikem Bohdanem Zilynskym, který o sobě říká, že je napůl Čech a napůl Ukrajinec

Dozvíme se, jaká je momentálně situace ruských vysokoškoláků v českých školách. Rozhovor s ředitelem Down Syndrom centra z Banja Luky v Bosně a Hercegovině. To čeho dosáhl je zaznamenáno v dokumentárním filmu "Some New Broadway", který nedávno mělo příležitost vidět i pražské publikum. Připravila Tajana Mančalová. Moderuje Lidija Stevanovič.

16. duben 2022 24:00

Jak se ukrajinským uprchlíkům daří integrovat se v Česku

Hledání ubytování, práce, ale i nutnost naučit se česky. To jsou jen některé z výzev, které čekají na uprchlíky z Ukrajiny, kteří se dostali do České republiky. Jak se jim daří tyto úkoly zvládat?

9. duben 2022 24:01

Ukrajinským uprchlíkům pomáhá v Česku i vietnamský spolek LamChaMeCZ

Proč se v Rusku dostala na černou listinu nevládní organizace Memorial, která studuje politické represe v někdejším Sovětském svazu a v současném Rusku. Rozhovor se známou operní pěvkyní maďarského původu Lívií Ághovou. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Ilona Zasidkovyčová.

2. duben 2022 24:00

Mladí se v Rusku začínají dusit. Snaží se dostat pryč, říká zástupkyně ruské národnostní menšiny

Ruská menšina a vůbec celá komunita v Česku byla ve svých názorech na dění v Rusku dlouho rozdělená. „Válka na Ukrajině to změnila. Jako zástupkyně ruské národnostní menšiny jsem měla za úkol tyto rozdíly demokratických, a rovnou říkám i těch nedemokratických, skupin nějak obrousit. Abychom spolu mohli komunikovat. Bohužel, v tento moment, a začalo to už loni na podzim, jsem viděla, že se to hrotí i v diaspoře. Opravdu na špice,“ popisuje Evženie Číhalová.

26. březen 2022 23:36

Z Běloruska uprchli na Ukrajinu. Teď řeší, kam dál

Situaci očima Ukrajinců žijících v Česku popíše Bohdan Rajčinec zastupující ukrajinskou menšinu v Radě vlády pro národnostní menšiny. A Anastasia Kuncevič popíše peripetie svých rodičů, kteří před Lukašenkovým režimem prchli právě na Ukrajinu.

19. březen 2022 23:41

Jak Rusové žijící v Česku vnímají agresi svých krajanů proti Ukrajině

Rozhovor s Antonem Litvinem, známým ruským aktivistou žijícím v Praze, a hlavním organizátorem festivalu Kulturus. Zavedeme vás mezi Ukrajince, kterým obrátila válka život na ruby. Výstava běloruské výtvarnice v pražské galerií Artwall. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Libor Kukal.