Mezi námi

Český rozhlas

Magazín o národnostních menšinách v Česku, ve kterém seznamujeme nejenom s výjimečnými osobnostmi, ale i s jejich kulturními tradicemi a činností jejich spolků.

Web

Epizody

Před čtyřmi dny
23:15

Do poslaneckých lavic neusedne ani jediný zástupce národnostní menšiny

Proč v parlamentu chybí zástupci menšin žijících v Česku. A jaká témata by s ohledem na potřeby národnostních menšin měla prosazovat nová vláda? Ve studiu diskutovali Evženie Čihalová zastupující ruskou menšinu v Radě vlády pro národnostní menšiny, Bohdan Rajčinec, zástupce ukrajinské menšiny, a Huu Pham Uyena, představitelka vietnamské menšiny. Moderuje Libor Kukal.

Před týdnem
23:37

Festival pravoslavné hudby Archaion Kallos probíhá v Praze již podvanácté

Rozhovor se známým a oceňovaným srbským filmovým režisérem Srdanem Golubovićem, jeho film Otcovská péče mohli vidět diváci letošního Febiofestu. Příběh Ukrajinky, která chtěla žít v Rakousku, kvůli lásce se ale přestěhovala do Prahy. Připravila Tajana Mančalová. Slovem provází Lidija Stevanovič.

Před 3 týdny
24:30

V magazínu Mezi námi uslyšíte příběhy novinářky z Ruska, která se prosadila v českých médiích

Popíše, jak krajanům s návratem z Ukrajiny do vlasti předků pomáhá středisko Migrace Arcidiecézní Charity Praha. A představí Vietnamku, která v Česku žije od devíti let. Připravila Tajana Mančalová. Moderuje Ilona Zasidkovyčová.

25. září 2021
23:57

Seznámíme vás s Predragem Bjelacem, českým hercem z bývalé Jugoslávie

Žije v Praze, zahrál si i v seriálu Slunečná, ale znát ho budete spíše jako Igora Karkaroffa ze ságy o Harry Potterovi. Představíme vám ukrajinského spisovatele a překladatele, který žije v 15 let v Praze a pracuje v supermarketu. A společně nahlédneme do dětského multikulturního časopisu Kamarádi, který vydává Spolek Bulharů. Připravila Tajana Mančalová. Slovem provází Ilona Zasidkovyčova.

18. září 2021
23:48

Jak se slovinskému režiséru pracovalo s českými herci

Olmo Omerzu je oceňovaný slovinský režisér, který na letošním festivalu v Karlových Varech představil svůj nový snímek Atlas ptáků s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Ukrajinská menšina v Česku oslavila třicet let nezávislosti Ukrajiny. Připravila Tajana Mančalová.

11. září 2021
23:00

Srbská plejskavica, rumunská vína či kubánská hudba. Nejen to nabídl festival Barevná devítka

Jaký je zájem o studium maďarštiny na Univerzitě Karlově? Rozhovor s mladou Ruskou, která vyrůstala na Kavkazu a dnes bydlí a pracuje v Praze. Připravila Tajana Mančalová, moderuje Lidija Stevanovič.

4. září 2021
24:30

Dobrovolníci v Praze pletou maskovací sítě pro ukrajinské vojáky na Donbasu

Upozorníme na špatný stav pravoslavného kostela na pražských Olšanských hřbitovech. A pozveme na večer s literaturou rusínských autorů žijících v České republice. Pořad ze světa národnostních menšin připravila Tajana Mančalová. Moderuje Tomáš Pilát.

28. srpen 2021
23:57

Animovaný film Milý tati dává nahlédnout do myšlení a kultury Vietnamců

Češi vždy byli propojeni se Srbskem, říká osmdesátiletá paní, která většinu života trávila v Bělehradě, ale kvůli českým kořenům je zapojena do aktivit české menšiny v Srbsku. Rozhovor s Běloruskou Nataliou Skarynkou, studentkou divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci. Připravila Tajana Mančalová.

21. srpen 2021
23:39

Ukrajinský válečný veterán dnes pracuje jako řidič buldozeru v Mariánských Lázních

Svoje zkušenosti s rodným Ruskem a přístupem k LGBT komunitě i Českou republikou popíše zdravotní sestra zaměstnaná na psychiatrickém oddělení ve VFN v Praze a v rozhovoru s českým publicistou a fotbalovým skautem Milanem Holubem nahlédneme do knihy „Sarajevo“. Připravila Tajana Mančalová, slovem provází Tomáš Pilát

14. srpen 2021
23:45

Jak se žije průvodcům v době pandemie

Svůj pohled na svět v době, kdy je omezeno cestování, představí průvodkyně z ruského Permu. Vietnamský podnikatel představí své podnikání s netradiční obuví. A představíme vám ukrajinského jaderného fyzika, který nade vše miluje fotbal. Připravila Tajana Mančalová.