Hergot!
12. únor 2023

Poslechněte si podcast: Mezi mystikou, mystifikací, uměním a blbostí. Rozhovor s Jedinečným svatopěstitelským družstvem

Jedinečné svatopěstitelské družstvo je skupina tvořící na hranici umění, recese a náboženství. Uctívají Pana Miláčka – Mladýho Svatýho a v Centru současného umění DOX právě slaví 22 let své existence výstavou Stavitelé chrámů. Do Hergot!u přišli své aktivity přiblížit Martin Koutecký, předseda družstva, a David Koutecký, jeho náměstek.

49:23

Hergot!

Vydává: Český rozhlas

Neortodoxní pohled na duchovní záležitosti.

Web

Před týdnem 46:57

Politolog Čejka: Hamás v sobě spojuje palestinský nacionalismus a radikální islamismus

Pozvání do Hergot!u přijal docent Marek Čejka – politolog, právník, odborník na Blízký východ, především pak na izraelsko-palestinský konflikt. Mluvili jsme spolu o aktuálním dění v pásmu Gazy, kde probíhá vojenská operace izraelského státu v reakci na teroristický útok hnutí Hamás. Čejka mimo jiné vysvětluje, odkud se Hamás vzal, jaké je jeho náboženské pozadí a koho spirituálně reprezentuje.

Před 2 týdny 48:43

Něco je nad námi a my jsme pořád dole. Jak to vidí kněz a sociolog Jan Jandourek?

Jan Jandourek je člověk všestranný a jeho aktivity jsou pestré – sociolog, starokatolický kněz, editor internetového deníku Forum24 a také spisovatel. Posledním přírůstkem do řady jeho autorských děl je svižně napsaná kniha Něco je nad námi a my jsme pořád dole. O čem tento duchovní bedekr pojednává a jaké přemítání nad vlastními zkušenostmi mu dalo vznik, přišel říci do pořadu Hergot!

Před 3 týdny 47:46

Spisovatelka Dvořáková: Moje víra je neoddělitelně spjatá se svobodou a tolerancí

Studio Hergot!u navštívila jedna z nejčtenějších českých spisovatelek současnosti Petra Dvořáková. S nositelkou několika literárních ocenění, včetně Knihy roku 2020 v kategorii umělecká próza a ceny Magnesia Litera za debutovou knihu rozhovorů Proměněné sny, jsme mluvili nejen o její literární tvorbě, ale především o jejím pestrém osobním a duchovním životě.

6. listopad 2023 43:38

Nikdy není pozdě na dobré rozloučení, popisuje Blanka Javorová ze spolku Ke kořenům

Podzim je časem zpomalení, barevných listů, ale také vzpomínání na zemřelé. Tento týden jsme slavili tak zvané Dušičky a do Hergot!u přijala pozvání Blanka Javorová, která je jednou ze zakladatelek spolku Ke kořenům. Ten už téměř 10 let organizuje alternativní a jedinečné obřady posledního rozloučení a zasazuje se o ekologické a svobodnější pohřbívání.

23. říjen 2023 40:38

Jde nám o angažovaný buddhismus, říká redaktor časopisu Svět Dharmy Ondřej Sýkora

„Jsme na jedné lodi Buddhovy dharmy, pojďme si pomáhat navzájem!“ hlásí internetové stránky tištěného periodika Svět Dharmy, které začalo vycházet na jaře minulého roku. Co je touto poeticky vyjádřenou výzvou konkrétně míněno a jak se daří vytčený cíl plnit přišel do pořadu Hergot! říci redaktor časopisu Ondřej Sýkora.

16. říjen 2023 46:33

Spisovatel Carlos Castaneda byl génius, ne vždy pozitivní, říká religionistka Kostićová

Také jste se v některé etapě svého života setkali s fenoménem Castaneda? Mladý antropolog se v 60. letech minulého století vypraví zkoumat kmen Yaqui. Místo suchopárných poznámek z pozorování jsou jeho knihy plné fascinujících příběhů o setkání s čarodějem Donem Juanem, který jej přijme za učedníka. Uchvacující příběh má jeden háček. Zřejmě se takto nikdy neodehrál. Přesto má svou sílu. Historii této mystifikace přišla do Hergot!u přiblížit religionistka Zuzana Kostićová.

1. říjen 2023 49:44

O světě Qurandu, severských mýtech a Tolkienovi s religionistou Janem Kozákem

Religionista Jan Kozák nedávno vydal svou fikční prvotinu Sága o Lundirovi. Děj se odehrává v Qurandu, světě s pestrobarevnou kulturou, smyšlenými jazyky a mocnými Bohy. Nejen o náboženském rozměru Qurandu přišel do Hergotu promluvit sám autor.

25. září 2023 56:32

Byla jsem nazvána démonem, říká bývalá členka kontroverzního hnutí AllatRa Eva Hronová

Hnutí AllatRa budí kontroverze. Na jednu stranu mluví o vznešených principech, na druhou stranu jsou mnozí jeho členové nakloněni Rusku a Vladimíra Putina vnímají veskrze pozitivně. Ztotožňují jej přitom s postavou Noma, o které mluví kniha Křižovatka, jeden z důležitých spisů hnutí. O svém setkání s učením AllatRa, fascinaci některými jeho myšlenkami i rozchodu s hnutím přišla do pořadu Hergot! pohovořit Eva Hronová.

11. září 2023 41:38

Take Care chce inspirovat k ekologickému obratu, říká spoluorganizátorka akce Lenka Kubelová

Od 1.9 do 4.10. probíhá festival Take Care, který spojuje umění, aktivismus, workshopy a spiritualitu. Reaguje při tom na encykliku Laudato si’, ve které papež František vybízí k péči „o společný domov“ s důrazem na ekologii. Akci, která má oslovit potenciální zájemce o téma bez ohledu na vyznání, přišla do pořadu Hergot! přiblížit její spoluorganizátorka Lenka Kubelová.

4. září 2023 49:47

První mešita v Česku? O zřízení se mluvilo už v roce 1928

Letos slavíme pětadvacet let od otevření první mešity v Česku. Myšlenka vybudovat v českých zemích mešitu je však mnohem starší. Proč trvalo sedmdesát let, než byla v Brně zprovozněna? O debatách kolem české mešity, ale také o společenském postavení samotných muslimů jsme se bavili s islamologem Martinem Klapetkem z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.