Souvislosti Plus
3. červen 2022

Poslechněte si podcast: Mezi ekonomickými, sociálními a duševními problémy je obousměrný vztah, říká ředitel ústavu Winkler

Chudoba je podle odborníků rizikovým faktorem pro rozvoj duševních onemocnění. Z nových dat projektu Česko 2022: Život k nezaplacení, který připravuje výzkumná agentura PAQ Research a Český rozhlas zaměřený na ekonomický vývoj domácností, vyplývá, že dlouhodobě nejhorší stav duševního zdraví hlásí lidé v těžké ekonomické situaci. V kontrastu s tím mezi vysokopříjmovými lidmi s vysokými zbytkovými příjmy míra depresí a úzkostí stagnuje.

52:23

Souvislosti Plus

Vydává: Český rozhlas

Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.

Web

Před dvěma dny 53:11

Petiční archy na úřadech a pragmatické politické strany. Jak si volí prezidenta naši sousedi?

Česká politická scéna spolu s tou mediální už několik týdnů žije především volbou nové hlavy státu. Přestože pravomoci prezidenta České republiky jsou relativně omezené, jeho symbolický význam je velký. Jak jsou na tom prezidenti a prezidentky v sousedních zemích? Dostává se jim podobné vážnosti jako českému prezidentovi? A jak se na probíhající boj o Pražský hrad dívají média a politici těchto zemí?

Před týdnem 53:52

Značka Made in Czechoslovakia žije i 30 let po rozdělení Československa. Co jí stále dává zvuk?

V těchto týdnech si intenzivně připomínáme 30 let samostatné České republiky. Bilancujeme, jak jsme si polepšili, a porovnáváme se se Slovenskem. Před 30 lety jsme ale se ziskem samostatnosti ztratili oficiálně značku Made in Czechoslovakia. Tu jsme téměř století budovali, a proto se k ní nadále odkazujeme my i Slovensko a snažíme se logicky tento úspěšný brand vytěžit. Komu se to podařilo lépe a jak důležitá vlastně je národní značka země?

Před 2 týdny 53:14

Ekonom: Fetišizovali jsme si výkonnostní vnímání světa. Krize to ale mohou posunout správným směrem

V dnešní době poměřujeme vše od průmyslu po kulturu nebo školství optikou ekonomických ukazatelů. Všude narážíme na pojmy jako výkon, produktivita nebo růst. Kdy se stalo, že tento pohled na svět začal dominovat? A jak se stalo, že jsme sami sebe zredukovali na lidské zdroje?

Před 3 týdny 54:12

Švédsko přebralo předsednickou štafetu. V jakém stavu mu ji Česko předává?

Začal nový rok a Česká republika předala Švédsku předsednictví v Radě EU. Švédové si pro svoje předsednictví zvolili slogan zelená, bezpečná a svobodná Evropa. V jakém stavu unijní agendu od Čechů převzali, které body aktuálně spojují a které rozdělují jednotlivé hráče v Unii a na čem bude nejtěžší se dohodnout v novém roce?

28. prosinec 2022 53:35

Ve školství nevyrábíme zaměstnance, ale člověka, říká bývalý ministr školství Plaga

„Nelze vzít jakýkoliv systém ze světa a transformovat ho přímo do Česka, dá se ale někde inspirovat,“ říká bývalý ministr za ANO Robert Plaga. „Pokud jde o střední článek řízení, tak vás možná překvapím, ale inspirace Kanadou je velmi dobrá. Pokud bychom se bavili o změnách v terciárním vzdělávání, nebo o přidání prvků anglosaského systému, tak by to ty naše stojaté vody asi rozbouřilo, ale možná by to bylo ku prospěchu.“

22. prosinec 2022 53:59

Válka na Ukrajině, rostoucí inflace a ceny energií. Jak pro Česko a jeho vládu dopadl letošní rok?

Rok 2022 byl pro Českou republiku obzvláště náročný. Konaly se dvojí volby – komunální a senátní. Nová vláda musela reagovat na ruskou agresi na Ukrajině, vypořádat se s růstem inflace a růstem cen energií. Kromě toho se také stala předsednickou zemí v EU. Jak to naši politici zvládli?

14. prosinec 2022 50:40

Ředitel Liftaga: Platformová práce je i o hledání balancu mezi opačným zájmem pracovníka a zákazníka

Doručují vám jídlo a vozí vás z večírku. Nejsou to ale jen kurýři a řidiči, kteří pracují pro digitální platformy. Jedni tyto společnosti chválí za jejich flexibilitu a dokonalé protnutí nabídky a poptávky, jiní se obávají ztráty sociálních jistot spojených s klasickým zaměstnáním. Evropská unie chce digitální platformy regulovat, jak by to mělo vypadat?

8. prosinec 2022 53:12

Psycholog Štrobl: Každá válka vyvolá v populaci něco, co by se dalo nazvat jakousi vakcinací

Poslední dobou ubývá klidných a bezstarostných dnů. Počátkem roku 2020 se vedly debaty o řešení covidové krize, kterou vystřídala krize války na Ukrajině spojená s energetickým problémem a vzrůstající inflací. Česká politická scéna k uklidnění také příliš nepřispívá.

30. listopad 2022 53:48

Snaha mít zaměstnance zcela pod kontrolou připomíná novodobé nevolnictví, míní analytik Dombrovský

Firmy a zaměstnanci stále hledají optimální balanc mezi návratem do kanceláří a zachováním home officu. Právě nástup práce z domova umocnila protiepidemická opatření z let minulých. V době vrcholící covidové pandemie se tak urychlilo něco, o čem se léta mluvilo jako o budoucnosti. Jak moc se homeoffice nebo alespoň částečný tzv. hybridní model daří udržet? A pro koho je více výhodné nechat zaměstnance část týdne pracovat z domova?

24. listopad 2022 53:29

Prouza: V nejchudší třetině české společnosti vytahují lidé z košíků ovoce, zeleninu a lepší maso

S 15procentní inflací by ještě před dvěma lety nikdo nepočítal. Dnes to považujeme za docela slušný výsledek. Inflace a vysoké ceny energií zasáhly do našich životů a rodinných rozpočtů nebývalým způsobem. Zatímco ale část lidí žije v obavách z toho, jak zaplatí základní životní potřeby, jiná část jako by se vůbec nemusela omezovat. Je krize skutečná? Co je její největší problém? Jak o ni informují média a měla by krizové situace reflektovat lépe?