16. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Jan Hrušínský: Miloš Zeman pro mě zosobňuje čiré zlo!

Hostem dalšího dílu podcastu Mezi čtyřma očima byl herec a ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. V rozhovoru s Helenou Šulcovou mluví o tom, jak zvládlo divadlo poslední rok, proč se nechává očkovat a nejen proti covidu, o prezidentu Zemanovi i o tom, jak bude trávit Vánoce. Podle Hrušínského byl rok 2021 o malinko lepší než rok 2020. V rozhovoru přiznává, že za skoro dvacet let existence divadla s tím chtěl mnohokrát praštit, nikdy ale kvůli covidu. Velkou část rozhovoru věnuje Hrušínský aktuální politické situaci. Podle něj současný prezident rozdělil společnost a zasel do ní nenávist. „Miloš Zeman pro mě zosobňuje čiré zlo.“ Jistou naději ale vidí v nové vládě. „Já jsem strašně rád, že volby dopadly tak, jak dopadly, i když si nedělám přehnané iluze. Ale mám jednu jistotu, že teď mě nikdo nebude minimálně čtyři roky táhnout do Ruska a Číny. A z toho je mi psychicky mnohem lépe, než třeba před rokem.“ V poslední části pak vzpomíná na Václava Havla, na své setkání s Dalajlámou a říká, kdo by podle něj byl volitelným kandidátem na příštího prezidenta.

31:18

Mezi čtyřma očima

Vydává: Youradio Talk

Helena Šulcová a její hosté: Otevřeně, uvolněně a bez cenzury. Nový podcast každý čtvrtek v 10:00 na Youradio Talk.

Web

Před šesti dny 32:39

Jan Klusoň: Génia, který by nezapadl do týmu bychom nevzali, rozbil by tým

Hostem nového dílu podcastu Mezi čtyřma očima je šéf pracovního portálu Welcome to the Jungle Jan Klusoň. V rozhovoru s Helenou Šulcovou mluvili o českém pracovním trhu, o hybridním systému práce nebo o důležitosti příjemného pracovního prostředí. Podle Klusoně v Česku není problém najít si práci, těžší je ale najít takové zaměstnání, které by člověka naplňovalo. „Pokud jde jen o to mít příjem, není problém si práci najít. Z mého pohledu ale není tak jednoduché najít práci, kde by se člověk cítil dobře a kterou opravdu chce.“ Velkým problémem českého pracovního trhu je podle Klusoně neefektivita práce. Firmy podle něj neumí investovat do budoucnosti a využívat možnosti moderních technologií. „V Čechách je stále zvyk, že dokud se stroj nerozbije, tak nemá cenu ho vyhazovat.“ Výběr nového člena týmu je podle Klusoně zásadní. V rozhovoru říká, že vybrat si člověka, který nezapadne, může být pro firmu škodlivé. „Pokud člověk nezapadne do kultury firmy, tak už ho to nikdy nenaučíme.“ Covid donutil i odpůrce home office, aby nechali své zaměstnance pracovat na dálku. Některé firmy se ale nyní chtějí vrátit ke striktní práci z kanceláře. Zrušit ale opět práci z domova je podle Klusoně špatný signál vůči týmu. V rozhovoru proto vysvětluje výhody tzv. hybridního systému. Pandemie podle něj také způsobila, že firmy začínají řešit zdraví svých pracovníků. Standardem se tak stává, že firmy v rámci benefitů nabízí sezení s terapeutem.

Před týdnem 37:39

Filip Titlbach: Dávat prostor dvěma extrémům a dělat z toho vyváženou novinařinu je mor české žurnalistiky

Hostem nejnovějšího dílu podcastu Mezi čtyřma očima je novinář a autor knihy Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach. V rozhovoru s Helenou Šulcovou mluví o své nové knize, zobrazení queer lidí v médiích, svobodě slova nebo o tom, jakými poradci se obklopují čeští ministři. Kniha Byli jsme tu vždycky vznikla proto, že si její autor chtěl něco podobného v Česku přečíst. Prostřednictvím 13 důvěrných rozhovorů přibližuje queer současnost. V rozhovoru Titlbach říká, že si kvůli nedostatku znalostí i literárního talentu nejdříve zakazoval knihu psát. Touha, aby takové dílo vzniklo, ale neustávala, a proto zvolil formu rozhovorů. „Byl bych vděčnej, kdybych něco takového měl, když jsem vyrůstal v devadesátkach v okresním městě.“ V rozhovoru přibližuje i své vlastní zážitky s přijetím a se šikanou, které jsou často queer lidé vystavováni, a také především svou cestou k hledání sebevědomí. „V Olomouci jsem začal žít nový život a řekl jsem si, že ho budu žít takový, jaký jsem.“

Před 2 týdny 27:05

Kateřina Tučková o nové knize: Nejdříve došel papír, pak začaly praskat předsádky, po deseti letech práce na Bílé Vodě mě už nemůže nic rozhodit

Hostem podcastu Mezi čtyřma očima byla spisovatelka Kateřina Tučková. V rozhovoru s Helenou Šulcovou mluvily o novém románu Bílá Voda, o desetileté cestě, kterou psaní knihy provázelo i o jejím vztahu k církvi.  Nový román se odehrává v příhraniční obci Bílá Voda a vychází ze skutečné události, kdy zde byly v 50. letech minulého století komunistickým režimem internovány řádové sestry z tehdejšího Československa. Tučková ale upozorňuje na to, že se jedná o román, ve kterém jsou příběh i řeholní komunita smyšlené. Novou knihu psala deset let. V původních dvou verzích se jí totiž podle vlastních slov nepovedlo spojit všechny dějové linky. Když měla kniha konečně vyjít, začaly komplikace i v tiskárně: „Nejdříve došel papír, pak začaly praskat předsádky a všechny knihy se musely ručně zkontrolovat“, a dodává, že po desetileté cestě k poslední tečce v knize už ji nemůže nic rozhodit. V rozhovoru také mluví o své cestě ke katolické církvi i potřebě udělat si pořádek ve vlastním duchovním světě. V institucionalizované církvi se ale podle svých slov nakonec necítila dobře. „Jako žena jsem se stále cítila jako součást mlčícího davu. (…) Církev ve mně stále vzbuzuje pocit, že se na ženy dívají jako na nedostatečné, aby se spolupodílely na chodu a směřování církve.“

Před 3 týdny 25:21

Václav Cílek: Sledujeme vznik nového ukrajinského národa, prakticky vždycky se za to platí cena krve

Hostem dalšího dílu podcastu Mezi čtyřma očima je geolog, klimatolog a publicista Václav Cílek. V rozhovoru s Helenou Šulcovou mluvili o ukrajinsko-ruském konfliktu i o tom, co může způsobit nedostatek obilí ve světě. Cílek v rozhovoru například říká, že dobytí Oděsy by pro některé státy znamenalo hladomor a pro Evropu další migrační vlnu z Egypta a arabských států. 

14. duben 2022 22:00

Ondřej Sokol: Na povolání režiséra je hrozné to, jak moc je to osobní

Hostem dalšího dílu podcastu Mezi čtyřma očima je herec, režisér, překladatel a moderátor Ondřej Sokol. V rozhovoru s Helenou Šulcovou mluvili o jeho pojetí hry Macbeth, zvládání kritiky, o úspěchu seriálu Devadesátky i o tom, jak úchvatná je podle něj práce překladatele.

7. duben 2022 24:44

Iveta Fabešová: U cukrařiny platí, že když to poděláte na začátku, tak už to nedoženete

Hostem nového dílu podcastu Mezi čtyřma očima je cukrářka a podnikatelka Iveta Fabešová. V rozhovoru s Helenou Šulcovou mluvily o cukrařině, otevření nové kavárny nebo o tom, proč nechce dělat veganské dorty. 

31. březen 2022 27:43

Jindřiška Bláhová: Facka na Oscary nepatří

Hostem dalšího dílu podcastu Mezi čtyřma očima je filmová kritička z týdeníku Respekt Jindřiška Bláhová. V rozhovoru s Helenou Šulcovou mluví například o českém filmu, Oscarech i o facce Willa Smithe.

24. březen 2022 25:48

Jakub Štáfek: Lavi by mohl být nejlepší, ale on nechce. Baví mě, že je to tak trochu dement

Hostem nového dílu podcastu Mezi čtyřma očima je herec Jakub Štáfek. V rozhovoru s Helenou Šulcovou se bavili o připravovaném Vyšehrad: Fylm, boxu a MMA i o tom, jak ho změnilo narození dcery Olívie.

17. březen 2022 40:20

Daniel Vávra: Myslel jsem si, že to bude jen geopolitická hra, válku jsem opravdu nečekal

Hostem dalšího dílu podcastu Mezi čtyřma očima je videoherní designér, scenárista a režisér a zakladatel společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra. V rozhovoru s Helenou Šulcovou mluvili o válce na Ukrajině, dezinformačních webech, svobodě slova i o audiokazetách.

8. březen 2022 22:22

Jiří Just: Hlavním zájmem Ruska je vojensky porazit Ukrajinu, o jednání skutečně nejde

Hostem dalšího dílu podcastu Mezi čtyřma očima je novinář žijící v Moskvě Jiří Just. V rozhovoru s Helenou Šulcovou mluvili o náladách v ruské společnosti nebo o tom, co si myslí o jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou.