Lékárna
8. září 2022

Poslechněte si podcast: Mezi časté příčiny úplné ztráty zraku patří makulární degenerace oční sítnice

Jedná se o závažné onemocnění, které postihuje ve většině případů lidi staršího věku. Rizikovými faktory mohou být ale také kardiovaskulární onemocnění a cukrovka. O diagnostice i možnostech léčky budeme hovořit s Janou Juhászovou, primářkou Očního oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Dotazy volejte na 596112266, moderuje Naďa Čvančarová.

25:00

Lékárna

Vydává: Český rozhlas

Magazín o zdraví a zdravém životním stylu.

Web

Včera 23:04

I u slunce platí, že když je ho mnoho, může škodit, říká dermatoložka

Venku se konečně oteplilo a my jsme se opět začali oblékat do triček a sukní a s chutí vystavujeme svou kůži slunci. Jenomže, i u slunce platí, že když je ho mnoho, může škodit. Hovořili jsme o tom s dermatoložkou Sylvou Zajícovou.

Před týdnem 28:06

Medicína na dálku. Nové trendy v péči o pacienty zkoušejí lékaři v Třinci

Hostem je Jan Chovančík, primář nového Telemedicínského centra Nemocnice v Třinci-Podlesí. Zázemí mají v centru biotechnici i lékaři, kteří se mohou věnovat pacientům díky moderním technologiím i „na dálku“. Například tak monitorují pacienty s kardiostimulátory.

Před 2 týdny 26:27

Lékárna: Zevní a vnitřní radioterapie

S Davidem Vránou, vedoucím Komplexního onkologického centra Nemocnice AGEL Nový Jičín probereme současnou zevní a vnitřní radioterapii. Řeč je i o tamním moderním ultrazvukovém přístroji, který umožňuje fúzi ultrazvuku a nukleární magnetické rezonance.

Před 3 týdny 24:20

Miniinvazivní zákroky vbočeného palce a dalších deformit nohou

Tématem je vbočený palec a další deformity nohou, které se dají napravovat miniinvazivními zákroky, hostem primář ortopedického oddělení nemocnice Karviná-Ráj Martin Holinka. Díky šetrné operační technice mají pacienti menší pooperační bolesti a rychlou rekonvalescenci.

4. květen 2023 24:01

Gynekologická péče o ženy v seniorském věku

Ivana Šuláková se Mariona Mantiče z Hornické polikliniky Agel v Ostravě se také zeptá, proč je tak důležité, aby i ženy po menopauze pravidelně navštěvovaly svého gynekologa a jaké zdravotní komplikace jim hrozí, pokud tuto odbornou péči podcení. Dotazy volejte na 596112266.

27. duben 2023 23:47

Když sluch slábne aneb Jak se v seniorském věku vypořádat s nedoslýchavostí

Jak pečovat o sluch, co mu nejvíce škodí, nakolik sluch slábne s přibývajícími roky a jak se v seniorském věku vypořádat s nedoslýchavostí. O tom hovoří lékař Ivo Gornisiewicz z ORL Nemocnice Agel Ostrava-Vítkovice.

20. duben 2023 24:48

Močové a vaginální infekce. Když lékařská pomoc není rychle dostupná, poradí a pomůže lékárník

Močové a vaginální infekce dokážou potrápit nejednu ženu v produktivním i seniorském věku. Když lékařská pomoc není rychle dostupná, poradí a pomůže lékárník. Potvrdí to i náš host - specialistka kvality a rozvoje lékáren Lemon Helena Bačová.

13. duben 2023 25:27

Vliv nadváhy a obezity na vznik metabolických a kardiovaskulárních onemocnění

Ateroskleróza, vysoký krevní tlak, ischemická choroba srdeční nebo cukrovka. O tom, jaký vliv má na vznik metabolických a kardiovaskulárních onemocnění nadváha a obezita, budeme hovořit s Luciou Holubovou z Centra redukce hmotnosti a preventivní medicíny Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí.

6. duben 2023 24:49

Příčny a možnosti léčby dušnosti u starších pacientů

S primářem plicního oddělení frýdeckomístecké nemocnice Ondřejem Zelou probereme příčny a možnosti léčby dušnosti, se kterou se lékaři často setkávají lékaři u starších pacientů.

30. březen 2023 22:52

Syndrom diabetické nohy je pro cukrovkáře vážnou komplikací, připomíná ortoped

Syndrom diabetické nohy patří mezi vážné komplikace u pacientů, kteří trpí cukrovkou. Ve své ordinaci se s nimi už léta setkává ortoped a odborník na ortopedickou protetiku Petr Krawczyk.