Zprávy ČRo Ostrava
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Města na Ostravsku varují před podvodnými SMS zprávami

Před podvodnými SMS zprávami a maily varuje obecním rozhlasem i na svých webových stránkách většina obcí na Ostravsku. Varování míří hlavně ke starším lidem.

00:19

Zprávy ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Vše, co byste měli vědět o dění v Moravskoslezském kraji. Aktuální a ověřené informace vám přinášíme každou hodinu po celý týden.

Web

Před dvěma dny 01:59

Začínají platit nové jízdní řády, mění se také některé tarify

Jiné časy odjezdů, posílené linky nebo nové vlakové soupravy. Ale také změny v některých tarifech. Například ve vlacích už nebudou platit předplatní jízdenky Českých drah. To všechno čeká cestující v hromadné dopravě v Moravskoslezském kraji. Změny platí ode dneška.

Před dvěma dny 01:46

Vítkovice. Firmě, která výrazně ovlivnila vývoj Ostravy, je 195 let

Přesně před 195 lety, 9. prosince 1828, se začala psát nová éra rozvoje města Ostravy. Olomoucký arcibiskup Rudolf Jan Habsburský tehdy v Ostravě založil huť, ve které se začalo zpracovávat železo. Postupně vznikl unikát. Areál, ve kterém se na jednom místě z vytěženého uhlí vyráběl koks a surové železo. Dnes už je všechno jinak.

Před dvěma dny 01:44

Část lékařů v Městské nemocnici Ostrava zatím výpovědi z přesčasů nestáhne

Nemocnice v Moravskoslezském kraji očekávají, že lékaři v pondělí stáhnou své výpovědi z přesčasů. Hromadné odmítání sloužení přesčasové práce má ukončit dohoda, kterou v pátek podepsali zástupci lékařů, ministerstva zdravotnictví a všeobecné zdravotní pojišťovny. V ní se všechny strany dohodly na zvýšení platů. Kardiologové z Městské nemocnice v Ostravě ale zatím výpovědi stahovat nechtějí. Argumentují, že jim nešlo o navyšování platů, ale o změnu v přesčasové práci.

Před čtyřmi dny 00:16

Meteorologové varují před smogem v Moravskoslezském kraji

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro část území Moravskoslezského kraje. Týká se oblastí Ostravy, Karvinska a okresu Frýdek-Místek. Koncentrace polétavého prachu v ovzduší tam překročila 100 mikrogramů na kubický metr. Hlavně chronicky nemocní lidé by měli omezit pobyt venku.

Před čtyřmi dny 02:19

V Karviné se snaží připravit hřiště na sobotní ligový fotbal

Bude se hrát, nebo nebude? To jsou zásadní otázky před víkendem ve fotbalové lize. Nedozví se týmy definitivu až po náročné a nebezpečné cestě zasněženou dálnicí, tak jako Slavia Praha minulý týden až na místě ve Zlíně? Počasí se mění každou chvíli.

Před pěti dny 00:19

Tarify krajského systému ODIS budou nově platit i v dálkových vlacích

Za cestu vlakem budou lidé v Moravskoslezském kraji prioritně platit podle tarifu krajského dopravního systému ODIS. Změna platí od 10. prosince. Na vyžádání pak můžou cestující platit i podle celostátního tarifu Českých drah.

Před pěti dny 01:58

Válka na Ukrajině udělala z ostravského historika manažera humanitární pomoci

Vojtěch Vlček od začátku invaze shání potraviny pro ukrajinské uprchlíky, z katolické fary v ostravské části Stará Bělá vytvořil logistické centrum, kde každý měsíc stovky běženců dostávají krabice naplněné třeba cukrem, pohankou, konzervami a sladkostmi pro děti. V úterý odpoledne za dobrovolnickou práci dostal sedmačtyřicetiletý Vojtěch Vlček ocenění ostravské radnice.

Před šesti dny 00:16

V Opavě zdraží jízdné v městských autobusech a trolejbusech

V Opavě se od neděle zvýší jízdné v městské hromadné dopravě. Jednorázová jízdenka bude stát 20 korun místo dosavadních patnácti. Dlouhodobé jízdné podraží o 10 procent. Důvodem jsou podle opavské radnice rostoucí náklady na přepravu.

Před šesti dny 00:15

Dobrovolní hasiči z městského obvodu Ostrava-Jih nabírají nové adepty

Sbor dobrovolných hasičů z městského obvodu Ostrava-Jih nabírá nové dětské zájemce. Podle vedení sboru se děti neučí jen jak pracovat s hadicí, ale i orientaci v přírodě a znalostem ekologie.

Před šesti dny 02:02

Policisté v Beskydech kontrolovali připravenost řidičů na zimu

Pokuta až 2000 korun na místě hrozí řidičům, kteří vyjedou na sníh na letních pneumatikách. Jak jsou řidiči v Moravskoslezském kraji připraveni na zimu? Nezaskočilo je počasí podobně, jak to někdy vyčítají silničářům? Na to se zaměřili policisté společně s preventisty z BESIPu u Rožnova pod Radhoštěm.