Seriál Radiožurnálu
4. leden 2023

Poslechněte si podcast: Měli jsme víc drzosti než umění, vzpomíná na své začátky skupina O5 a Radeček

Kapela Topol vám asi moc neřekne, ale co takhle O5 a Radeček? Tak se to uskupení jmenuje teď. Stojí za ním mimo jiné bratři Tomáš a Ondřej Polákovi, kteří do studia Radiožurnálu přinesli i kroniku své kapely, aby zavzpomínali na své hudební kořeny. „Jezdili jsme po čundrech a tam jsme získali lásku k muzice,“ vzpomínají na vznik prvních textů: „Měli jsme víc ambicí a drzosti než umění.“ Od trampských melodií se později odklonili k mainstreamovému popu. A vznikl hit Praha.

02:58

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 03:17

Pavel se prezidentem stane složením slibu ve Vladislavském sále. Má už teď nějaké pravomoci?

Ještě měsíc a sedm dní – tedy do 8. března – má Česko za prezidenta Miloše Zemana. Poté se nejvyšší ústavní funkce ujme Petr Pavel. Teď se na úřad chystá. Má do té doby nějaké pravomoci?

Před dvěma dny 03:31

Sestavování týmu i schůzka s architektem. S kým se v těchto dnech Petr Pavel potká?

Radiožurnál podrobně sleduje kroky nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Dnes jsme se zaměřili na osobnosti, které sice v předvolební kampani tolik vidět nebyly, stanou se ale důležitou součástí kanceláře prezidenta, tedy na prezidentův tým. Kdo bude šéfem prezidentova týmu poradců? A koho dalšího si Petr Pavel na Hrad přivede?

Před třemi dny 02:55

v

Česko má za sebou volební víkend. Vítězně z něj vyšel generál ve výslužbě Petr Pavel. Novým českým prezidentem se stane v březnu. Jaké budu jeho první kroky v následujících týdnech? A kdy bude mluvit s Milošem Zemanem?

Před šesti dny 03:28

„Cítili jsme, že by peníze měly být bohulibě utraceny.“ Dvořákovi dávají na vědu stovky milionů

Nejdřív byli vědci, později se z nich stali i filantropové – na vědu v Česku dávají stovky milionů korun. Manželům Dalimilu a Haně Dvořákovým z Ústavu organické chemie a biochemie chodí díky spolupráci s jedním z nejvýznamnějších vědců Antonínem Holým peníze z patentů na látky, které pomáhají třeba lidem s onemocněním AIDS. Manželé se ale rozhodli vrátit finance zpět do vědy a založili Nadaci Experientia. Ta pomáhá mladým vědkyním a vědcům v oblasti chemie.

Před týdnem 03:32

Z Turnova až do nekonečna vesmíru. Vědci z centra TOPTEC dostávají optické přístroje do kosmu

Přístroje pro automobilový průmysl, dobře viditelné dopravní značky i součástky pro vesmírné projekty. To všechno dokážou vymyslet a pak i vyrobit experti z centra TOPTEC v Turnově. Uvnitř starých budov ze začátku druhé poloviny minulého století mají moderní vybavení a dělají výzkumy na světové úrovni. Poslechněte si další díl seriálu k 70 letům existence Akademie věd.

Před týdnem 03:51

Biochemik Milan Hašek mohl v 60. letech získat Nobelovu cenu. Proč se tak nestalo?

Příběh i vědeckou práci biochemika Milana Haška ovlivnila geopolitická situace. Stala se historická křivda? Mohlo mít Československo o jednu Nobelovu cenu navíc? V 50. letech se Milanu Haškovi podařilo objevit podobný fenomén jako jeho zahraničním kolegům. To, že působil v Československu, kde se prosazovala ideologie lysenkismu, ho bohužel od Nobelovy ceny vzdálilo. Poslechněte si další díl.

Před týdnem 03:43

Díky myším vědci v Akademii věd identifikovali například gen, který stojí za degenerací sítnice

Stačí jen vypnout gen u myši a dozvíte se, který gen by mohl být zodpovědný za některou z nemocí u člověka. V dalším dílu našeho seriálu k 70. výročí novodobé Akademie věd vám představíme genově modifikované myší modely, které pomáhají odhalovat příčiny vzniku lidských chorob. V Českém centru pro fenogenomiku je vědci zkoumají doslova od hlavy k patě.

Před týdnem 03:20

Youtuber Lukefry se ptá prezidentských kandidátů Babiše a Pavla: Jak má vypadat Česko za pět let?

Příštím českým prezidentem se stane buď Petr Pavel, nebo Andrej Babiš (ANO). O výsledku se rozhodne ve 2. kole. Aby Radiožurnál voličům přiblížil oba kandidáty, jejich názory a postoje, požádal vybrané osobnosti veřejného života, aby postupujícím položily otázku. Pátý a poslední dotaz kandidátům položil youtuber Lukefry.

Před týdnem 02:03

Kateřina Neumannová se ptá finalistů: Jak podpořit fyzickou zdatnost národa?

Příštím českým prezidentem se stane buď Petr Pavel, nebo Andrej Babiš (ANO). O výsledku se rozhodne ve 2. kole. Aby Radiožurnál voličům přiblížil oba kandidáty, jejich názory a postoje, požádal vybrané osobnosti veřejného života, aby postupujícím položily otázku. Čtvrtý dotaz kandidátům položila olympijská medailistka v lyžování a moderátorka stanice Radiožurnál Sport Kateřina Neumannová.

Před týdnem 03:29

„Zub času působí na tiskoviny i noviny,“ říkají archiváři. V AV se snaží dokumenty digitalizovat

Archiváři na Akademii věd mají velkou péči s materiály, které se začínají stářím rozpadat. Papír totiž nevydrží tolik co pergamen. „Zub času působí na tiskoviny, noviny, časopisy,“ říká Helena Kokešová a ukazuje barevný papír z roku 1899. Pokud někdo chce studovat materiály, tak je lepší, když má digitální kopie. A právě na digitalizaci si v archivu dávají pozor – technika se zdokonaluje, ale je potřeba, by data byla v budoucnu na čem přečíst.