15. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Měli jsme obavy, jestli budou lidé chtít chodit na koncerty. Zájem je ale velký i ze strany umělců, říká organizátor letní scény Lucerna Music Baru Telenský

Letní scéna Lucerna Music Baru se přesunula do areálu pražských ledáren Braník. Proč se organizátoři rozhodli přesunout z výstaviště v Holešovicích prozradil v ranním vysílání Rádia Z dramaturg a producent Jaromír Telenský. „Dostali jsme prostor k tomu, abychom si toto místo uzpůsobili podle svých představ. Areál si můžeme přizpůsobit koncertům, to byla velká výzva. Domluvili jsme se na dlouhodobém, několikaletém užívání,“ říká Telenský. To obnášelo ale také velké investice. Mimo jiné bylo nutné zavést nové sítě, vyměnit trávník a zpevnit plochu. Při projektování areálu se zohlednilo také to, že bude nutné dodržovat protipandemická opatření. Telenský je za tyto prostory rád také z toho důvodu, že v Praze podobných míst pro open air koncerty mnoho není. Dodal, že jsou rádi, že lidé mají o kulturu a hudbu po zmírnění pandemické situace zájem. Přiznal ale, že při přípravách tohoto projektu panovaly obavy, jestli lidé budou po dlouhé pauze chtít chodit na koncerty. Velký zájem o koncerty je podle Telenského také ze strany umělců. „Jsou vyhladovělí po zážitcích. Bylo zajímavé pozorovat první koncerty. Bylo vidět, jak si to muzikanti užívají, ale zároveň byli trošku nervózní, protože vypadli z pravidelného rytmu hraní,“ dodává Telenský. Do poloviny září zde proběhne ještě 40 koncertů. Moderátor Nikola Bojčev se ptal také na to, jak Lucerna Music Bar zvládl přestát období pandemie, kdy žádné koncerty pořádat nemohl. 

12:32

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 15:37

Onkologické onemocnění je stále tabu, každý se ho bojí, říká Michaela Tůmová z organizace Hlas onkologických pacientů

„Hlas onkologických pacientů je deset pacientských a podpůrných organizací. Uskupili jsme se proto, že se snažíme pokrýt problémy onkologických pacientů od začátku do konce, od sdělení diagnózy přes léčbu samotnou a dosažení léčby, až po návrat do života,” představuje organizaci členka jejího výboru Michaela Tůmová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před pěti dny 20:50

Zpěvačka Tereza Rays: Název kapely Electric Lady je inspirace od Hendrixe, v patnácti mě hodně ovlivnil

„Jimi Hendrix, největší kytarista všech dob, mě hodně ovlivnil, když jsem v patnácti letech začala poslouchat muziku. Electric Lady je inspirace od něj, protože vydal desku s názvem Have You Ever Been To The Electric Ladyland? a Electric Lady je ten jeho vysněný protiklad,” říká ranní host Rádia ZET, frontmanka kapely Electric Lady Tereza Rays. 

Před šesti dny 15:43

Hubněte na centimetry, apeluje Cajthamlová

,,Léto je jediná doba, kdy se začíná hubnout na centimetry, a ne na váhu. To je základní faktor, na který dietologové vždy upozorňují. Nehubněte na váhu, hubněte na centimetry, apeluje výživová poradkyně Kateřina Cajthamlová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 15:12

Během paniky klesne IQ až na polovinu, říká Lukáš Hutta

,,V krizové situaci nastává panika. To je jistota, kterou dokazují studie. Lidské IQ klesne až o 50 % a člověk začne jednat pudově. Děti nemají silný pud sebezáchovy a první pomoc poskytují dříve jak dospělí. Se začínajícím létem přichází krizové období,” říká výkonný manažer asociace Záchranný kruh, Lukáš Hutta, který byl ranním hostem Rádia ZET.  

Před týdnem 16:13

Adam Sedlák: BANGER! je film pro mladé, proto jsem natáčel na iPhone

,,Chtěl jsem natočit film pro mladé publikum. A k tomu rap, ulice a drogy patří. Po seriálu Semestr jsem plynule pokračoval. BANGER! není sonda do života mladých, ani do rapové scény, ale premisa je příběh kluka, který se chce dostat do rapového světa,” říká režisér Adam Sedlák, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. ¨

Před týdnem 15:39

Zakladatelka Migréna help Rýza Blažejovská: Odborníci intenzitu bolesti při migréně přirovnávají k intenzitě bolesti při zlomenině nebo při porodu

„Každé roční období přináší výzvy pro lidi s migrénou. Léto kvůli vysokým teplotám, bouřkám, větru, extrémnímu suchu a protože se mění tlak,” popisuje úskalí migrény ranní host Rádia ZET Rýza Blažejovská. „Když přijde změna, mozek člověka s migrénou reaguje záchvatem migrény.” 

Před týdnem 16:55

Lékař a odborník na klíšťata Radek Klubal: Historicky bylo běžné, že si člověk odstranil klíště sám

„Kvůli globálnímu oteplování, kdy zima už není co bývala, hory nevymrznou a klíšťata, která se snaží přezimovat a přežít v listí, nevyhynou. Dochází tak k většímu celoplošnému šíření infekcí,” vysvětluje lékař a odborník na boreliózu Radek Klubal, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 14:38

Gregor Mendel a jeho výročí má záštitu UNESCO, říká organizátor Mendel festivalu Jakub Carda

Letos uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela. K příležitosti jeho narozenin se už několik let pořádá Mendel festival. „Není to jen hudební věc,” říká na úvod ředitel obecně prospěšné společnosti Společně a organizátor Mendel festivalu Jakub Carda, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před 2 týdny 15:18

Vyprávěj byla herecká škola, říká představitelka Evy Andrea Růžičková

,,Role nechávám přijít samovolně, do ničeho se netlačím. Rafťáci byli letní zábava, zatímco v seriálu Vyprávěj jsem se herecky posouvala výš. Teď, když mám rodinu, nesmí natáčení ohrozit její chod, říká herečka Andrea Růžičková, která byla ranním hostem na Rádiu ZET.

Před 2 týdny 14:41

Lucie Hrdá: Mluvím o věcech bez obalu

,,Mluvím o věcech bez obalu, to je důvod, proč mě někdo může mít za drsnou. Beru to jako úhel pohledu. Pokud je vhodný okamžik, mluvím i sprostě. Nejsem kostýmková advokátka ani nemám hodinky za milion. Bylo by to u mě kontraproduktivní,” popisuje samu sebe Lucie Hrdá, advokátka se specializací sexualizované násilí.