Život k nezaplacení
13. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Měli bychom hledat méně destruktivní daně než je danění práce, říká Daniel Prokop o progresivní dani

Dávky čerpá v Česku výrazně míně lidí, než kolik má na ně nárok. „Rozhodně je větší problém nevyužívání dávek než nějaké zneužívání,“ říká Daniel Prokop. Co si myslí o progresivním zdanění? „Zvedat daně vysokopříjmovým zaměstnancům a zároveň je u vysokopříjmovým OSVČ snižovat je jen další motivace ke švarcsystému,“ myslí si Prokop. „Daně se budou muset zvednout, ale tak, aby to nepoškodilo nízkopříjmové občany,“ dodává.

21:39

Život k nezaplacení

Vydává: Český rozhlas

Unikátní projekt Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz mapuje, jak se rekordní inflace a další nepříznivé ekonomické ukazatele promítnou do rodinných rozpočtů. Ve kterých krajích nejvíce stoupají ceny energií? Které společenské skupiny nezvládají splácet hypotéku? A kdo radši prodá chatu nebo jinou nemovitost? Rozhovor Jana Pokorného se sociologem Danielem Prokopem nejen o ekonomických výzvách pro domácnosti v roce, který ovlivnila pandemie a válka na Ukrajině. 

Web

Před dvěma dny 16:17

Problémy v regionech? Politici se nechtějí věnovat věcem, které mají efekt za 12 let, říká Prokop

Během sobotní volby prezidenta jsme mohli sledovat, jak účast silně souvisela se sociální situací v regionech. A právě ty mají podle sociologa Daniela Prokopa relativně slabé zastoupení v centrální politice. Proč tomu tak je? „Nemají dostatek hlasů na to, aby ovlivnily centrální politiku ve prospěch regionů,“ říká. Podle sociologa také ne všichni politici z regionů mají zájem věc zlepšovat – řada z nich těží ze sociálního napětí a nemá na rozvoji regionu zájem.

Před týdnem 20:22

Jak zefektivnit české školství? Zavřít malé nekvalitní školy, radí sociolog Prokop

Jak by se dala zlepšit efektivita českého školství? A dá se v něm ušetřit? „Nabízí se reforma řízení školství i reforma samotného obsahu. Až třetina českých škol má jen 100 až 150 dětí. Proto by měly zaniknout malé nekvalitní školy se špatnými výsledky,“ navrhuje sociolog Daniel Prokop. „Problém také je, že má v Česku až 20 procent dětí odklad. V Evropě je to do 5 procent,“ dodává. Poslechněte si celý rozhovor.

Před 2 týdny 20:22

Reformy pomáhají spíš bohatším regionům. Méně danit nižší třídu zaměstnanců, navrhuje sociolog

Regionům i sociální soudržnosti v Česku by podle sociologa Daniela Prokopa ze společnosti PAQ Research pomohla změna daňového mixu. „Když se v Česku mění daně, nikdy se nezohledňuje dopad na regiony,“ připomíná. Nižší platy, které berou lidé spíše mimo velká města, jsou zdaněny víc. To odvádí z regionů kupní sílu. „Problémem je, že tam sice mají fabriku, ale ne silný sektor služeb. To nepodpoříte dotacemi, ale tím, že tam zůstanou peníze.“

Před 3 týdny 21:38

Matky mají nižší příjmy. Musíme to změnit a investovat do předškolní výchovy, vyzývá sociolog Prokop

Nejvyšší inflace od roku 1993. Její míra přitom ovlivňuje i řadu opatření v sociální oblasti. Vláda přitom chystá důchodovou reformu. Od ledna se mají důchody zvednout o 500 korun, jedná se o příspěvek za vychované dítě. „Maminky mají o 20 procent nižší příjmy, dlouhodobě bychom se měli snažit peníze investovat do předškolní výchovy a školek. Musíme dorovnat pay gap – rozdíly příjmů žen a mužů,“ myslí si sociolog Daniel Prokop.

4. leden 2023 23:20

I tento rok bude těžký. Pak bude záležet na tom, jak se podaří zkrotit ceny energií, říká sociolog

Nový rok přinesl řadu změn – cenové stropy na plyn a elektřinu, úpravu stropů u příspěvku na bydlení, změny některých parametrů, včetně takzvaných normativů. Došlo k valorizaci důchodů, zvýšily se přídavky na děti, zvýšilo se životní minimum. S tím souvisí i rozšíření okruhu domácností, které mají nárok na sociální podporu. Bude rok 2023 posledním „k nezaplacení“, nebo se musíme připravit na další úsporná léta? Tomáš Pancíř se i v novém roce ptá sociologa Daniela Prokopa.

21. prosinec 2022 19:58

Valorizace a příspěvky pomohly i těm, kteří je nepotřebovali, hodnotí sociolog Daniel Prokop

Nevyrovnanost v odvodech zaměstnanců, zdanění alkoholu nebo délka rodičovské. Otevření těchto témat považuje Daniel Prokop za přínosné. Které vládní opatření mělo podle něj největší smysl? A jak domácnosti ovlivnilo zdražení energií? „Data ukazují, že lidé se zatepleným domem doplatili na krizi méně,“ shrnuje Prokop. „Chudším rodinám by hodně pomohlo, kdyby jim byly odpuštěny platby ve školkách, za obědy, volnočasové činnosti,“ dodává. Poslechněte si celý rozhovor.

14. prosinec 2022 22:32

Chudobou může být v příštím roce ohroženo až 17 % domácností, varuje sociolog Prokop

Od začátku příštího roku budou v Česku platit nově zastropované ceny energií. Podle průzkumu společnosti PAQ Research pro projekt Česko 2022: Život k nezaplacení tento krok nejvíce zasáhne chudší polovinu rodin s dětmi, u kterých bude nárůst výdajů největší. Zároveň se také zvýší počet domácností, kterým měsíčně nezbydou žádné úspory. Jak se zastropování cen v hospodaření domácností projeví celkově? A jaké dopady bude mít zvýšení životního minima, o kterém dnes jedná vláda?

8. prosinec 2022 01:52

Zdražení energií po Novém roce opět zvýší náklady na bydlení. Napjatý rozpočet pocítí rodiny s dětmi

Po Novém roce začnou platit nové, zastropované ceny za energie. Domácnostem by proto opět měly vzrůst výdaje na bydlení, a to ze současných 29 % na 34 % měsíčně. Vyplývá to z analýzy společnosti PAQ Research pro projekt Česko 2022: Život k nezaplacení. Na koho to zdražení energií po Novém roce dopadne podle analýzy nejvíc?

7. prosinec 2022 23:25

S inflací přibývá duševních problémů. A stát na léčbu přispívá málo, varuje sociolog Prokop

Jak inflace a energetická krize dopadá na domácnosti? Za poslední rok výdaje za energie vzrostly v průměru o 2600 korun měsíčně, výdaje za jídlo o 600 korun měsíčně. „Pozitivní zprávou je, že u většiny seniorů pomohly valorizace důchodů zabránit nejhorším dopadům. Negativní, že opět sledujeme nárůst problémů v oblasti duševního zdraví,“ upozorňuje sociolog Daniel Prokop. Jak by s vyššími výdaji měl pomoci stát? A kdo má nárok na příspěvek na bydlení? Poslechněte si rozhovor.

2. prosinec 2022 01:43

Češi se snaží uskromnit, ukazuje průzkum. Víc než polovina jich topí na nižší teplotu

Podle dat agentury PAQ Research pro projekt Česko 2022: Život k nezaplacení přibylo Čechů, kteří doma topí na nižší teplotu. V lednu ji na termostatech snižovala asi třetina lidí, teď už jich je skoro 60 %.