14. duben 2022

Poslechněte si podcast: Medař Báchor: Včela nás spojuje s přírodou. Je to inteligentní zvířátko, které mě naučilo pokoře

Dáme se do včelaření a možná někoho také inspirujeme. Medař a včelař Evžen Báchor hovoří v naší radioporadně o všem potřebném k založení včelstva.

19:18

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Dnes 17:28

Martina Jandová má 6 tipů na malé i velké svačiny, které se vám ani v teplém počasí určitě nezkazí

Vyrážíte k vodě nebo se chystáte na delší výlet? Lámete si hlavu, co si s sebou zabalit na svačinu? Raději se nespoléhejte na to, že si venku něco koupíte. Většina stánků s občerstvením bohužel stále nenabízí úplně nutričně vyvážené jídlo. Často jsou v nabídce jen klobásy, langoše, párky v rohlíku, hranolky, chipsy, oříšky, točené pivo a limonády.

Včera 17:16

Majonézy, zmrzliny, špatně uchovávaná jídla i nedobře ugrilovaná drůbež nám mohou zkomplikovat léto

Děti se konečně dočkají, vyzvednou si vysvědčení a na dva měsíce zahodí aktovky i všechny učebnice. Budou si užívat léta, jenže i v létě nám mohou nabourat plány různá infekční onemocnění. Velkou skupinou letních potíží jsou různé střevní chřipky. Některé jsou otázkou jen několika dní, jiné jsou ale závažnější trvají déle.

Před dvěma dny 17:52

Překrmování psů může být v létě problém. V horku jim odlehčeme stravu a chraňme je před přehřátím

I naši čtyřnozí miláčci trpí při horkých letních dnech. Jaká je správná strava psů v takovém počasí a co je naopak nevhodné dávat jim do misky? Zdravotní rizika teplého počasí pro psy a kočky.

Před třemi dny 15:46

Rada finančního poradce: Všechny své náklady si sepište. A potom v těch zbytných položkách škrtejte

Jak šetřit peníze doma, ale také v bance či v nějakém peněžním ústavu? Lidé hodně řeší jak ušetřit hlavně po tom, co téměř vše zdražilo, snaží se šetřit i při běžném nakupování. Člověk dříve skládal jídlo do nákupního košíku takřka bez rozmyslu. Teď už se víc rozmýšlí.

Před týdnem 19:35

Vakcinolog Beran: Nejsou až tak rizikové země, jako spíše rizikoví lidé nedodržující žádná pravidla

Léto začalo, čas dovolených je před námi. Ovšem před cestami do exotických zemí bychom si měli zajistit i nutné očkování. Nejen o tom si povídáme s královéhradeckým epidemiologem a vakcinologem prof. MUDr. Jiřím Beranem.

Před týdnem 20:43

Cílem učení má být tvořivost. Vzdělávání je pochopení toho, jak funguji při úspěchu nebo neúspěchu

Vysvědčení se blíží, jaké asi bude? Také jste každý rok cítili mírné chvění jak to všechno snažení, někdy i nesnažení, dopadne? Nejsou někdy očekávání rodičů přehnaná a děti zavaleny strachem a nervozitou? Jak se smířit s neúspěchem a co to vlastně neúspěch nebo selhání je?

Před týdnem 17:20

Všichni, co se hrabou v zemi, mají daleko méně psychických chorob. Kontakt s půdou prostě dělá divy

Dnešní radioporadna je věnována půdě. Po půdě chodíme, někteří v ní pěstujeme na zahrádkách zeleninu, jiní ji zalévají betonem. Půda je ale přitom základem a předpokladem naší potravy. Živí nás.

Před týdnem 18:23

Oko je po mozku nejsložitější biologickou strukturou v těle. Ultrafialové záření může zrak poškodit

Přes 80 procent všech informací z okolního světa přijímáme přes naše oči a ztráta nebo poškození zrakových funkcí je pochopitelně značným narušením životního standardu. Tedy o náš zrak se musíme pečlivě starat a to zejména v létě.

Před 2 týdny 19:04

Projekt STROCZECH jako důležitá prevence i léčba mozkové mrtvice či odborně cévní mozkové příhody

Tématem radioporadny je cévní mozková příhoda. Chceme vám představit projekt Národní výzkumné sítě iktových center STROCZECH. Našimi hosty jsou PharmDr. Veronika Kunešová, Ph.D. a MUDr. Libor Šimůnek, vedoucí lékař iktového oddělení neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Před 2 týdny 20:38

Děti jako pozorovatelé a objevitelé. Správný psychomotorický vývoj od pasení hříbat k dosažení chůze

S fyzioterapeutkou Ditou Petrů z dětského denního Rehabilitačního stacionáře na Slezském Předměstí v Hradci Králové se zaměříme na psychomotorický vývoj dítěte. Existují tabulky, co by dítě v určitém věku už zhruba mělo umět, jenže každé dítě je pochopitelně jiné. Někdy to může rodiče nebo prarodiče lehce znervóznit.