Host Lucie Výborné
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: May vymýšlel i paralelní světy a fiktivní jazyky, někdo ho srovnává s Tolkienem, říká publicista

Když německý program nedávno ohlásil, že nemůže vysílat filmy o Vinnetouovi, rozproudila se nejen u nás bouřlivá debata o Karlu Mayovi. „Česko patří mezi zcela zásadní mayovská, vinnetouovská území. Překvapilo mě ale, jaké závěry z toho děláme,“ říká publicista a spisovatel Karel Jordán Deniš, autor knih Můj bratr Vinnetou nebo Muž zvaný Old Shatterhand. Proč byl Karel May označován za podvodníka a lháře? A vrátí se někdy dobrodružná literatura s příběhy o indiánech?

29:49

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Před dvěma dny 31:07

Papírové noviny přečtu od A do Z. Donutí mě to číst i obory, které nesleduju, říká Doktor Vševěd

V civilu je Jiří Martínek geograf, kartograf a vysokoškolský učitel, který pracuje také v Historickém ústavu Akademie věd. Širší veřejnosti je však známý jako Doktor Vševěd z televizní vědomostní soutěže Na lovu, kde udivuje diváky svými všeobecnými znalostmi. „Škola mě vždycky bavila,“ usmívá se. Dobrý učitel je podle něj zásadní. „Dokáže přitáhnout i odradit. Měl jsem v životě kliku i na tělocvikáře,“ usmívá se Jiří Martínek alias Doktor Vševěd.

Před třemi dny 29:56

Mám talent na jazyky, ale jsem lenivá, směje se Zuzana Kronerová. Kdy upřednostňuje češtinu?

Zuzana Kronerová o své rodině mluví jako o rodině požehnané talentem. Divadelní geny se projevují po generace. Herečka sama vyniká také pěvecky či jazykově. „Otec měl schopnost se domluvit bez toho, že by ovládal jazyk,“ vzpomíná s úsměvem. Oblíbená herečka se pravidelně účastní projektu Noc literatury, kde posluchačům předčítá. „Dělá mi to velkou radost. Literaturu miluju.“

Před čtyřmi dny 32:06

Teď máme 28 embryí a hledáme ověřenou proceduru, říká Rabas. Podaří se zachránit nosorožce bílého?

Když se řekne safari park ve Dvoře Králové, umí i laická veřejnost jedním dechem dodat nosorožec bílý severní. Teď už jsou z celé původní světové populace tohoto druhu na živu jenom dvě samice, obě jsou narozené v Zoo Dvůr Králové. „Nosorožcům dal na planetě prodloužený čas Josef Vágner. Kdyby je tehdy nedovezl, tak by dneska byli vyhubení,“ vyzdvihuje roli zakladatele královédvorské zoo její současný ředitel Přemysl Rabas.

Před pěti dny 31:16

Počet lidí s demencí se může za 30 let zdvojnásobit. Přijetí nemoci je zásadní, říká psycholožka

V České republice žije 156 tisíc lidí s demencí a do roku 2050 by se mohl tento počet zdvojnásobit. „Čím dříve je léčba indikovaná, tím lépe,“ vysvětluje psycholožka Eva Jarolímová z České alzheimerovské společnosti, proč je důležité nechat si otestovat paměť. V těchto dnech to mohou lidé udělat ve vestibulu budovy Českého rozhlasu na Vinohradské 12 v rámci Týdne paměti. Proč lidí s demencí přibývá? Jak ji poznat a co dělat potom? Poslechněte si celý rozhovor.

Před šesti dny 25:56

Emil byl fantasticky chytrej, naučil se šest řečí, vzpomíná přítel manželů Zátopkových Zdeněk Fator

Dlouholetý atletický trenér a funkcionář Sparty Praha Zdeněk Fator svůj život svázal se Spartou a byl přítelem Emila a Dany Zátopkových. Poprvé Emila Zátopka viděl běžet v roce 1946 nebo 1947 na Memoriálu Evžena Rosického. „Emil skončil třetí. Bouchly ve mně saze, utíkali jsme ze Strahova dolů a hráli jsme si na Zátopka,“ vzpomíná.

Před týdnem 32:38

Sporák, kamna nebo krb? „Otevřený krb je dnes už jen estetická záležitost,“ radí kamnář

Jan Vodenka jako venkovský kluk vždycky tíhnul k ohýnkům, také doma měli kamna, ve kterých se topilo. „Lidem říkám, že každá chalupa nebo dům má srdce a to jsou kamna. Jestliže kamna hučí a bliká přes to oheň, tak se člověk cítí dobře. Vytváří to pohodu. Člověk má k ohni vztah dvacet tisíc let nebo ještě déle,“ poznamenává kamnář Jan Vodenka. Které pojmy si veřejnost v tomto oboru plete? A věděli byste, k čemu sloužil na chalupě kamnovec?

Před týdnem 29:58

Michal Prokop: Když jsem začínal, byl jsem arogantní a namyšlený vyznavač R’n’B. Pop jsem neuznával

V hudební skupině Framus five, tehdy však ještě pod jiným názvem, hrál Michal Prokop nejdříve na kytaru, až roku 1967 se postavil za mikrofon. Je tomu již 55 let. „Na jevišti jsem šťastný. Myslím si, že to je moje role v životě,“ říká zpěvák a hudebník Michal Prokop. Jak vzpomíná na své začátky? Čeho se bál při comebacku? A proměnil se jeho pohled na pop?

Před týdnem 34:29

Brněnská bohéma 60. let. „Některé historky nelze do knihy dát,“ smějí se autoři knihy Bůh je z Brna

Vychází kniha o brněnské bohémě Bůh je z Brna. Rozhlasovému publicistovi Jiřímu Kamenovi v ní historky ze svého mládí vypráví televizní režisér Karel Fuksa. Jaký byl život umělců v Brně v 60. letech? A jsou historky pravdivé? „Od Franty Kocourka jsem se naučil, že není pravda a lež. Pochopil jsem, že pravda reálná není. Můžete k tomu něco přidat, ale nesmíte úplně lhát,“ vypráví Karel Fuksa. Jaké je jeho celoživotní přátelství s Arnoštem Goldflamem? Poslechněte si rozhovor.

Před týdnem 24:02

Olga Havlová se snažila pomoc nabízet tak, aby to nebyla charita, vypráví šéfka Výboru dobré vůle

Je litevského původu a po studiu práv se rozhodla pracovat v neziskovém sektoru, dnes je ředitelkou Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Monika Granja mluvila s Janem Pokorným nejenom o aktivitách nadace a Běhu dobré vůle, ale také o tom, jak žádá bohaté lidi o příspěvek. V čem se současná nadace snaží rozvíjet odkaz své zakladatelky Olgy Havlové?

Před 2 týdny 25:46

„Veterináři chtěli hříbě utratit.“ Jakub Ševčík zachraňuje koně díky podkovám z 3D tisku

Nechtěl se dívat, jak bude jeho hříbě kvůli zranění utraceno. Rozhodl se mu pomoci a díky podkově z 3D tisku koně zachránil. Původně finanční analytik Jakub Ševčík dnes vymýšlí a modeluje různé typy podkov, které pomáhají koním nejen s léčením, ale i na dostizích, a to i za hranicemi. Jakub Ševčík nepomáhá jen koním, ale i lidem. Jaký silný zážitek při pomoci zažil?