Zprávy ze Severu
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Mateřské centrum Klubíčko v Litvínově nabízí matkám na mateřské sdílené kanceláře

Mateřské centrum Klubíčko v Litvínově nově nabízí matkám na mateřské dovolené sdílenou kancelář. Mohou v ní za poplatek pracovat například na počítači, zatímco se o děti postarají zaměstnanci centra.

01:49

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Před dvěma dny 01:55

Stromů napadených kůrovcem je na Chomutovsku letos méně, než loni. Podobně jsou na tom Krušné hory

Méně stromů napadených kůrovcem evidují letos ve srovnání s loňskem lesníci Městských lesů Chomutov. Téměř o polovinu méně škůdcem napadených stromů spočítali v Krušných horách i Lesy České republiky.

Před dvěma dny 01:58

Poslanci se budou na mimořádné schůzi zabývat návrhem na zrušení povinné elektronické evidence tržeb

Podnikatelům možná ubyde povinnost elektronicky evidovat tržby. Sněmovna se 25. listopadu zabývá vládním návrhem na úplné zrušení EET. Přišla s ní vládní koalice, podle které představuje elektronická evidence tržeb především zátěž pro podnikatele. Proti je naopak opoziční hnutí ANO podle kterého EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla státu víc peněz.

Před dvěma dny 02:03

Ústecká zoo má nový plán rozvoje – představila ho zastupitelům města

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem chce změnit dosud nevhodné podmínky chovu některých druhů zvířat kritizovaných i Evropskou asociací zahrad a akvárií. Plánuje také zlepšit prostředí pro návštěvníky – ať už úpravou obou vchodů nebo rozšířením parkovišť.

Před dvěma dny 01:58

Ústecký kraj má mít příští rok historicky nejvyšší rozpočet

Ústecký kraj by měl v příštím roce hospodařit s historicky nejvyšším rozpočtem. Počítá s tím návrh hospodaření, který projednala krajská rada.

Před třemi dny 02:11

S přípravami letu na Mars pomáhají i čeští vědci, včetně odborníků z ústecké univerzity

Dvanáctičlenný tým českých odborníků je zapojený do mezinárodních příprav letu na Mars. Psychologové, sociologové i zdravotníci zkoumají, co můžou kosmonauti při dlouhém letu prožívat.

Před třemi dny 01:55

V bývalých kasárnách v Litoměřicích vzniklo chráněné bydlení pro lidi s mentálním postižením

Budova bývalé vrátnice kasáren Pod Radobýlem v Litoměřicích bude mít brzy nové nájemníky. Místo vojáků tam najde svůj domov 12 lidí s mentálním postižením. Během dvanáctihodinových směn na ně budou dohlížet pečovatelé, sociální pracovníci a terapeuti z litoměřické diakonie. V takzvaném chráněném bydlení se mají klienti naučit větší samostatnosti.

Před třemi dny 03:31

Mezi novými národními kulturními památkami jsou i zámek Jezeří a roudnický klášter

23. listopadu schválila vláda osm nových národních kulturních památek. Ty tvoří nejvýznamnější část kulturního bohatství Česka a vztahuje se na ně přísnější ochrana.

Před třemi dny 02:16

Města v Ústeckém kraji se připravují na nadcházející advent. Šetřit se ale příliš nechystají

V Ústeckém kraji se už většina měst a obcí chystá na nadcházející advent. Připravuje se vánoční osvětlení i stánky pro vánoční trhy. Specializované firmy také usazují stromy na náměstích. Rozsvítit by se měly během následujícího víkendu.

Před čtyřmi dny 02:02

Problematika vyloučených lokalit v Ústeckém kraji by se měla začít řešit systémově

Obchod s chudobou, udržení studentů na učilištích a středních školách i další problémy vyloučených lokalit chce ministerstvo práce a sociálních věcí řešit systémově. Zaměří se přitom na Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Jednotlivé problémy a jejich řešení mají zástupci ministerstva, krajů a zástupců obcí a měst projednávat pravidelně.

Před čtyřmi dny 02:00

Na Mostecku chybějí školní psychologové, děti se přitom stále častěji potýkají s úzkostmi a fobiemi

Na základních a středních školách chybějí školní psychologové. Například v Ústeckém kraji připadá podle údajů ministerstva školství na jednoho školního psychologa zhruba 1800 dětí. Konkrétně v Litvínově mají na necelé 4000 dětí ze základních a středních škol jen dva školní psychology.