- Podcasty
- Kdo umí, ten umí

Poslechněte si podcast: Matematiku se dokáže naučit každé dítě, které chce, říká provozovatelka doučovacího centra
Alice Pohanka je majitelkou doučovacích center 2+2 matematika v Pardubicích a v Hradci Králové. Ovšem neplatí u ní to, že by matematiku milovala. „Jako dítě jsem na prvním stupni základní školy měla z matematiky dokonce čtyřku a naši se rozhodli mě vyléčit tím, že mě zapsali do matematické třídy," vysvětluje dnes už s úsměvem Alice Pohanka a dodává, že to opravdu zabralo.
Kdo umí, ten umí
Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.
Do Svitav se vrátil ředitel tamního muzea za svými kořeny
Napsal řadu studií a knihy o vědě a technice, historii cukrovarnictví nebo ČKD. Působil na vedoucí pozici Národního technického muzea v Praze. A už tři roky je Hynek Stříteský ředitelem Muzea a galerie ve Svitavách.
Nezralé tropické ovoce může být toxické. Nejlepší je podle pěstitelky sebrané ze země
Elisabeth Kapitánova se věnuje pěstování tropického ovoce tři roky. S manželem se přestěhovala na Kanárské ostrovy, kde teď oba tráví čas na plantáži. Do Česka podle sezony dováží dračí ovoce, maracuju, mango, ananas, avokádo, karambolu, papáju a další plodiny.
Díky rokajlu vidí svět v barvách. Její šperky vyhledávají odvážné ženy
Věra Mohylová je uznávanou pardubickou šperkařkou. Své autorské výrobky ráda zdobí přírodními materiály, ale nejvíc jí učarovalo obyčejné sklo v podobě rokajlových korálků.
Všechno zlé je pro něco dobré, to v mojí kariéře platí doslova, říká Dagmar Pecková
Dagmar Pecková vyrostla v Medlešicích, absolvovala jeden ročník chrudimského gymnázia v matematicko-fyzikální třídě a dnes ráda háčkuje a vaří. To jsou samozřejmě ty méně podstatné informace z jejího života. Její hlavní náplní stále zůstává hudba. Stále koncertuje, začala hrát ale i činohru a už sedmým rokem pořádá v Chrudimi festival Zlatá Pecka.
Restaurátor Jiří Kmošek opravil starý hostinec, má v něm domov i dílnu
Kdysi to byl zájezdní hostinec U Zlatého řetězu a později Na Babce. Stál na kraji Litomyšle a kromě výčepu a tanečního sálu nabízel pokoje na přespání a maštale pro šedesát koní.
Důchod pro poníka i vítací psi. V Bělečku je zvířecí ráj
O Ranč Bělečko se manželé Holmanovi starají už přes 20 let. Chovají hlavně krávy a kozy, díky kterým ve své minimlékárně vyrábí mléčné produkty. Na farmě žijí také koně, poníci, prasata, slepice, psi a kočky. O každého z nich je přitom postaráno s láskou.
Na začátku kariéry se katapultoval z hořícího letadla. Trauma z toho ale vojenský pilot nemá
David Sochacký je taktický pilot Armády České republiky. Momentálně létá na českém bitevníku L-159. Jako pilot musí mít všeobecný technický přehled, na druhou stranu ale podle svých slov není konstruktér letadla. Musí mít povědomí o fyzice, aerodynamice, základy eletra nebo třeba meteorologie. „Úkolem taktického pilota je spíš syntéza a praktické použití těch věcí a vědomostí zároveň,” vysvětluje David Sochacký.
Zkusil to čtyřicetkrát, než to vyšlo. Student rozjel v Dašicích výrobu cideru
S výrobou cideru začínal Daniel Erben doma v kuchyni a využíval také jablka z vlastního sadu. Teď jeho jablečný nápoj z Dašic znají po celé zemi.
Na mateřské uvařila svou první marmeládu. Dnes je z ní vyhledávaná cukrářka
Otevřít si vlastní kavárnu a péct si tam vlastní dorty, to je sen mnoha žen. Monika Kořínková si však, na rozdíl od mnoha jiných, tento sen splnila. V Srnojedech si otevřela vlastní kavárnu.
Světlana z Pardubic zachraňuje životy na frontě, u Bachmutu to bylo nejhorší
Hranice překročila čtvrtý den po zahájení ruské invaze. Věděla, že Ukrajina bude vedle vojska potřebovat i zkušené zdravotníky, a tak opustila infekční oddělení Pardubické nemocnice a odjela na frontu. Tam dostala Světlana Spilka přezdívku Šamanka. Domů do Pardubic přijela na dovolenou po více než roce.