Vaříme s Habadějem
6. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Máte tolik cuket, že už nevíte, co s nimi? Vyzkoušejte cuketový guláš s klobásou a nebudete litovat

Dnes sáhneme po cuketě, protože se jí na našich zahrádkách opravdu hodně urodilo. Počátky jejího pěstování a zpracování sahají až do sedmi tisíc let před naším letopočtem.

22:01

Vaříme s Habadějem

Vydává: Český rozhlas

Každou sobotu dopoledne vaříme v přímém přenosu. A přejeme dobrou chuť!

Web

Před týdnem 19:16

Masové kuličky se zelím si určitě všichni zamilují. A vám se přitom budou vařit snadno i rychle

Kysané zelí sice spojujeme hlavně s uzeným a vepřovým masem, ale stejně dobře se dá kombinovat také s mletým masem. Kysané zelí můžeme připravovat na různé způsoby a jedná se o dostupnou, běžnou potravinu.

Před 2 týdny 19:07

Kachní prsa s brusinkovou omáčkou. Podzimní česká klasika v kuchyni dotažená téměř k dokonalosti

Pokud přemýšlíte, co svým blízkým připravit a jak je příjemně překvapit harmonií chutí, máme pro vás skvělou inspiraci - kachní prsa s brusinkovou omáčkou. Pokud zahraniční host požádá o tradiční českou specialitu a není-li vegetarián či dietář, většina našich kuchařů vsadí na pečenou kachnu. Zlaťoučká pečínka totiž jen málokdy zklame.

Před 3 týdny 22:06

Tvarohové knedlíky máme spojené s jahodami a začátkem léta. Ale skvělé jsou i s podzimními jablky

Česká kuchyně nabízí nejrůznější typy knedlíků, letní variantou jsou sladké knedlíky plněné nebo polévané ovocem. První psaný recept na ovocné knedlíky na českém území pochází ze 17. století. Tehdy se připravovaly smažením a byly plněné švestkami.

26. říjen 2022 23:51

Vepřová kotleta - oblíbené maso. Je spousta nápadů, co s ní. Zkuste ji zapéct v alobalu se žampióny

Vepřové maso patří v zemích českých i moravských k tomu nejoblíbenějšímu. Na rovinu si musíme přiznat, že ale nepatří k těm nejzdravějším. Pokud ale zvolíte libovější varianty, není třeba mít výčitky. Právě kotleta je hned po panence považovaná za nejkvalitnější část.

19. říjen 2022 17:12

Losos s koprovým přelivem, Zajímavá kombinace barev a chutí, pozoruhodné ryby a voňavé rostliny

Losos patří mezi nejdostupnější ryby na našem trhu. V kuchyni se dají využít téměř všechny jeho části. Losos sice patří mezi tučnější ryby, ovšem o příznivém vlivu lososa a celkově ryb na naše zdraví není třeba žádných dalších a delších debat.

12. říjen 2022 19:29

Polévka z červené čočky je skvělá do podzimních dnů a plískanic. Zahřeje a dodá potřebnou energii

Dnes si připravíme tzv. „obědovou polévku". Tak většinou doma říkáme hustým polévkám, které směle s kouskem pečiva nahradí vydatný oběd. Mezi nejoblíbenější patří například gulášová, fazolová, dýňová, rajčatová a třeba i čočková.

5. říjen 2022 19:51

Pikantní vepřová játra. Připravte si báječné jídlo, které kombinuje nezaměnitelné a ostřejší chutě

Ať už použijete k vaření vepřová, telecí či drůbeží játra, vždy z nich dokážete připravit skutečnou lahůdku. A všichni strávníci to ocení.

28. září 2022 24:06

Drůbeží maso jinak. Udělejte si netradiční kuřecí placičky s bramborovou kaší, nejen děti si smslnou

S trochou nadsázky by se dalo říct, že kuře je takový novodobý králík. Poté, co se snížil počet drobných chovatelů králíků, získalo kuře v českých domácnostech podobnou pozici díky snadné úpravě, cenové dostupnosti a lahodné chuti. Kdo by neměl rád jemné, křehké a lehce stravitelné kuřecí maso?

21. září 2022 19:15

Houbové žně! Maso chudých, to jsou prý houby. Připravte si skvělé taštičky plněné svými úlovky

Počasí posledních dnů udělalo radost houbařům - na většině míst Královéhradeckého kraje zapršelo a probudil se tak znovu typický podzimní růst hub. A vášniví houbaři nosí z lesů košíky plné krásných úlovků.

14. září 2022 25:40

Rybí ragú po staročesku. Skvělý pokrm s hustou zeleninovou omáčkou na kterém si smlsnou všichni

Treska má delikátní chuť sama o sobě, není nutné ji příliš kořenit. Stačí zakápnout citrónovou šťávou, osolit a posypat sekanou bazalkou. Dobře přijímá i marinády. Výtečná je pečená. Tak zkuste náš recept rybí ragú po staročesku s hustou zeleninovou omáčkou.