Zvídavec Evy Sinkovičové
23. září 2022

Poslechněte si podcast: Máte na uchu záhadnou dírku? Pokud ano, patříte k jednomu procentu populace

Preauricular sinus je zvláštní dutinka na uchu. U afrických národů se vyskytuje častěji než u ostatních. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

02:29

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Před dvěma dny 03:33

Rozeznáte srnku, jelena, laň a koloucha? Poradíme, jak na to

Ke komu patří laň a kolouch? Je větší srnec nebo jelen? Kdo má větší parohy? Které zvěři říkají myslivci vysoká? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před třemi dny 02:22

Který pták je nejmenší na světě? Jeho vejce jsou menší než zrnko kávy

Kalypta nejmenší denně navštíví až 1500 květů kvůli nektaru a váží necelé dva gramy. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před čtyřmi dny 03:22

Který pták je největší na světě?

ejvětší pták na světě rychle běhá, zobe kamínky, po vycvičení by byl skvělým hlídačem, ale neumí létat. Víte, o koho jde? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před pěti dny 03:47

Hatérie je živoucí fosilie. Proč má tři oči?

Hatérie novozélandská vypadá jako obyčejná ještěrka. Tento prastarý živočich ale žije až sto let, má třetí oko a zvláštní jsou i jeho zuby. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před šesti dny 03:42

Kolik vyhozeného jídla ročně připadá na jednoho Evropana?

Jak bojovat s plýtváním jídla? Kolik lidí by se najedlo, kdyby se všechny vyhozené potraviny zachránily? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 04:11

Co je to vlastně IQ?

Kdy se začalo měřit IQ? Co je to mentální retardace? Pod jaký vědní obor spadají IQ testy?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:17

Jaký je rozdíl mezi zajícem a králíkem? Kdo z nich má delší zadní nohy a nepohrdne masem?

Uměli byste bez zaváhání poznat králíka od zajíce? Prozradíme, jak se liší vzhledově i chováním. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:38

Člověk by na Slunci vážil 28krát víc než na Zemi. Jaké teplo tam panuje a může zhasnout?

Bez téhle zářivé hvězdy bychom neexistovali. Z čeho se skládá a jak velké je Slunce? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:02

Inkoust se dá vyrobit i z houby. Kdo používal ke psaní hnojník?

Hnojník inkoustový roste od dubna do listopadu a i když si z něj smaženici neuděláte, je velice zjímavý. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:42

Jediná hornina, která plave na hladině. Co je to pemza a k čemu se používá?

Pemza je hodně zvláštní hornina. Je plná dírek a lidé pro ni našli spoustu využití. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.