- Podcasty
- 2 x 2
Poslechněte si podcast: Martin Wichterle, továrník, do jehož říše patří Wikow Industry i sklárny Bomma a Rückl
Martin Wikow je továrník a rád to přiznává. Do jeho říše patří velké strojírenské srdce Wikov Industry se sedmi firmami a výrobou převodovek a ozubených kol pro tramvaje, lokomotivy, větrné elektrárny nebo lodě. A taky křehká krása, tedy sklárny Bomma a Rückl, které jsou reklamou na moderní český design a sklářství. Kromě toho Wichterle staví rybníky. Jak jeho firmy prošly koronavirovou krizí a proč vyzývá k druhé transformaci ekonomiky? Ptá se Petr Šimůnek.
2 x 2
Petr Šimůnek, šéfredaktor časopisu Forbes, se ptá českých podnikatelů na jejich úspěchy i pády.
Úspěch kvalitních pamlsků v rukou nastupující podnikatelské generace
Dvojice mladých českých podnikatelů dokázala uspět v byznyse se sladkostmi. Majitel Grizly.cz Dominik Píchal a majitel čokoládovny Janek Václav Durďák dostali pozvání do pořadu 2x2 Petra Šimůnka.
Pocit svobody je pro mě důležitější než miliardy dolarů, říká zakladatel Y Soft Muchna
Úspěšné české technologické firmy investují své zisky nejen do vlastního růstu, ale i do společensky prospěšných firem. I proto dostali jejich zakladatelé Václav Muchna majitel startupu Soft Y a Jan Bárta z Pale Fire Capital pozvání do 2x2 s Petrem Šimůnkem.
Za to, jak podnik funguje, může vždy jeho vlastník, říká zakladatel globální firmy Linet Frolík
Linet a Jablotron jsou v Česku synonymem pro úspěšné a férové společnosti. Jejich zakladatelé Zbyněk Frolík a Dalibor Dědek v 2 x 2 s Petrem Šimůnkem popsali recept na úspěch.
Jakou cestou kráčí český byznys? Poslechněte si rozhovory s „malým Baťou“ a podnikatelem Wichterlem
Václavu Staňkovi je třiadvacet let a jeho Vaskám šest. Obuvnickou firmu založil v osmnácti, trochu z rebelie proti vlastnímu otci, který také vyráběl boty, ale jinak. Vasky jsou ze Zlína, i proto se Staňkovi přezdívá „malý Baťa“. Jeho firma roste o stovky procent ročně a podniká už nejenom s botami, ale taky s nábytkem a batohy. Splní cíle, který sám sobě stanovil? Jak se mu jako mladému podnikateli funguje v prostředí manažerů o generaci až dvě starších? Ptá se Petr Šimůnek.
Reknihy a druhý život pro knížky
Posílá knihy dál. Jmenuje se Tadeáš Kula a založil čtenářskou platformu Reknihy. Přečtené knihy, které jejich majitelé už nechtějí nechat ležet v knihovně, tak mají šanci najít nového čtenáře. Člena výběru magazínu Forbes třicet pod třicet se ptá Petr Šimůnek.
Zdražování energií a krize ekonomiky s výrobcem automobilů Juříčkem
Hostem Petra Šimůnka je majitel a šéf společnosti Brano Group Pavel Juříček. Největší ryze český výrobce automobilů prozradí, jak prožívá současnou krizi a jak se vyrovnává se zdražováním energií. A jak proběhne předávání společnosti mladší generaci?
Aplikace Nepanikař pomáhá s řešením duševních chorob, přerostla až do neziskovky, říká zakladatelka
„Nepanikař původně začalo jako mobilní aplikace, dnes jsme už neziskovou organizací, která má pro klienty služeb víc,“ popisuje Veronika Kamenská v pořadu 2x2. „Byla přeložena do deseti jazyků a obsahuje rady, jak si pomoci s desítkou nejčastějších duševních onemocnění – od depresí po sebepoškozování,“ dodává.
Měli bychom stále vystupovat ze své komfortní zóny, říká zakladatelka Zásilkovny Kijonková
Pandemie koronaviru nebývale nahrála růstu české e-commerce, inflace a znovuotevření kamenných prodejen ale nákupy přes internet znovu trochu utlumila. Petr Šimůnek se zeptá Simony Kijonkové, zakladatelky logisticko-technologického holdingu Packeta, pod který patří česká Zásilkovna.
Věra Jourová: Maďarský premiér Orbán se nejeví jako spolehlivý týmový hráč
Byznys v Evropě očima nejvlivnější ženy Česka, tedy místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové. Prozradí, jak současná krize mění fungování Evropské unie a jestli už má jasno o své případné kandidatuře na českou prezidentku, ptá se Petr Šimůnek.
Po inflaci přijde recese. Vyhraje ten, kdo bude zaměstnávat málo lidí, věří Fabičovic z firmy Alca
František Fabičovic vybudoval spolu se svou manželkou firmu Alca, která dodává nejen sanitární výrobky. Podnikali i na Východě. „Ještě 18. února jsem si odlétali z Moskvy, z výstavy jsme si nesli spousty zakázek. A pak se to 24. února pokazilo, všechno se přetrhlo. Zrušili jsme sklady v Petrohradu i Samaře, zůstali jsme jen v Moskvě, kde se ještě něco doprovádá. Ale Rusko a Ukrajina, to všechno se přetrhlo. Bělorusko to samé,“ popisuje podnikatel.