- Podcasty
- Interview Plus

Poslechněte si podcast: Mašíni jsou uznanými odbojáři a takovým máme projevovat úctu, apeluje Vadas na jejich vyznamenání
Pro část společnosti byli bratři Mašínové hrdinové, pro druhou část vrazi a pro mnoho lidí ani jedno, ani druhé, protože podle nich vůbec není správné vyslovovat takto kategorické soudy. „Společnost určitě je rozdělená, ale je otázka, jestli rozděluje ten příběh nebo jeho interpretace,“ říká filmový dokumentarista Martin Vadas.
Interview Plus
Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.
Peněz je ve školství i zdravotnictví dost, problémem je decentralizace, míní ekonom Mertlík
Česko má za sebou největší stávku odborů za posledních 30 let. Podle ekonoma Pavla Mertlíka ale ve skutečnosti proběhly dvě stávky, kdy Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) využila podstatně mohutnějšího protestu učitelů, kteří měli konkrétní a jinak zacílené požadavky. „Obsahu té stávky rozumím, ale nemyslím si, že existuje jednoduché řešení problémů českého školství,“ uvádí v Interview Plus.
Rukojmí jsou pro únosce komodita. Hamás si chce výměnami zlepšit reputaci, říká expert
Izrael a teroristické hnutí Hamás pokračují ve výměně unesených rukojmí za odsouzené palestinské vězně – za každou jednu osobu unesenou do Gazy putují na svobodu tři Palestinci. „Izrael je v nevýhodné pozici, protože si v minulosti vytvořil precedent na masivní ústupky v situacích, kdy jsou zadržováni jeho občané,“ upozorňuje odborník na terorismus a vyjednávání s únosci Adam Dolnik.
Argumenty proti euru jsou iracionální a emotivní, tvrdí ministr pro evropské záležitosti Dvořák
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) si myslí, že přijetí eura není pro Česko prioritou a není prý nutné stanovovat datum pro vstup do eurozóny ani v případě, že začneme plnit Maastrichtská kritéria. Proti tomu se ale ozvali i někteří členové vlády: „Česko teď má hodně starostí, ale myslím, že některé z nich by se podařilo rychleji a líp řešit přijetím eura,“ namítá ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
Fico by rád napodobil Orbána. Jeho cílem je koncentrovat moc, upozorňuje politolog Mesežnikov
Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že přerušuje veškerou komunikaci s několika médii. Jejich novináři jej obviňují z toho, že nechce odpovídat na kritické otázky. „Je to součást nového přístupu Roberta Fica k vládnutí, které se vyznačuje politickým revanšismem a zasahuje základy demokratického zřízení,“ soudí slovenský politolog Grigorij Mesežnikov.
Šok, radost i deprese. Psychický stav zajatců prochází po propuštění různými fázemi, míní psycholog
Hamás by měl v pátek začít propouštět rukojmí unesené při teroristickém útoku na Izrael 7. října. Pro rukojmí i přeživší bude nastalá situace psychicky náročná. „Je tam mnoho neznámých. Nevíme, v jaké situaci jsou zadržováni, v jakém jsou ti lidé stavu. Je to obrovská zátěž na psychiku,“ říká psycholog se zaměřením na krizová řízení a mimořádné události Štěpán Vymětal.
Argentinci zažili krach a milují bizár. Proto mají prezidenta, který se radí se psy, míní novinářka
Argentinci si v prezidentských volbách zvolili kandidáta, který se vymyká veškerým obvyklým standardům. Excentrický libertarián Javier Milei mimo jiné slíbil, že vyhodí do povětří centrální banku a v kampani vystupoval s motorovou pilou coby symbolem, jak drastické budou jeho škrty. „Stát přirovnává k pedofilovi a občany k dětem připoutaným pouty k plotu a natřené lubrikantem. Je opravdu velmi barvitý,“ doplňuje spisovatelka a novinářka Markéta Pilátová.
Zmrazení ruského majetku je z naší strany aktem sebeobrany, zdůrazňuje ministr Lipavský
Rusko nesmí nakládat s majetkem, který má v Česku. Zařazení ruské státní agentury spravující nemovitosti na sankční seznam podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) povede k tomu, že peníze z pronájmu nebudou Rusové moci využívat k vraždění na Ukrajině. Nejobtížnější prý bylo najít správnou právní cestu, aby sankce nezrušil soud: „Ta práce není jednoduchá i proto, že je to nová problematika. Neexistují precedenty, podle kterých bychom mohli postupovat,“ vysvětluje.
Důchodci mají mít zajímavý životní standard, ale bez třetího pilíře to nepůjde, vysvětluje poslanec
Dnešní čtyřicátníci by měli jít do důchodu později, ale se zaručenou minimální výší penze od státu. Takový je plán Ministerstva práce a sociálních věcí ČR na reformu důchodového systému. „Je to velmi důležitá část refomy, ale není celá. Protože bez změn třetího pilíře to nestačí,“ upřesňuje poslanec Viktor Vojtko (STAN).
Garton Ash: Politici jsou odtržení od reality. K obnovení důvěry musejí začít řešit problémy lidí
Po sametové revoluci byla střední Evropa plná optimismu a nadějí. 34 let poté má mnoho lidí obavy z budoucnosti, na současnost nahlíží kriticky a na dobu před rokem 1989 vzpomínají jako na staré dobré časy. „Lidská nátura je, že více toužíte po tom, co nemáte. Dobře to shrnul polský exprezident Lech Wałęsa: ‚Před rokem 1989 měli lidé jistoty a chtěli svobodu. Teď mají svobodu a chtějí jistoty.‘ Jistota a stabilita, to lidem chybí,“ míní britský historik Timothy Garton Ash.
Dorazín: Západ je nervózní z pomalého postupu Ukrajiny, ale neposkytl zbraně, které by ho urychlily
Zatímco se svět soustředí na dění v Pásmu Gazy a boj Izraele proti radikalistům z Hamásu, boje pokračují i na Ukrajině. Ukrajinským vojákům se podařilo proniknout na levý břeh Dněpru, což potvrzují i zprávy z ruské strany: ukrajinské vojáky se tam prý podařilo zablokovat. „Je to úhel pohledu. Možná tam jsou zablokovaní, možná ne. Každopádně je to nesmírně zajímavý vývoj, Ukrajincům se podařilo překonat překážku, kterou představuje Dněpr,“ konstatuje zpravodaj Martin Dorazín.