- Podcasty
- Osobnost Plus

Poslechněte si podcast: Ryšavý: V Rusku se objevuje mínění, že pro doplňování vojska vytěžuje zejména neruské národnosti
„Do Jakutska jsem se nedávno vydal proto, že si pořád myslím, že tam ještě jednou něco natočím, i když teď jsem tam přímo nepracoval. Druhý a víc osobní důvod je ten, že tam mám spoustu kamarádů, opravdu blízkých lidí, které jsem si zvykl za posledních 20 let vídat a navštěvovat. A doopravdy jsem se lekl, že by se eventuálně v důsledku válečných událostí mohla spustit nová železná opona,“ říká Martin Ryšavý, spisovatel a dokumentarista.
Osobnost Plus
Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.
Amerika už není jednou společností. Je totiž rozklížená kulturně, říká amerikanista Anýž
Nebýt Spojených států, kdoví, jak by válka na Ukrajině teď vypadala. „Pro Američany je to zvláštní téma: pro běžného občana, který nežije zahraniční politikou a který svou zemi vnímá jako samostatný kontinent chráněný dvěma oceány, je to boj ve vzdáleném zámoří. Je to pro ně boj proti Rusku, které už jednou porazili a tuto kapitolu měli odškrtnutou jako hotovou,“ vysvětluje publicita a amerikanista Daniel Anýž. V USA dlouho žil, profesně ji sleduje léta.
Politolog Jelínek: Neměli bychom nejvyššího ústavního politika zmačkat a hodit do koše
Současná 50tisícová renta pro exprezidenty je nedůstojná, domnívá se politolog Lukáš Jelínek, který pracoval i jako konzultant politiků v sociální demokracii. „Je pravda, že současná doba tomu úplně nesvědčí – když všichni volají po šetření, úsporách a po tom, aby se úspory, konsolidační balíčky a reformy dotkly všech. Na druhou stranu to je velká ostuda České republiky, protože se už prakticky dvě desítky let renta nezměnila,“ říká v pořadu Osobnost Plus.
Reportér Novák: Říká se, že protiofenzivu Zelenskyj dopředu neoznámí, spíš počká na první výsledky
„Když procházíte městečkem Orichiv v Záporožské oblasti, vidíte zničené, rozstřílené domy a občas vedle chodníku vykoukne roura, utěsněna pěnou a celé je to nějak zakryto – to je znamení, že ve sklepě pod domem žijí lidé. V budovách nad zemí v podstatě nežije už nikdo. Protože tam byla ruská dělostřelecká palba měsíce nesmírně intenzivní – a je stále,“ popisuje reportér serveru Aktuálně.cz Martin Novák. Jen před pár dny přijel z Ukrajiny a Orichiv viděl na vlastní oči.
Konec zadluženého blahobytu v Unii se blíží, začne sčítání ztrát, varuje bývalý politik Havlík
Bývalý politik a spoluzakladatel ODS Petr Havlík varuje před pyšnou dotační velmocí Evropou. „My si totiž málo uvědomujeme – a všichni jsme Evropani –, že ztrácíme tempo v konfrontaci s ostatním světem. A on na nás nepočká a nebude vůči nám nějak extra vstřícný. My stále žijeme v sevření iluze, že jsme výspou civilizace – tím myslím tu pýchu. A že určujeme nějaké trendy, ale to už dávno není pravda a teď se to jen obnažuje,“ říká v Osobnosti Plus.
Naše společnost je rozpolcená a vystresovaná, myslí si egyptolog Bárta
„Poslední dobou jsem pod vlivem různých čísel a například je skvělé, že náš hrubý domácí produkt od roku 1989 vyrostl asi sedminásobně. Reálně to bude méně, ale je to bezvadné. V živé paměti a obrovské úctě mám i profesora Josefa Kouteckého, který když začínal léčit rakovinu dětí, umíralo jich devět z deseti. Dnes je to jedno z deseti, což je stále tragédie, ale statisticky je to fantastické číslo,“ vypočítává egyptolog Miroslav Bárta úspěchy v naší zemi.
Běžní Rusové vědí, že nic nezmění. Proto má Putin 80procentní podporu, říká spisovatel Jandourek
„Knižní trh a zvlášť beletrie nebyly za celou dobu vlády Vladimira Putina vyloženým cílem ideologického tlaku a potírání. Protože spisovatele nepovažovali za významné, tedy že by měli vliv. Ovládli totiž všechny televizní stanice a naprostá většina Rusů nebude brouzdat po knihkupectvích v Petěrburgu a hledat knihy George Orwella, Vladimira Sorokina nebo nevím koho,“ vysvětluje Jan Jandourek, spisovatel, starokatolický kněz a editor internetového deníku Forum24.cz.
Vláda je v informační válce s Ruskem, ale noviny nechá kopat do kopce, myslí si šéfredaktor Čásenský
Podle vládního konsolidačního balíčku by denní tisk měl přejít do 21procentního pásma DPH. „Jsem přesvědčený, že je to hloupost,“ komentuje šéfredaktor časopisu Reportér Robert Čásenský, který dřív býval šéfem redaktorů MF DNES. „Takto vysoká sazba DPH na denní tisk není nikde v Evropě, budeme výjimeční,“ říká.
Drábová: Průšvih v Záporožské jaderné elektrárně visí na vlásku. A bude dál, dokud Rusové nevypadnou
„Radiační situace na Ukrajině zůstává normální,“ píše na závěr všech svých tweetů o Ukrajině jaderná fyzička Dana Drábová, která je už 23 let předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Teď z mých informačních zdrojů vyskočila zpráva, že ostřelování v oblasti zase vedlo k tomu, že Rusové odstřihli Záporožskou jadernou elektrárnu od externích zdrojů proudu. Je to už posedmé za ten víc než rok.“
Psychiatr Horáček: Abychom ochránili demokracii, potřebujeme zvyšovat svou odolnost vůči nejistotě
Jednou z příčin rychlého šíření dezinformací mezi lidmi je pocit nejistoty, který vede k rigidnímu myšlení. „Člověk s rigidním myšlením je velmi citlivý na to, aby uvěřil dezinformaci a případně ji dál rozvinul do konspirační teorie,“ říká neurobiolog a psychiatr Jiří Horáček. Dá se trénovat odolnost proti nejistotě? A je současnost méně jistá než socialismus?