Momenty
6. leden 2022

Poslechněte si podcast: Marie Málková: Když nejde o život, tak je v každé i zdánlivě neřešitelné situaci šance obstát

Herečka Marie Málková vypráví o tom, jak se rodila její láska k divadlu, o éře absurdního dramatu Jana Grossmana v Divadle Na Zábradlí a zamýšlí se nad tím, co pro ni znamená pravdivost v herectví.

12:30

Momenty

Vydává: Český rozhlas

Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi českého kulturního života přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co má v životě smysl, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje. Podcast Českého rozhlasu Vltava vysíláme v odpolední Mozaice.

Web

Včera 11:02

Geniální umělec vidí daleko víc než politik, říká Jan Kačer v podcastu Momenty

Režisér a herec se zamýšlí nad tím, co lidem může dát divadlo, že se toužil stát lékařem a proč je důležité mít každý den odvahu.

14. duben 2022 12:54

Richard Novák: V umění se dokonalosti nedosahuje

Co odlišuje dobrého zpěváka od umělce, z jehož výkonu běhá mráz po zádech? A jak to, že ještě v devadesáti letech tento operní pěvec vystupuje na koncertních podiích?

13. duben 2022 12:00

Dana Němcová: Bojím se stádnosti

Psycholožka a bývalá disidentka se zamýšlí nad tím, co ji v současné společnosti znepokojuje, v čem vnímá mladé lidi jako naději, i nad tím, že změna je vždycky šance.

12. duben 2022 10:33

Karel Schwarzenberg: Nedělat si iluze

Kancléř prezidenta Havla a bývalý ministr zahraničních věcí vypráví o svém dětství v Čimelicích a na Orlíku, lásce ke koním i odchodu do exilu. Proč je dobré zažít nepřízeň osudu? A kolik „odstínů šedi“ má lidská povaha?

11. duben 2022 11:32

Eva Kantůrková: Řešení se vždycky najde

Spisovatelka a scénáristka vypráví o dětství prožitém v různých prostředích. Zamýšlí se nad tím, proč zlý člověk ubližuje víc sobě než svému okolí. A co to znamená, když zasáhne hlas shůry?

8. duben 2022 12:52

Některé chyby dělám doživotně, jsem mnohomluvný recidivista, přiznává Milan Uhde v podcastu Momenty

Český spisovatel, scenárista a bývalý politik vypráví o tom, proč se z něj nestal básník, i o své zálibě ve škrtání. A čím ho oslovuje příběh Jiráskova Temna?

14. leden 2022 12:14

Jiří Suchý: Vždycky jsem chtěl být dva

Herec, divadelník, zpěvák a grafik Jiří Suchý, osobnost mnoha talentů a profesí, s laskavým humorem vypráví o své životní cestě, o tom, jak si (ne)představuje Boha, proč necítí zášť k lidem, kteří mu ublížili, i o tom, proč stojí za to jít za svým snem.

13. leden 2022 12:51

Marie Drahokoupilová: Nikdy mi nešlo o to, abych hrála hlavní roli

Herečka Marie Drahokoupilová vzpomíná na své herecké začátky, ročník na DAMU i setkání s Gérárdem Philippem, mluví o tom, jaký vliv mají na člověka lidé, s kterými se stýká a o tom, jak důležitá je v životě láska.

12. leden 2022 11:50

Kurt Gebauer: Radost je podstatná záležitost, abychom přežili

Kurt Gebauer mluví o uměleckém separé na balkoně i o své metodě, jak malbu nepokazit. Rozpovídal se i o tom, na co si musíme „dávat bacha“, a jaké reakce u kolemjdoucích vyvolává obří Housenka raného kapitalismu v pražských Dejvicích.

11. leden 2022 10:34

Miloslav Nevrlý: Lidstvo strká hlavu do chomoutu dobrovolně

Autor kultovních knih Kniha o Jizerských horách, Chvály Zadní země nebo Karpatské hry vypráví o své lásce k ptákům a výpravách po slovenských a rumunských horách, vzpomíná na místa a okamžiky, kdy se člověk stává součástí vesmíru. Mluví také o tom, jak je důležité vést mladé lidi k samostatnosti.