Live rozhovory
Epizoda 16219. květen 2022

Poslechněte si podcast: Marek Šulc o dalším programu veletrh o budoucnosti klasické hudby Classical:NEXT v Hannoveru 2022

Od 17. do 20.5.2022 probíhá v Hannoveru další ročník veletrhu, na němž si své zkušenosti vyměňují výkonní umělci, ale i manažeři, pořadatelé a promotéři klasické hudby z celého světa.

05:37

Live rozhovory

Vydává: Classic Praha

Rozhovory o aktuálním dění v kultuře, nových premiérách, chystaných koncertech, vycházejících nahrávkách. Vše, co vám možná uniklo v live vysílání Classic Praha.

Web

Epizoda 265Včera 07:39

Manažer Tanečního centra Praha - konzervatoře, gymnázia Antonín Schneider zve na dala Domu tanečního umění 5.2.2023 ve Vinohradském divadle

Dům tanečního umění v pražském Braníku je unikátem svého druhu. Památkově chráněná budova Branického pivovaru z konce 19. století, která byla velmi citlivě revitalizována a rekonstruována, poskytuje už rok a půl kvalitní zázemí pro taneční vzdělávání i kontinuální činnost profesionálních nezávislých souborů. První únorovou neděli se na prknech Divadla na Vinohradech poprvé představí všichni rezidenti Domu tanečního umění. 5.února od 18 hodin zatančí to nejlepší z repertoáru a přiblíží tak divákům, jak vypadá cesta tanečníka od prvních krůčků přes studium konzervatoře až po profesionální taneční kariéru. Na jevišti zatančí nejen zkušení členové profesionálního souboru Pražský komorní balet, členové obou souborů konzervatoře Taneční centrum Praha – Balet Praha Junior a Baby Balet Praha (složených z nejlepších studentů) ale i studenti všech ročníků konzervatoře a nebudou chybět ani nejmladší adepti tanečního žánru z taneční přípravky Terpsichore.

Epizoda 264Před třemi dny 04:52

Dramaturg festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěch Střítezský představuje program letošního ročníku

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl. Jako téma si dramaturgie zvolila Belle Époque, tedy „krásnou dobu – krásné časy“, jak se označuje období přelomu 19. a 20. století. Nebývalý pokrok vědy a techniky tehdy umožnil rozvoj všech lidských činností a bohatě se propsal i do umění.

Epizoda 263Před týdnem 11:25

Dirigent Jakub Hrůša hovoří o svém ocenění v International Classical Music Award v kategorii Symfonická hudba

Dirigent Jakub Hrůša je absolutním vítězem cen International Dirigent Jakub Hrůša je absolutním vítězem cen International Classical Music Award v kategorii Symfonická hudbaClassical Music Award v kategorii Symfonická hudba. Prestižní ocenění v oblasti klasické hudby si světově úspěšný český dirigent odnáší po minulém ročníku už podruhé v řadě. Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vybrali nahrávku Jakuba Hrůši, kterou pořídil s Bamberskými symfoniky u společnosti Deutsche Grammophon, jako nejlepší v kategorii Symfonická hudba. V nejužším finále se nahrávka hudby Hanse Rotta, Gustava Mahlera a Antona Brucknera, ocitla v konkurenci dalších dvou nominovaných nahrávek: Filharmonie Oslo a jejího Sibelia také České filharmonie se Semjonem Byčkovem s Pátou Mahlerovou symfonií. Oceněné CD obsahuje Symfonii č. 1 E dur Hanse Rotta, Mahlerovu skladbu zvanou "Blumine", která původně sloužila v jeho Symfonii č. 1 D dur jako druhá věta, a Brucknerovo Symfonické preludium.

Epizoda 2621. leden 2023 09:13

Co nás čeká v oblasti kultury 2023? Náhled kulturních událostí příštího roku připravila Zuzana Filípková

Slavní hosté, velké festivaly, nové premiéry i chystané výstavy. Co připravují kulturní instituce pro rok 2023?

Epizoda 2611. leden 2023 09:03

Ročenka 2022 - souhrn kulturních událostí uplynulého roku očima redaktorky Zuzany Filípkové

Andrea Bocelli v Praze, slavní hosté na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl i Dvořákova Praha, zajímavé divadelní premiéry a výstavy. Co vše se událo v kultuře v uplynulém roce 2022.

Epizoda 25927. prosinec 2022 36:26

Jaké bude Národní divadlo pod vedením nových uměleckých ředitelů činohry Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky?

Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka nastoupili do funkce šéfů činohry Národního divadla v září 2022 a budou zde působit následujících šest let. Jaké jsou jejich vize a plány? Velký rozhovor připravila Zuzana Filípková, která si s nimi povídala o jejich vizích, myšlenkách i celospolečenských problémech.

Epizoda 26023. prosinec 2022 06:24

Vítěz soutěže Virtuosos V4+ Roman Červinka ve vysílání rádia Classic Praha

Šestnáctiletý houslista Roman Červinka se v mezinárodní soutěži stal vítězem za Českou republiku minulý pátek, 16.12. Hostem na telefonu v dopoledním vysílání rádia Classic Praha byl den před Štědrým dnem, 23.12. Oblíbená soutěž mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4 +, které se účastní mladí hudebníci ze zemí Visegrádské čtyřky (a letos i Slovinska), zná své vítěze. Ve finále 16.12. vybrala odborná porota vítěze z každého státu a udělila speciální ceny výjimečným talentům. Vítězové získali peněžní odměnu ve výši 10 000 eur a vystoupí 4. března v Budapešti na koncertě s Plácidem Domingem.

Epizoda 25822. prosinec 2022 09:46

Nikol Bóková vydává ve čtvrtek 22.12. v digitální podobě své nové album

Nikol Bóková vydává již páté album během čtyř let. Po autorském debutu Inner Place (2019) následovaly nahrávky Unravel (2020) a Prometheus (2021), jenž byl v jazzové kategorii oceněn cenou Anděl. Jen půl roku po předchozím albu Elements (2022), které bylo nahráno v obsazení jazzové skupiny Nikol Bóková Quartet a bylo prvním titulem labelu Soleil et Pluie, teď přichází nové, výsostně klavírní album - Naked Pieces. Album obsahuje deset kompozic, z nichž pět je zcela nových a zbylých pět je pak založeno na hudebních motivech, které se v nějaké podobě již objevily na předchozích deskách Nikol Bókové.

Epizoda 25716. prosinec 2022 08:02

Sopranistka Mirka Časarová zve na premiéru Čardášové princezny v Divadle F. X. Šaldy v Liberci

V libereckém Divadle F. X. Šaldy připravili na závěr tohoto roku další ze svých premiér. V pátek 16. prosince se večer v premiérovém provedení rozezní zábavná opereta plná chytlavých melodií od maďarského skladatele Emmericha Kálmána Čardášová princezna. Libreto operety původně neslo název „Ať žije láska“. Své nejslavnější dílo začal Emmerich Kálmán komponovat v Mariánských lázních, a již od své premiéry se titul řadí mezi světově nejúspěšnější. Premiéru měla opereta ve Vídni v Divadle Johanna Strausse 17. listopadu 1915. Opereta je široce oblíbená v celé Evropě, zejména v Maďarsku, Rakousku, Německu a bývalém Sovětském svazu, kde byla adaptována do populárního filmu. Ostatně natočeno bylo v celém světě nespočet filmových verzí a nahrávek, což dosvědčuje, že jde bezesporu o Kálmánovo nejúspěšnější dílo.

Epizoda 25616. prosinec 2022 03:14

Jakub Hrůša zve na koncerty České filharmonie, na nich uvede mj. premiéru Sedmé symfonie Jaroslava Krčka

V současnosti nejúspěšnější český dirigent Jakub Hrůša se na třech koncertech v příštím týdnu - 14., 15. a 16. prosince - znovu setká s Českou filharmonií. Vedle Sinfonietty Leoše Janáčka v Dvořákově síni Rudolfina premiérově uvede Sedmou symfonii Jaroslava Krčka. S Druhým houslovým koncertem Bohuslava Martinů se pak k České filharmonii vrátí houslista Leonidas Kavakos.