Ranní host
7. červenec 2020

Poslechněte si podcast: Marek Stoniš: Kdyby nám facebook cenzuroval stránku Reflexu, tak bychom to řešili. Přišlo mně absurdní, že celý pokrokový svět klečel před Georgem Floydem ve zlaté rakvi

14:45

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Dnes 15:12

Zkušební trolejbusový provoz na letiště by mohl začít za rok, říká projektový manažer DPP

Praha zažívá trolejbusový boom. Všechny doposud schválené trolejbusové projekty počítají s devadesáti kilometry tratí. „Tento týden jsme zahájili realizaci linky 119. Mezi zastávkami Nádraží Veleslavín a Letiště by zkušební provoz mohl začít přibližně za rok,“ říká projektový manažer Dopravního podniku hlavního města Prahy Michal Andělek, který byl ranním hostem Rádia ZET. 

Včera 16:36

Vědkyně Leona Mahelová: Chceme vyvinout biomateriál, který napodobí živou tkáň

„Biomateriál je cokoliv, co přijde do kontaktů s živým organismem, nezpůsobuje v něm žádné vedlejší efekty a nahrazuje či vylepšuje jeho funkci,“ vysvětluje vědkyně Leona Mahelová. Ta byla hostem ranního vysílání Rádia ZET. V dnešní medicíně se s tím setkáváme běžně. „Mezi biomateriály můžeme zařadit třeba kardiostimulátor nebo kloubní náhrady, ale také třeba kontaktní čočky nebo zubní plomby,“ dodává. Mahelová je zároveň členkou projektu JUNG (Juniorské granty) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně.  

Před dvěma dny 16:07

Film Tmání má člověku s depresí dodat pocit, že v tom není sám, říká jeho autor Ondřej Moravec

Autobiografický animovaný film Tmání Ondřeje Moravce seznamuje diváky s pocity člověka trpícím depresemi. On sám se s těmito problémy potýká už 14 let. Snímek navíc vytvořil v prostředí virtuální reality. Čtyřiatřicetiletý Filmař Ondřej Moravec byl hostem ranního vysílání Rádia ZET a přiznal, že snímek je zaměřen především na mladé lidi. „Studenti za mnou po projekci filmu chodí a svěřují se mi se svými problémy,“ popisuje.  Projekce filmu je současně k vidění až do 12. února příštího roku v pražském Centru současného umění DOX.

Před třemi dny 15:49

Snažíme se odbourat myšlenku, že matematiku v životě nepotřebujeme, říká manažerka centra Didaktikon

„Matematika je složitá v tom, že její využití vidíme až za nějaký čas. Staví na sebe a dřív nebo později se nám ukáže, že ji opravdu potřebujeme,” myslí si matematička a manažerka science centra Didaktikon Tereza Martínková Bártlová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. V rámci programu v Didaktikonu se s návštěvníky věnuje i animovanému seriálu Simpsonovi, který je podle ní plný skrytých narážek na matematiku, fyziku a ostatní přírodní vědy. 

Před čtyřmi dny 17:56

Zápasník Procházka se ve videoklipu režíroval dobře, říká frontman Eddie Stoilow

Kapela Eddie Stoilow bude mít 5.12. premiéru písně a videoklipu. Jedná se o první novinku v nové sestavě. „Ještě jsme toho spolu tolik nezažili, ale vypadá to na klidnou budoucnost. Od covidu máme snad milion nových věcí. O to hůř se z toho ale vybírá,” popisuje frontman kapely Jan Žampa. V klipu bude hrát zápasník UFC Jiří Procházka. „Jirka je můj dobrý kamarád. Ten song je takový motivační, on se do toho perfektně hodí. Režíroval se jednoduše, měl největší disciplínu,” dodává ranní host Rádia ZET. 

Před týdnem 16:42

Dominika na cestě: Dřív mě hrozně stresovalo, co budu jíst a kde budu spát. Teď už to neřeším

Na první cestu se Dominika Gawliczková vydala v 19 letech. Bylo to do Španělska. „Vyrazila jsem, ale vůbec jsem nevěděla, jak se to dělá nebo co to obnáší. Tehdy jsem zápasila i s tím, jak postavit stan. Před cestou jsem si to trénovala v obýváku. Počáteční problémy byly roztomilé. Co budu jíst, kde budu spát. Dřív mě to hrozně stresovalo, teď už to neřeším. Většinou nevím, kde budu spát a co budu jíst,” směje se cestovatelka a motorkářka Gawliczková známá jako Dominika na cestě. Ačkoliv studovala strojní inženýrství, živí ji cestování. „Pořádám přednášky z cest a píšu o tom knihy. Když se vrátím z výpravy, jezdím po celé republice a někdy i po Slovensku. Ráda o tom vyprávím,” dodává ranní host Rádia ZET. 

Před týdnem 15:22

Jestli budou teploty podprůměrné nebo nadprůměrné, jde určit na 30 dní dopředu, říká Bohuslav Zeman z Meteocentra

„V oblasti obchodu a služeb je počasí druhý nejvýznamnější faktor ovlivňující chování zákazníků hned po celkovém stavu ekonomiky. Počasí ovlivňuje třeba naši náladu a zprostředkovaně i nákupní chování a ochotu utrácet,” tvrdí ranní host Rádia Z Bohuslav Zeman. „Dodáváme modely firmám v různých oborech a předpovídáme poptávku nebo výrobu. Přímá aplikace je v energetice, třeba u obnovitelných zdrojů. Jsme schopni predikovat, kolik konkrétní solární nebo větrná elektrárna vyrobí,” představuje Bohuslav Zeman práci Meteocentra. 

Před týdnem 16:15

Děláme užitečnou, rychlou a špičkovou vědu, říká vědecká ředitelka Národního institutu SYRI

„Impulsem k založení Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik byla pandemie covidu. Během té se ukázalo, že ve společenském diskurzu chybí hlas sociálních vědců,” tvrdí vědecká ředitelka institutu Klára Šeďová. „Za covidu bylo třeba dělat v krátkém čase politická rozhodnutí, která mají velké dopady na lidské životy. K takovému rozhodování nestačí jen expertiza lékařů a vědců z oblasti přírodních věd,” vysvětluje ranní host Rádia ZET Šeďová. 

Před týdnem 16:54

Lenny: Můj čtvrteční koncert bude plný překvapení

Ve čtvrtek 24. listopadu se uskuteční zatím největší koncert její dosavadní kariéry v O2 Universum. Přípravě na něj teď zpěvačka a písničkářka Lenny věnuje všechen čas, několik týdnů neviděla ani svoje přátele. „Zakládám si na wow momentech, kdy je publikum překvapené. Strašně mi to imponuje. Nemám ráda, když se na koncert nahlásí třicet hostů a ve finále nevím, jestli lidi přišli na mě nebo na ty hosty,” konstatuje Lenny s tím, že její čtvrteční vystoupení bude plné momentů překvapení. „Lidé jsou nejvíc natěšení na vinylové desky. To mě překvapilo. Budou exkluzivně k sehnání na čtvrtečním koncertu v O2 Universum,” doplňuje Lenny, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 16:16

Celý tým Nedoklubka si předčasným porodem prošel, říká ředitelka Lucie Žáčková

„Záleží na tom, jak moc předčasně se dítě narodí. Hranice životaschopnosti je 24. týden těhotenství. O předčasně narozeném dítěti mluvíme, když je narozené v období od 24. do 36. týdne těhotenství,” vysvětluje ředitelka neziskové organizace Nedoklubko Lucie Žáčková. „Obecně je to pro rodiče velký stres. U maminek se velmi často objevuje pocit viny, že dítě nemohly donosit. Ve valné většině případů za předčasný porod ale nemohou. Alfou a omegou je, aby tu situaci přijaly a ihned začaly s péčí,” dodává ranní host na Rádiu ZET.