Osobnost Plus
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Rusista Příhoda: Kremelská elita nebude s Putinem páchat sebevraždu v bunkru, spíš udělá převrat

„Masová vystoupení nebo velké demonstrace v Rusku bych rovnou vyloučil, protože pro ně nejsou podmínky,“ komentuje historik a rusista Filozofické fakulty UK Marek Příhoda možnost, která by znamenala odchod Vladimira Putina. „Jsou tam i lidé proti válce, ale mlčí a my o nich nevíme. A není to malá část společnosti, ale režim je připraven lidová vystoupení rozehnat. Musel by přijít impuls z horních pater politiky,“ dodává také ředitel Akademického centra Borise Němcova.

26:16

Osobnost Plus

Vydává: Český rozhlas

Interview s významnými osobnostmi české společnosti. Barbora Tachecí a v pátek Lucie Vopálenská hledají nepovrchní odpovědi.

Web

Dnes 26:45

Největším nepřítelem Rusů je Putin, myslí si potomek kozáků Kelin

Na Západě a hlavně u nás žije mnoho Rusů – a někteří přes agresi na Ukrajině stále podporují ruského prezidenta Vladimira Putina. „Je to produkt sovětské výchovy, který společnost deformuje už 105 let,“ říká Alexej Kelin, potomek donských kozáků a spoluautor Dějin Ruska ve 20. století. Sám se mnoha z těch, co žijí v Česku, ptal, proč – když je podle nich Západ prohnilý a Rusko ideální – tady vůbec žijí. „Nikdy jsem nějakou srozumitelnou logickou odpověď nedostal,“ dodává.

Včera 26:21

Zeman je pragmatický populista. Černé duše a zvláštní prostředky zařídil Nejedlý, říká Kmenta

„Dlouhodobě jsem pracoval na jedné kauze a zjistil jsem, že tajná služba BIS použila metody za hranou zákona. To je podle mne v demokratickém státě neslučitelné s jejich kladným hodnocením,“ říká investigativní reportér a spisovatel Jaroslav Kmenta. BIS jeho tvrzení opakovaně odmítla a připomíná, že novinář nemá pro své tvrzení důkazy.

Před čtyřmi dny 26:09

Etnoložka: Většina šamanů v Rusku je pro Putina. Hromadí totiž moc, tíhnutí k síle je tak logické

Pravděpodobně nejznámějším z šamanů Ruské federace je Alexandr Gabyšev, který se vydal na cestu do Kremlu, aby vyhnal Putina. Ušel 2000 kilometrů, byl však zadržen a internován do psychiatrické léčebny. Se svým protiputinovským smýšlením je ale Gabyšev mezi šamany spíše ojedinělý případ. Kdo jsou šamani Ruské federace a jakou hrají roli v současném konfliktu na Ukrajině?

Před šesti dny 26:57

Paranoidní způsob uvažovaní se za zdmi Kremlu snad dědí, myslí si historik Smetana

„Do hlavy Vladimira Vladimiroviče nikdo nevidíme. Je to osobnost, která se nepochybně vyvíjí, a paranoidní rysy jeho uvažování nabývají na síle. Putin tak, jak se chová dnes, není tím co před 20 lety. Připomeňme jeho výrok, podle kterého mají státy právo zajistit si svou bezpečnost způsobem, který uznají za vhodný. Slova někdy z roku 2002, které směroval k Pobaltským státům před jejich vstupem do NATO,“ připomíná historik Vít Smetana z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.

Před šesti dny 51:04

Vetchý: Ať sebou státní sektor mrskne

Na začátku března jsme společně oslavili 10 let Českého rozhlasu Plus a i na webu nabízeli malé ohlédnutí do naší minulosti. Poslední je za jedním z našich nejvýraznějších pořadů Osobnost Plus. Rozhovor s Ondřejem Vetchým měl premiéru na začátku roku 2016 a dlouho držel rekord poslechovosti. „Bojím se skoro všeho a čím víc mě lidi na ulici poznávají, tím víc mám tendenci přejít na druhou stranu,“ řekl herec Ondřej Vetchý.

Před týdnem 26:47

Prezident Pavel už dělá chyby. Snížení valorizace důchodů ale podepíše, míní šéfredaktor Balšínek

„Lidé, kteří jsou spojeni s Hradem, mají určitou představu, jak by měl výkon funkce prezidenta vypadat. Zatím nevíme, jakou to bude mít podobu. Ale to, že Petr Pavel se do funkce promlčel, tak to jsme říkali už od léta a začínají to opakovat i ostatní média,“ říká v Osobnosti Plus Dalibor Balšínek, šéfredaktor Echo24 a Týdeníku Echo. „Dá se totiž jednoznačně doložit, že v debatě České televize mluvil Pavel stejnou dobu jako moderátor debaty,“ dodává.

Před týdnem 27:21

Vracíme se do studené války, musíme před Ruskem postavit zeď, míní ekonom Schneider

„Doufám, že nás žádná další velká rána nečeká,“ odpovídá ekonom a analytik Světové banky Ondřej Schneider na otázku, jak Západ zvládá dopady ruské agrese na Ukrajinu. „Za poslední rok se de facto podařilo izolovat ruský finanční systém od toho světového. Především Evropa se postupně odpojila od ruského energetického trhu a popravdě nevím, čím dalším by mohlo Rusko hrozit,“ dodává s tím, že nehovoří o vojenské stránce.

Před týdnem 25:35

Právnička Homfray: Odmítání genderových kvót pramení z toho, že o nich ve skutečnosti moc nevíme

Podle indexu rovnosti žen a mužů za loňský rok se Česko umístilo na 23. místě z 27 zemí EU. Pokrok byl u nás přitom během posledních 10 let nejpomalejší ze všech členských zemí. Proč mají české ženy stále tak nevýhodné postavení? A proč jsou u nás takovým strašákem kvóty?

Před týdnem 25:56

Zemanovo působení na Hradě souvisí s nezralostí naší demokracie, soudí filozof Němec

„Když veřejně činná osobnost nebo politik začne nadbíhat tomu, co si lidé myslí, zvláště pokud jde o pokleslejší mínění, podílí se na utváření tohoto veřejného mínění a tím přispívá k celkovému úpadku společnosti,“ myslí si Václav Němec, filozof a pedagog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Kdo je v Česku příkladem takového selhání? A jaký to má dopad na společnost?