Ex libris
6. září 2022

Poslechněte si podcast: Marc Niubo působící na Karlově univerzitě napsal knihu o italské opeře v Praze, těsně před Mozartovým pražským triumfem v roce 1787 a vznikem opery oper Don Giovanni

Magazín Ex libris představí tehdejší pražská divadla, jejich provoz a financování, to vše do značné míry spojené právě s fenoménem italské barokní opery. Připravil Lukáš Hurník.

24:00

Ex libris

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.

Web

Před třemi dny 23:50

Elena Ferrante hledá v eseji Dantovo žebro formu svého psaní

Eseje bestsellerové italské spisovatelky Eleny Ferrante se tentokrát dotýkají samotného Danta Alighieriho, jednoho z nejvýznamnějších italských básníků a autora Božské komedie. Spisovatelka v něm našla něco, co se sama rozhodla následovat. I ona totiž byla posedlá hledáním formy svého psaní.

Před týdnem 24:01

Literární magazín Ex libris upozorní na nejnovější vydání práce historika Josefa Petráně - Staroměstská exekuce

Jaké mýty a skutečnosti předkládá ke konfrontaci? Přečetl a připravil Ondřej Houska.

Před 2 týdny 23:43

Ve 30. letech se Rusové cizincům vyhýbali. Báli se čistek, píše Maclean v knize Výpravy na Východ

Britský voják a diplomat Fitzroy Maclean (1911–1996) zanechává barvité a informačně bohaté svědectví ze svých diplomatických misí. Ve své knize Výpravy na Východ začíná svým působením ve 30. letech 20. století v Paříži, pokračuje Moskvou přes severní Afriku až na Balkán.

Před 3 týdny 23:54

V další premiéře literárního magazínu Ex libris představíme reportáž finského spisovatele Mika Waltariho: Válka o pravdu - Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě

Mrazivou výpověď o tom, jak byly tyto státy násilně připojeny a kulturně transformovány do stalinského Sovětského svazu po druhé světové válce. Přečetl Pavel Hlavatý.

30. srpen 2022 24:01

Amalia Leguizamón: Semena moci. Geneticky modifikovaná sója jako ekonomická vzpruha, nebo nebezpečí?

Sójový olej má takřka univerzální využití v potravinářském průmyslu a velká část masa, a tedy i mléčných výrobků, pochází ze zvířat krmených sójou geneticky modifikovanou jako krmivo. Ta se dováží hlavně z USA, Brazílie a Argentiny.

9. srpen 2022 23:56

Jared Diamond: Rozvrat. Jak se národy vyrovnávají s krizemi?

Kniha Rozvrat nabízí vhled do národních krizí a způsobu jejich řešení. Autorem je známý americký vědec Jared Diamond. Přečetl za vás a zajímavé ukázky pro pořad Ex Libris vybral Pavel Hlavatý.

9. srpen 2022 23:57

Jak se národy vyrovnávají s krizemi?

Nad tím se v knize s názvem Rozvrat zamýšlí americký spisovatel Jared Diamond. Knížku za vás přečetl a zajímavé ukázky pro pořad Ex Libris vybral Pavel Hlavatý.

2. srpen 2022 23:57

Nekonečná manipulace s historii, přítomností a vlastně i tak trochu s budoucností

Takový je život v dnešním Rusku a tak ho popisuje knížka Shauna Walkera Ruská kocovina. Pro pořad Ex libris ji přečetl Milan Slezák.

26. červenec 2022 23:58

Alexandr Gogun: Stalinova komanda

Za druhé světové války řídila na Ukrajině Komunistická tajná služba NKVD formování partyzánského odboje vůči nacistům. Knihu přečetl Libor Dvořák.