3. květen 2022

Poslechněte si podcast: Mantrailing – metoda výcviku stopařských psů. V čem je to jiné a která plemena se na to hodí?

Můžete mít psa mazlicího, loveckého, hlídacího a taky hledacího. Mantrailing je způsob výcviku psa, aby úspěšně našel ztracenou osobu. Několik let už se tomuto způsobu práce se psy věnuje doktor Alexandr Aboši.

03:10

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Před dvěma dny 03:00

Plot z betonových tvarovek může zajistit vaše soukromí na zahradě

Plánujete během léta péči o zahradu a těšíte se, jak si váš pozemek zkrášlíte? Dobrý základ zahrady ale vždy vytvoří kvalitní plot. Teprve poté se vyplatí upravovat samotný pozemek nebo zakládat nové záhony.

Před čtyřmi dny 02:34

Jak hnojit zeleninu, aby vám ji před sklizením nenapadla plíseň? Zkuste zákvas

Jedno známé přísloví praví: „Všeho s mírou“. Platí to i pro hnojení zeleniny. Bez něj nedocílíte tak bohaté úrody, ale na druhou stranu se to s ním nesmí ani přehánět.

Před týdnem 03:09

Jak správně krmit ovce: V sezóně by jim mohla stačit pastva, do hry ale vstupují další faktory

Pásla ovečky v zeleném háječku, pásla ovečky v černém lese – už tahle písnička naznačuje, že ovce se může pást skoro kdekoli, je méně náročná. Ovšem jiná písnička – ta o ovčácích čtverácích – napovídá, že si ovečky rády i přilepší... „vy jste naši vičku i tu čočovičku vypásli...“

Před týdnem 02:38

Kopr není dobré pěstovat blízko fenyklu

V důsledku vzájemného opylení kopru a fenyklu se tvoří nekvalitní semena, která se nehodí na výsev.

Před týdnem 03:09

Jak se vypořádat se splaškovými vodami v místech, kde není veřejná kanalizace. Pomůžou jímky?

I když kanalizace v městech a obcích postupně rostou, ne všude ještě máme možnost zaústit trubku z našich domků či rekreačních objektů přímo do těchto blahodárných sítí. Když však v takovém místě chceme přece jen stavět, co nám zbývá za možnosti, abychom splnili podmínky vodního zákona? V podstatě jsou jen dvě.

Před 2 týdny 03:11

Plynová kamna nebo teplomety jsou v ložnicích vysloveně zakázány, varuje technik

Na chatách a chalupách většinou máme postarší plynové spotřebiče, které jsme používali doma. Plynové sporáky, malé jedno nebo dvou plotýnkové vařiče (které nás mnohdy zachránily při výpadku proudu) nebo teplomety či plynová kamna na propan-butan. Jak se o ně správně starat?

Před 2 týdny 03:01

Prase chované v biochovu může běhat na čerstvém vzduchu a živí se tím, co vyrostlo na biopoli

V každém supermarketu je už biokoutek, kde si můžete koupit nejen mléčné výrobky, pečivo, různé mouky a zrníčka, ale i maso. Jedna z biofarem s chovem prasat a skotu a dokonce i vlastními biojatkami je v Sasově u Jihlavy.

Před 3 týdny 03:03

Terasu z dřevěných palubek ocení každý milovník přírodních materiálů

Pokud máte rádi dřevo, určitě oceníte přírodní design v podobě dřevěného povrchu. Pro pokládku nové terasy jsou velkým pomocníkem dřevěné palubky. Náročnost prací i životnost ale velmi záleží na tom, jaký typ dřeva vyberete i jak připravíte samotnou pokládku.

Před 3 týdny 02:58

Bazilišek jako terarijní krasavec a zdatný milenec. Jeho chov není složitý

Baziliška známe ze starých pohádek nebo z novodobé fantasy o Harry Potterovi a upřímně – nevypadá tam zrovna jako nejmilejší tvor. Chovatelka Petra Svobodová ale tvrdí, že je to jedno z nejkrásnějších terarijních zvířat. Co bazilišek potřebuje ke spokojenému životu?

Před 3 týdny 02:54

Je nenáročná, vděčná a kvete téměř za všech okolností. Hortenzie stromečkovitá

„Odrůda Annabelle, která na trhu patří k nejběžnějším, dorůstá při seřezávání do výšky 100–120cm. Pokud ji necháte volně růst, může mít i 180 cm. Díky tomu se nehodí do každé zahrady. Je na čase upozornit na dvě odrůdy, které jsou geneticky zakrslé,“ říká zahradník Pavel Chlouba.