Safari
28. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Mangustu liščí si nepleťte se surikatou! Týden duchů a komentované krmení ve dvorském safari parku

Znáte malou africkou šelmu mangustu liščí? V Safari Parku Dvůr Králové ji najdete ve výběhu poblíž hlavního vchodu a zaujme vás tím, jak často opouští noru, stojí na zadních a rozhlíží se. Pozor, neplést si ji se surikatou. Mangusta na rozdíl od surikat nečiní tak proto, aby varovala před nebezpečím ostatní členy skupiny, ale prostě vyhlíží něco dobrého k snědku.

02:42

Safari

Vydává: Český rozhlas

Aneb ZOO jako na dlani! Nedělní odpolední reportáž ze zoologické zahrady.

Web

Před pěti dny 02:50

Africká Hra o trůny: nejdřív rozmazlování, pak drsný boj o život. Mládě surikaty ve Dvoře Králové

Po čtyřech letech čekání hlásí surikatí rodina v Safari Parku Dvůr Králové nový přírůstek. Mládě surikaty se v Safari Parku Dvůr Králové narodilo v jedné z podzemních nor pravděpodobně už v polovině září. Přesto, že se od té doby ochladilo, vychází do venkovního výběhu a podle ošetřovatelky Ivy Váhalové ji od procházek neodradí ani sněhové vločky. Za malou surikatou se vypravila redaktorka Dana Voňková.

Před týdnem 02:42

Úspěch odchovu agam hardún v Safari Parku Dvůr Králové. Ze 6 vajec přišlo na svět 6 zdravých mláďat

Safari Park Dvůr Králové zaznamenal úspěch v odchovu agam hardún. Ze šesti vajec přišlo na svět šest čiperných mláďat jediného evropského druhu agam, který zároveň žije i na severu Afriky. Mláďata zatím obývají terárium v zázemí pavilonu Vodní světy, kde nutná filtrační a vzduchovací zařízení svědčí zvířatům, ale méně už rozhlasové technice.

Před 2 týdny 02:47

Mládě a jedináček Afia je začátkem zbrusu nové dynastie psa hyenového ve dvorském safari parku

V Safari Parku Dvůr Králové se už narodilo 388 mláďat psů hyenového. Nejpopulárnější matkou se stala starostlivá samička Fiona, která přivedla na svět téměř sedm desítek potomků! Teď přišel čas na založení nové dynastie těchto šelem a na jejím startu je nový rodičovský pár i nové mládě jménem Afia. Teď si užívá klidu u mámy, než se ale nadějeme, bude vidět v letním výběhu.

Před 3 týdny 02:51

Zvíře není věc! Děti malují ve dvorském safari parku, výtvarná soutěž vede k úctě a ochraně zvířat

Obrázky nosorožců, zeber, antilop, surikat, žiraf a mnoha dalších zvířat posuzovala porota 30. ročníku soutěže „Zvíře není věc“. Vyhlášení výsledků se konalo za účasti ředitele Přemysla Rabase v Safari Parku Dvůr Králové a pro ceny si tam přijeli mladí výtvarníci z celé České republiky.

4. listopad 2023 02:47

Král „na vodítku“. Telemetrické obojky ze Dvora Králové umožní podrobně studovat život lvů v Africe

Speciálními obojky šelmy opatřili odborníci ze dvorského safari parku a Institutu výzkumu ochrany genofondů. Cílem projektu, na kterém se podílí i Ministerstvo životního prostředí České republiky, je nasbírat co nejvíce poznatků o výskytu a pohybu lvů, předcházet jejich konfliktům s lidmi a lvy chránit.

31. říjen 2023 02:47

Týden duchů ve dvorském safari parku. Při procházce podzimní zoo vás potěší i rozzářené dýňové lampy

V Safari Parku Dvůr Králové trvá ještě do 4. listopadu prodloužený Týden duchů. Závěrečnou tečkou bude v jeho programu komentované krmení slonů a lemurů, kdy jako schránky na potravu už tradičně poslouží tvarované dýně.

21. říjen 2023 02:55

Týden duchů v Safari Parku Dvůr Králové nabízí strašidelnou stezku, dýňové hody i svět koster

Strašidelní stezka, dýňové hody, komentované prohlídky, výpravy do světa koster - to je v Safari Parku Dvůr Králové letošní nabídka Týdne duchů. Výzdobě velkých afrických masek dominuje v zoo ještě větší dýňový exponát, ve kterém dětem pořídíte netradiční fotografii, jedinečnou atmosféru dávají celému areálu dýňové lucerny.

14. říjen 2023 02:59

Umění pod kůží aneb krása kosti. Stovky kosterních exemplářů zvířat v Safari Parku Dvůr Králové

Safari Park Dvůr Králové vám představíme nejen jako chovatele afrických zvířat, ale také jako vzdělávací instituci. Odborníkům, studentům, ale i laické veřejnosti nabízí například ucelený průřez zoologickým systémem obratlovců. K tomu názorně už pět let slouží expozice nazvaná „Umění pod kůží aneb krása kosti“. A přesně tam nás teď zavede ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas a redaktorka Dana Voňková.

7. říjen 2023 02:48

Gepard Demba jako posila v šelminci dvorského safari parku. Chovatelé do něj vkládají velké naděje

I když Safari Park Dvůr Králové už vstoupil do zimní sezony, k vidění zůstává v pěším areálu zoo stále hodně zvířat. Za slunečních dnů si venkovní výběhy vychutnávají tučňáci, žirafy, hrošíci, okapi, nosorožci, ptáci i gepardi. A právě za novým gepardem se ve dvorském safari parku vydala redaktorka Dana Voňková.