- Podcasty
- Český rozhlas - Příroda

Poslechněte si podcast: Máme rádi zvířata: Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
Český rozhlas - Příroda
Fascinující svět přírody a rozhovory s vědci.
Leonardo Plus: Konvalinka: Jsme biologicky předurčeni k reprodukci. Příroda nepočítá s tím, že tu budeme do 90 let
Během stárnutí probíhá v organismu mnoho procesů, které jsou natolik komplexní, že jim vědci dodnes dostatečně nerozumí. Proto jsou také stále předmětem výzkumů, a to včetně chorob, jakou je i rakovina. „Opticky to vypadá, že nám rakoviny ve společnosti přibývá, ale není to tak. Více lidí se jen dožívá věku, kde se může projevit nádorové bujení,“ vysvětluje biochemik Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.
Máme rádi zvířata: Veterinární poradna
Na dotazy posluchačů odpovídá Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. Moderuje Jitka Cibulová Vokatá.
Planetárium: Ostrovy za obzorem. Navigace domorodých plavců Pacifiku a akustická výprava za „pšoukáním“ tetřívků
Navigace domorodých mořeplavců Oceánie (5:07) – Procházka prosincovou oblohou (22:30) – S mikrofonem za tetřívky obecnými aneb O „pšoukání“ kohoutků (28:35)
Klub Rádia Junior: V Česku žije jedovatý savec rejsec. Člověku ale neublíží
Určitě znáte jedovatou zmiji. Dokážete ale vyjmenovat alespoň tři jedovaté savce? O této zvláštní skupině zvířat si budeme povídat s doktorem přírodních věd Milošem Anděrou. Další zajímavé rozhovory najdete na webu Rádia Junior.
Zvídavec Evy Sinkovičové: Rozkošní damani jsou příbuzní slonů. Voňavou směs jejich moči a trusu domorodci žvýkali
Proč jde z těchto rozkošných zvířátek někdy strach? A kde byste je našli? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Natura: Šumava je otevřená učebnice. I nás překvapuje, jak se příroda chová, říká ředitel správy NP Šumava
Národní park Šumava letos oslavil 32 let od svého založení, Chráněná krajinná oblast Šumava 60 let existence a už při jejím zakládání bylo jasné, že podobné horské smrčiny, pralesy, slatě, rašeliniště a karová jezera nemají v Evropě obdoby.
Máme rádi zvířata: Se zkušeným rybářem na lovu dravých ryb a nahlédnutí do prvního městského holubníku na jihu Čech
V magazínu Máme rádi zvířata se se zkušeným rybářem vydáme na lov dravých druhů ryb. Dále se dozvíte, jak probíhá zarybňování rybářských revírů a odkud se berou násadové ryby. Na závěr navštívíme první jihočeský městský holubník, který se nachází vedle autobusového nádraží v Českých Budějovicích. K poslechu zve Martin Hlaváček.
Planetárium: Skřítci, elfové a výtrysky: Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry a druhá výprava za vůní lanýžů
Bouřkové přízraky pod hranicí ionosféry (4:55) – Historické souvislosti: Pohádka o žluté hvězdě a bílém slunci (24:01) – Putování za vůní lanýžů, 2. část (30:04)
Zvídavec Evy Sinkovičové: Proč listy stromů na podzim mění barvu?
Jak strom pozná, že se mění roční období? Co způsobuje změnu barvy listů? A proč by se mělo spíše říkat, že se listy odzeleňují? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Leonardo Plus: Architektka: Naši předkové dávali rádi na odiv majetnost. Jejich domy ale bývaly zdobené jen zpředu
Středobodem většiny tradičních měst jsou náměstí. Hlavním důvodem, proč vznikala, byl obchod. V minulosti měla ale sídla rozdílná práva, takže byť existovaly vesnice s rozměrným centrálním prostorem, nebyl využíván pro trhy. Obchod se rozvíjel například v Telči, které pro Leonardo Plus popisuje architektka Zuzana Pešková: „Naši předkové dávali velmi rádi na odiv, co si mohou nebo nemohou dovolit. Ve zdobných štítech budov dávali najevo svoji bohatost,“ zmínila.